Wernisaż wystawy "... i pozostała mi ta rzeźba"

Wernisaż wystawy "... i pozostała mi ta rzeźba"
Drugą równie ważną lekcją może okazać się pobyt artysty we Włoszech. Sam mówi, że przez cztery miesiące nie mógł nic wyrzeźbić.
Gdzie?
Galeria Sztuki XX wieku w Willi Oksza. Filia Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem
Zamoyskiego W. 25, 34-500 Zakopane
Kiedy?
29 czerwca 2019 od 18:00
Za ile?
bezpłatnie
Organizator
Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie na wernisaż wystawy, pod tytułem: „…i pozostała mi ta rzeźba. Antoni Rząsa 1919-2019”, który odbędzie się już 29-go czerwca 2019 roku, w Galerii Sztuki XX wieku w Willi Oksza. Filia Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, przy ulicy Zamoyskiego W. 25. Wydarzenie jest bezpłatne i rozpocznie się o godzinie 18:00. Wystawa jest podzielona na 4 części. Część pierwsza zaprezentuje Państwu pierwsze próby rzeźbiarskie artysty, pochodzące ze zbiorów Muzeum Częstochowskiego oraz zbiorów Galerii Rząsy w zestawieniu z rzeźbami świętych, a także oleodrukami (zbiory Tatrzańskiego Muzeum), jak również z rzeźbami oraz ikonami z Okręgowego Muzeum (Nowy Sącz) i Chrystusem frasobliwym - Muzeum imienia Władysława Orkana (Rabka).

W ten sposób prześledzimy jak kształtował się styl Antoniego Rząsy, jak krystalizowały się jego zainteresowania oraz jak poszukiwał sposobu na wyjaśnienie oraz wrażenie emocji, jakie towarzyszą w procesie twórczym artyście. Prezentowane przez nas artefakty (ikony, rzeźby, czy oleodruki) to obiekty, których wizualność opiera się na pewnych motywach powtarzalnych skodyfikowanych i estetycznych symbolach. Wynika stąd również ich czytelność dla widzów z różnych społecznych grup, czy ich uniwersalność, jakże ważna w szczególności dla sakralnej sztuki. Owa syntetyczność oraz uniwersalność okazać się może dość istotnym doświadczeniem dla twórcy zakopiańskiego.

Drugą równie ważną lekcją może okazać się pobyt artysty we Włoszech. Sam mówi, że przez cztery miesiące nie mógł nic wyrzeźbić. W jego oczach, niczym w obrazie filmowym, przesuwały się obrazy malarstwa, rzeźb i architektury zobaczonej własnie we Włoszech. Natomiast kontekst tych doświadczeń kreślą fotografie samego Wojciecha Plewińskiego z włoskiego cyklu, który również odwiedził Włochy w połowie lat pięćdziesiątych wieku XX. Zaś Rząsa zdjęć nie robił, jednak ze swej podróży przywiózł pokaźny zestaw widokówek, również zachowała się korespondencja i pamiątki w postaci roślin zasuszonych i opisanych bardzo drobiazgowo przez rzeźbiarza. W trzeciej części naszej ekspozycji pokażemy Państwu zakopiańską aktywność artysty, czyli pracę w Liceum Plastycznych Technik i pierwsze wystawy. Serce wystawy stanowi sala, w której znajdziecie dojrzałe oraz najlepiej znane prace Rząsy. Jak sam artysta mawiał, że tematem jego rzeźb jest zawsze człowiek, jego działalność i godność. Stara się na swojej drodze twórczej opowiadać językiem prostym, o ludziach,językiem jakże prostym dla nas wszystkich.

Szukasz noclegów w Zakopanem? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Zakopanem

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl