Rodzaj noclegu
wszystkie
Schowek (10 ofert)

Wernisaż wystawy "Kobiece spojrzenie. O aktorstwie Antoniny Hoffmann"

Wernisaż wystawy "Kobiece spojrzenie. O aktorstwie Antoniny Hoffmann"
 
Lata kariery scenicznej Antoniny Hoffmann przypadają na bardzo ciekawy okres teatralnego rozwoju oraz tworzenia się krakowskiej szkoły.
gdzie?Muzeum Historyczne Miasta Krakowa - Oddział Kamienica Hipolitów
pl. Mariacki 3, 31-042 Kraków
kiedy?28 czerwca 2017 od 17:00 do 19:00
za ile?bezpłatnie
organizatorMuzeum Historyczne Miasta Krakowa - Oddział Kamienica Hipolitów

Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie na wystawę organizowaną z okazji sto dwudziestej rocznicy śmierci krakowskiej aktorki: Antoniny Hoffmann. Kuratorką wystawy jest Ewelina Radecka. Nasza bohaterka była wybitną aktorką, a na jej koncie jest około czterystu ról. Zachwycała publikę swymi kreacjami, tak w dramatycznym repertuarze, jak również w komediowym. Artystka była najdoskonalszą oraz pierwszą interpretatorką romantycznego dramatu, który tylko dzięki staraniom autorki zaistniał w repertuarze krakowskim.

Lata kariery scenicznej Antoniny Hoffmann przypadają na bardzo ciekawy okres teatralnego rozwoju oraz tworzenia się krakowskiej szkoły. Miasto Kraków dzięki artystce posiadało wówczas tytuł pierwszorzędnego teatralnego ośrodka w Polsce. Zreformowała ona aktorstwo w naszym kraju. To właśnie Antoninie Hoffmann przypada tytuł matki aktorstwa nowoczesnego i polskiego. Przekroczyła ona ograniczenia swej epoki, była prekursorką, na początku zainicjowała, ale później realizowała konsekwentnie ogromny przełom w dziejach aktorstwa polskiego.

Wystawa koncentruje się głównie na biografii aktorki, jednak została ona tak zaaranżowana, aby opowiadać o teatrze, o warunkach pracy w nim, aktorskim warsztacie oraz artystycznej atmosferze Krakowa z XIX wieku. Na wystawie zaprezentowane zostaną portrety aktorki, jej teatralne fotografie, egzemplarze ról, jak również osobiste pamiątki. Wszystko to stworzy opowieść z wieloma wątkami, to fascynująca historia sceny krakowskiej XIX wiecznej widzianej przez pryzmat niepodzielnej władczyni tej sceny. Pośród eksponatów znajdą się także pamiątki związane z rodziną oraz bliskimi Hoffmann:

Szukasz noclegów w Krakowie? Nie szukaj dalej.Sprawdź naszą ofertę noclegów w Krakowie

* Heleną Modrzejewską, artystki występowały razem na scenie
* Charlottą Wolter - gwiazdą wiedeńskiej sceny

Dopełnieniem ekspozycji jest garderoba wirtualna, która pozwoli wcielić się w aktorską rolę oraz przymierzać kostiumy teatralne Antoniny Hoffmann.

Większa część z artefaktów, które prezentowane będą w Kamienicy Hipolitów, jest z kolekcji krakowskiego Muzeum Historycznego, które jednak nie są udostępniane codziennie (reorganizacja wystawy - Dom pod Krzyżem). Nasza wystawa jest także pierwszą w naszym kraju, która prezentuje cenne pamiątki związane z Charlottą Wolter (zbiory zagraniczne).

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl