Rodzaj noclegu
wszystkie
Schowek (10 ofert)

Wernisaż wystawy "Gry znaczeń"

Wernisaż wystawy "Gry znaczeń"
 
Konceptualizm i precyzyjne odniesienia do tego zagadnienia stanowią element wspólny wszystkich prezentowanych prac.
gdzie?Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK
Lipowa 4, 30-702 Kraków
kiedy?19 października 2017 od 18:00
za ile?bezpłatnie
organizatorMOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie

Wystawa "Gry znaczeń" zaprojektowana została przez artystę, Jarosława Kozłowskiego, który aż do 2016 roku pełnił rolę kierownika Piątej Pracowni Rysunku. Pracownia funkcjonowała na Wydziale Rysunku i Malarstwa poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego. Profesor Kozłowski w Galerii Re mile widział studentów, którzy kształcili się pod jego kierunkiem. Prace absolwentów Uniwersytetu w Poznaniu charakteryzują się różnorodnością tematyczną i formalną, która stanowi konsekwencję metod stosowanych przez Jarosława Kozłowskiego podczas zajęć.

To także wynik pojmowania rysunku, traktowanego niczym koncepcyjny szkic lub jako zapis myśli, czy też trop pozostawiony we wszechświecie przez istoty myślące. Profesor reprezentuje typ osób, które cechuje wyjątkowy szacunek dla indywidualności młodego artysty, studenta. Nigdy nie narzuca gotowego rozwiązania, ale pomaga uczniowi rozwinąć to, co stanowi fascynację światopoglądową.

Konceptualizm i precyzyjne odniesienia do tego zagadnienia stanowią element wspólny wszystkich prezentowanych prac. Każdy z adeptów malarstwa obrał nieco inny kierunek poszukiwań artystycznych. Studentka, Angelika Grzegorczyk, kolekcjonowała autografy, prosząc o nie przedstawicieli świata polityki i kultury, kreowała przy tym iluzję rozpoczęcia z nimi bliskiej znajomości. Z kolei Natalia Karczewska, wykreowała instalację, która stanowi ilustrację momentu przejścia między przestrzenią jawy w przestrzeń snu. Student Jakub Matuszczak zbudował miniaturę basenu, udowadniając, że precyzyjne odtworzenie szczegółów nie gwarantuje realizmu.

Szukasz noclegów w Krakowie? Nie szukaj dalej.Sprawdź naszą ofertę noclegów w Krakowie

Paulina Piórkowska docieka i szuka odpowiedzi na pytanie: skąd wzięła się wartość oraz trwałość obecnego w kulturze polskiej wyjątkowego szacunku dla chleba. Studentka, Aleksandra Polerowicz zauważyła, że jedno pojedyncze słowo może mieć mnóstwo przeróżnych znaczeń. Karolina Wojciechowska zachęca odbiorców do snucia refleksji nad granicami wrażliwości ludzkiej. Wiktor Wolski wskazuje, że myśli filozoficzne są silnie i stale związane z wizualną sferą.

Kontemplując wystawę widz dojdzie do wniosku, że różnorodność dzieł nie zależy od klimatu i zasad panujących pracowni, lecz od osobowości prowadzącego, jego punktu widzenia, sposobu pojmowania sztuki i oczywiście, metod nauczania.

Jarosław Kozłowski w osiemdziesiątych latach ubiegłego wieku, przez siedem lat pełnił funkcję rektora uczelni, która wówczas funkcjonowała pod nazwą Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych. Dwa lata temu, w październiku, obecne władze uczelniane podjęły decyzję o zmianie kierownictwa w pracowni nadzorowanej przez Jarosława Kozłowskiego aż od roku 1981. Profesor Kozłowski nie mógł już nauczać, a w ślad za tym ciosem pojawiło się, po kilku miesiącach, oficjalne wypowiedzenie.

Aktualnie, postać profesora przybliża zaprojektowana przez niego samego, wystawa "Gry znaczeń". Serdecznie zapraszamy do Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, gdzie 19 października odbędzie się wernisaż wystawy. Wydarzenie to rozpocznie się o godzinie 18:00. Nie przegap! Przyjdź!

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl