Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij

Otwarcie wystawy "Świadomość Znaku” Jana Bociagi

Otwarcie wystawy "Świadomość Znaku” Jana Bociagi
Twórca Jan Bociąga operuje oszczędnym i wyciszonym głosem oraz formą minimalistyczną, zredukowaną do sugestii wręcz najprostszych.
Gdzie?
Galeria "ART"
Wojska Polskiego 1/1, 72-600 Świnoujście
Kiedy?
7 grudnia 2019 od 18:00
Za ile?
bezpłatnie
Organizator
Miejski Dom Kultury w Świnoujściu

Talent twórczy dla artysty jest nie tylko przywilejem, co pewnym zobowiązaniem wobec ludzi, którzy takiego talentu nie posiadają. Zatem Jan Bociąga - artysta wyspiarski, umiejętnie już od wielu lat przez sztukę stara się opisywać dzień płynący za dniem, a tydzień za tygodniem i oczywiście rok za rokiem. Prace tą wykonuje dla siebie oraz dla ludzi, co czyni wyspę dużo barwniejszą, akceptowalną i ciekawszą. Artyści w trakcie swej podróży twórczej, przekraczają granice trudne, łatwe, a czasem nawet wrogie. Również takie, jakie możecie Państwo przekroczyć jedynie raz. Taką właśnie granicę przekroczy Jan Bociąga, płynną granicą czasu. Zatem spotkajmy się z artystą, przy owej granicy już 7-go grudnia, w świnoujskiej Galerii Art, w Domu Kultury, o godz. 18:00. W trakcie wernisażu wystawy, która zaprezentuje twórczość artysty, noszącej tytuł: „Świadomość Znaku”. Każdy artysta razem ze swą sztuką, jest znakiem świetlistym, a także symbolem, który rozjaśnia dzisiejszą rzeczywistość, niestety niechętną kulturze.

Twórca Jan Bociąga operuje oszczędnym i wyciszonym głosem oraz formą minimalistyczną, zredukowaną do sugestii wręcz najprostszych. Udowadniamy, iż ujęcie codzienności w sposób rodzajowy, replikowanie w moduły powtarzalne są środkami, którymi można zmieniać rzeczywistość wizerunku na inną formę abstrakcji. Jakiej język opisu, pozornie porzucający etykę, jest zamknięty w obszarach estetycznych. Jaka jest również ważnym elementem formalnym malarskiego warsztatu artysty i służy mu do unifikacji postrzegania realistycznego w abstrakt kolorystyczny.

Zunifikowane formatami oraz wywodzącą się wprost z geometrii, kompozycyjną zasadą, obrazy Bociągi, są na pozór podobne. Ale jego prace są wnikliwym opisem codzienności, w jakiej poszczególne dni, z których każdy może wydawać się identycznym, w rzeczywistości zawierają w sobie przeróżne opowieści. Laserunki na płótnach niczym poszczególne dni, wzajemnie się nasycają, ukazują esencję życia codziennego. Formalna subtelność malarskich technik w obrazowaniu rzeczywistości rodzajowym, ideowo sytuuje artystę w obszarze filozoficznym, malarstwa realistycznego mistrzów holenderskich malujących codzienność, jak: Vermeer oraz Hals. Wnętrza intymne „ukrytych pejzaży” Bociągi niosą w sobie podobne zasady pokazywania „zakrytego” niczym u Pietera de De Hoocha. Prace artysty są bliskie takiemu malarstwu, nie przez podobieństwo formalne, jednak poprzez pieczołowicie dokumentowanie, codziennym twórczym rytuałem przemijania. Czyni prawdziwym bohaterem swych następnych prac - własną tożsamość. Znajdziemy tu ekspresję formy, wybór tematu, czy melanż malarskich technik. Wtórne wobec prowadzonej konsekwentnie kroniki własnego przemijania.

Szukasz noclegów w Świnoujściu? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Świnoujściu

Na wernisaż wystawy zapraszamy Państwa bardzo serdecznie już 7-go grudnia 2019 roku, do Galerii "Art", znajdującej się w Świnoujściu, przy ulicy Wojska Polskiego 1/1. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 18:00 i jest bezpłatne. Jego organizatorem jest natomiast Miejski Dom Kultury w Świnoujściu.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl