Wernisaż Wystawy "Cała Polska. Wyprawa do źródeł sztuki Vol. 2"

Wernisaż Wystawy "Cała Polska. Wyprawa do źródeł sztuki Vol. 2"
Trójmiasto oraz Gdańsk to przestrzeń wyjątkowa na mapie symbolicznej naszego kraju, posiadająca długą tradycję kolektywności oraz samoorganizacji
Gdzie?
Gdańska Galeria Miejska 2
Powroźnicza 13/15, 80-828 Gdańsk
Kiedy?
20 marca 2020 od 18:00
Za ile?
bezpłatnie
Organizator
Gdańska Galeria Miejska

Wystawa, pod tytułem: "Cała Polska" powstawała z telefonicznych rozmów, z wielu spotkań w mniejszych mieszkaniach, placach budowy, ogrodach oraz innych miejscach, w jakich bije serce sztuki polskiej. Jej głównym celem było sprawdzenie, czy i jak wypadłoby porównanie naszej wiedzy zdobytej z mediów, czy z sieci, a w końcu z przekazów instytucjonalnych, z tym, co znajduje się w bezpośredniej społecznej praktyce, w spotkaniu, naocznym kontakcie, czy rozmowie. Dlatego właśnie postanowiliśmy ruszyć w Polskę, by na własne oczy zobaczyć, w jakim otoczeniu oraz jak powstaje sztuka z przełomu nasto- oraz dwudziestolecia wieku XXI. Nasza wystawa nie mogłaby się odbyć bez zawarcia nowych znajomości, czy wysłuchania licznych rekomendacji, a także bez poznania perspektywy znawców lokalnych, bez ciągłego odrzucania lęku przed zaskoczeniem, czy bez zaakceptowania lokalności własnych pozycji. Zawsze w końcu w odbiorze indywidualnym pozostajemy sami, zaś nasze poznanie nie posiada ograniczeń fizycznych. W post-geograficznym istnieniu nie posiadamy również uprzywilejowanej lokalizacji.

Tytuł "Cała Polska” jest więc prowokacyjny i pozbawiony rzeczywistych aspiracji. Zaledwie wskazuje na rozległość obszaru, jakiego w rzeczywistości nie obejmie żadna wystawa. Trójmiasto oraz Gdańsk to przestrzeń wyjątkowa na mapie symbolicznej naszego kraju, posiadająca długą tradycję kolektywności oraz samoorganizacji, z jakiej powstały znane oraz uznane prywatne instytucje, między innymi: Instytut Sztuki Wyspa lub Festiwal Alternativa (tworzony dzięki tej fundacji).

Gdańska edycja wystawy, jaka powstała dzięki zaproszeniu, a także głębokiej współpracy z Miejską Gdańską Galerią nie mogłaby się odbyć bez wzięcia w niej udziału kilku trójmiejskich inicjatyw nieinstytucjonalnych. Listę tę otwiera kontynuator ducha transgresyjnego Totartu, a także nieprzerwanie aktywnych eksperymentalnych środowisk Marek Rogulski oraz Instytut Cybernetyki Sztuki. Swymi działaniami wesprą wystawę także Kolonia Artystów, która jest jednym z działających najdłużej offspejsów 3city, Tajna Galeria, Fundacja Artystów, pod nazwą: Kolonia Teraz, grupa Wolne Pokoje, Gnojki i Galeria UL. Obecność przestrzeni nieinstytucjonalnych w sztuce w Trójmieście zaznaczona zostaje w przestrzeni wystawy z pomocą specjalnej „mapy”, ale wkład właściwy tych przedsięwzięć na kształt wystawy pozostanie w charakterze programu specjalnych wydarzeń.

Szukasz noclegów w Gdańsku? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Gdańsku

Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie już 20-go marca 2020 roku, do Gdańskiej Galerii Miejskiej 2, znajdującej się przy ulicy Powroźniczej 13-15. Wydarzenie jest bezpłatne i rozpocznie się o godzinie 18:00. Organizatorem jest natomiast Gdańska Galeria Miejska.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl