Teatr przy Stole: Stephan Lack, Teo van Gogh „Wywiad”

Teatr przy Stole: Stephan Lack, Teo van Gogh „Wywiad”
Tym razem, zaprezentujemy sztukę współczesną S. Lacka, która została napisana na podstawie scenariusza jakże kontrowersyjnego reżysera holenderskiego, nazwiskiem: T. van Gogh, pt.: „Wywiad”.
Gdzie?
Towarzystwo Przyjaciół Sopotu Dworek Sierakowskich
Czyżewskiego 12, 81-706 Sopot
Kiedy?
9 sierpnia 2019 od 18:30
Za ile?
bezpłatnie
Organizator
Towarzystwo Przyjaciół Sopotu

Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie po przerwie wakacyjnej na spotkanie z Waszym ulubionym: "Teatrem przy Stole". Tym razem, zaprezentujemy sztukę współczesną S. Lacka, która została napisana na podstawie scenariusza jakże kontrowersyjnego reżysera holenderskiego, nazwiskiem: T. van Gogh, pt.: „Wywiad”. Tekst tego dramatu w przekładzie M. Szalszy przeczyta Krzysztof Gordon oraz Justyna Bartoszewicz. Reżyserską opiekę nad spektaklem ma w swych rękach natomiast Krzysztof Gordon. Prelekcja, która poprzedzi czytanie sztuki, a także opieka artystyczna przypadła w udziale profesor Małgorzacie Jarmułowicz z Katedry Teatru i Dramatu UG.

Głównym bohaterem "Wywiadu" jest redaktor politycznego działu Pierre Peters - teraz wściekły. Rząd pragnie podać się od razu do dymisji, zaś redaktor naczelny deleguje mu zadanie - przeprowadzenie wywiadu z gwiazdą kina - Katją Schuurman. Bohater nie jest przygotowany do przeprowadzenia ważnego wywiadu, a w tym wypadku atrakcyjna blondynka, która jest ulubienicą prasy brukowej poczuła się przez niego zlekceważona. Nieudany wywiad zamienia się w pojedynek psychologiczny, w którym to szala zwycięstwa jest przechylona raz ku jednej, raz ku drugiej stronie. Ta rozmowa obfita jest w wyjątkowe bogactwo emocjonalnych stanów, stanowi tym samym grę fałszu oraz prawdy, pozorów i szczerości, wypełnioną pułapkami, podchwytliwymi pytaniami, prowokacjami, kłamstwami, czy współczuciem.

Sztuka ta powstała na kanwie filmowego scenariusza holenderskiego reżysera, nazwiskiem: Theo van Gogh, który został zamordowany w roku 2004, na jesieni przez muzułmańskiego fundamentalistę. Sztuka miała swoją premierę w roku 2007 w Stadttheater Walfischgasse (Wiedeń) i doczekała się kilkudziesięciu inscenizacji.

Szukasz noclegów w Sopocie? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Sopocie

Dramaturg- Stephan Lack jest również tłumaczem z języka holenderskiego i autorem teatralnych sztuk. Przyszedł na świat w roku 1981 w mieście Wiedeń, gdzie studiował teatrologię. Ukończył pisarskie warsztaty w roku 2004, które były organizowane dzięki wiedeńskiemu Burgtheater. Ma na swym koncie liczne nagrody literackie, jak między innymi: za sztukę „Verschüttet”, jako debiut zajęła ona miejsce pierwsze w Konkursie przeznaczonym dla Młodych Dramatopisarzy w Dolnej Austrii oraz została wystawiona na wiosnę, w roku 2006 w Landestheater Niederösterreich. Ponad to Lack to stypendysta Literar Mechana, Bundesministerium (Austria) dla dramatopisarzy, czy też Miasta Wiedeń. W roku 2008 na teatralnym festiwalu w Monachium został wystawiony jego dramat kryminalny, pod tytułem: „Pozory nie mylą”, również w roku 2008 odbyła się prapremiera jego sztuki, pod tytułem: „Lichtscheu”. Natomiast w roku 2012 realizacja „Verfassung der Strände” otworzyła festiwal, pod nazwą: Heidelberger Stückemarkt. Sztuka, pt.: „Strzały w Sarajewie” została napisana razem z Milanem Dorem i powstała ze zlecenia Theater in der Josefstadt (Wiedeń).

Lack przez ostatnie lata uzyskał także rozgłos w charakterze autora sztuk dla młodzieży i dzieci, jak miedzy innymi: „Wyspa pelikanów”, „Gra w butelkę”, „Lucky Boy” oraz „Meine Schwester (H)elena”. Zapraszamy zatem bardzo serdecznie już 9-go sierpnia 2019 roku, do Towarzystwa Przyjaciół Sopotu Dworek Sierakowskich, znajdującego się przy ulicy Czyżewskiego 12. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 18:30 i jest bezpłatne.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl