Rodzaj noclegu
wszystkie
Schowek (10 ofert)

Teatr przy Stole „Dobranoc wujku Józefie” Davida Elenduna

Teatr przy Stole „Dobranoc wujku Józefie” Davida Elenduna
 
Anna więc jedzie do biura Józefa Stalina, a zaniepokojony tym faktem Beria jedzie za kobietą.
gdzie?Towarzystwo Przyjaciół Sopotu Dworek Sierakowskich
Czyżewskiego 12, 81-706 Sopot
kiedy?11 września 2017 od 18:30
za ile?bezpłatnie
organizatorTowarzystwo Przyjaciół Sopotu

Jest 1 marca rok 1953, w dodatku noc. Szef KGB - Ławrientij Pawłowicz Beria czeka na swojego Gościa w gabinecie. Ów Gość to dziennikarka z Washington Post, nazwiskiem Anna Hewlance. Dość w nietypowy sposób przebiega to spotkanie, ponieważ wywiad jest przeplatany próbami uwiedzenia kobiety, natomiast ze strony dziennikarki sugestią, iż Beria zabił chorego, jednak równie groźnego Stalina. Anna więc jedzie do biura Józefa Stalina, a zaniepokojony tym faktem Beria jedzie za kobietą. Anna stwierdza, że Stalin jest pijany i poszedł spać. Osobliwy flirt, który przeplata polityczny dyskurs wciąż trwa, aż nie okaże się, iż Wuj Józef, czyli Stalin zmarł. Co powinien zrobić Beria? Uda nam się dowiedzieć, kim była dziennikarka - Anna Hewlance oraz co tak naprawdę rozegrało się w noc, cztery dni przed komunikatem oficjalnym o śmierci Józefa Stalina.

Przedstawienie, pod tytułem: "Dobranoc wujku Józefie" jest autorstwa dramaturga kanadyjskiego Davida Elendune, przekład natomiast należy do Bogusławy Plisz-Góral, w pierwszym prowokacyjnym Teatrze przeczytają Krzysztof Gordon oraz Małgorzata Rudzka. Opieką prelekcyjną i artystyczną przed spektaklem zajmuje się profesor Małgorzata Jarmułowicz.

Urodzony w latach siedemdziesiątych - David Elendune, jest absolwentem University of Warwick. Był również szefem kulturalnego centrum, znajdującego się w Yorkshire. Zdobywca dwóch nagród BBC za swoją literacką twórczość. Przeprowadził się w roku 2004 do Vancouver. Od tamtego czasu napisał parę powieści oraz teatralnych sztuk. W roku 2012, jesienią, premierę miała jego adaptacja, tytułu: "Rok 1984" (Orwell). W czasie teraźniejszym artysta tworzy "Outpost 31". To teatralna grupa, która promuje dramat współczesny, pochodzący z Kanady. Sztuka, którą Państwu przedstawiamy: "Dobranoc, wujku Józefie" jeszcze nie była wystawiona w naszym kraju, ale swą premierę miała w roku 2009, w Vancouver.

Szukasz noclegów w Sopocie? Nie szukaj dalej.Sprawdź naszą ofertę noclegów w Sopocie

Urodzona w roku 1962 - Bogusława Plisz-Góral jest absolwentką kulturoznawstwa (specjalizacja - filmoznawstwo, Uniwersytet Śląski, Katowice). To kobieta wszechstronna, która pasjonuje się dramatem oraz teatrem współczesnym. W jej zawodowym, a także twórczym rozwoju istotne miejsce zajmuje translatorska praca, której poświęca dużo swojej uwagi. Szuka, tym samym, sztuk nowych jeszcze nie znanych w kraju autorów, gdzie jako przykład można podać: sztukę Adama Szymkowicza "Operacja De-Flora-Cja". Krąg jej zainteresowań obejmuje również sztuki Marshy Norman, Edwarda Albee’ego, Harta&Kauffmana oraz Rosemary Friedman. Zatem czeka na Państwa rozrywka w świetnym stylu, przeznaczona dla dość szerokiego grona odbiorczego. To są właśnie jej preferencje.

Lata 1986-1988 przyniosły Bogusławie Plisz-Góral pracę w Teatrze TV jako asystentka reżysera. Prowadziła współpracę, miedzy innymi z: Barbarą Sass, Markiem Grzesińskim, Tomaszem Zygadło, Magdaleną Łazarkiewicz, Maciejem Wojtyszko. w roku 1988 była również asystentką reżysera przy telewizyjnym serialu, noszącym tytuł: "Mistrz i Małgorzata" (reżyser - Maciej Wojtyszko). Później, bo w roku 1990 prowadziła współpracę z Piotrem Łazarkiewiczem. Razem pracowali przy filmie telewizyjno-fabularnym, pod tytułem: "W środku Europy".

Zaczęła od roku 2004 współpracować ze znaną TV Puls. Także tłumaczy dialogowe ścieżki do filmów dla programu TVP Kultura. Razem z Katarzyną Byzią napisały sztukę, o tytule: "Deadline" oraz "komedię prawie metafizyczną". To wesoła diagnoza jednego z wielkich uzależnień w XXI wieku, czyli pracoholizmu. Sztuka, pod tytułem: "Tego z sobą nie zabierzecie" w jej tłumaczeniu ("Forsa to nie wszystko") zrealizowana została w Powszechnym Teatrze, w mieście Łódź, w roku 1991 (reżyseria - Marek Sikora) i była to prapremiera sztuki w takim tłumaczeniu.

Zatem zapraszamy już 11 września 2017 roku na spektakl, który odbędzie się w sopockim Towarzystwie Przyjaciół Sopotu Dworku Sierakowskich, znajdującym się przy ulicy Czyżewskiego 12 . Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, a rozpocznie się ono o godzinie 18:30.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl