Rodzaj noclegu
wszystkie
Schowek (10 ofert)

Otwarcie wystawy „Czartoryscy. Historia kolekcji”

Otwarcie wystawy „Czartoryscy. Historia kolekcji”
 
Myśl przewodnia ekspozycji prezentowanej w Galerii Kordegarda to próba przedstawienia sposobu kształtowania się prywatnych kolekcji w polskich realiach historycznych, w czasie łaskawym oraz trudnym.
gdzie?Kordegarda Galeria Sztuki Narodowego Centrum Kultury
Krakowskie Przedmieście 15/17, 00-071 Warszawa
kiedy?7 grudnia 2017 od 18:00
za ile?bezpłatnie
organizatorNarodowe Centrum Kultury

„Czartoryscy. Historia kolekcji” to kolekcja, która początkami sięga roku 1801, po licznych przeprowadzkach znalazła znów swe miejsce w mieście polskich królów - Krakowie. Tak zainicjowano Muzeum Książąt Czartoryskich, kiedyś własność należącą do Fundacji Książąt Czartoryskich, która działała pod egidą Muzeum Narodowego w Krakowie. 29 grudnia, w roku 2016 Skarb Państwa kupił całą kolekcję. Ekspozycja zorganizowana w Galerii Kordegarda w Warszawie za cel postawiła sobie przybliżenie tego szczególnego zbioru. Przy tworzeniu ekspozycji zaangażowano Muzeum Narodowe w Krakowie.

Wśród najcenniejszych dzieł znajdujących się w zasobach muzeum znajdują się: Leonard da Vinci „Dama z gronostajem” , Rembrandt van Rijn „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” oraz Pieter Bruegel Starszy „Krajobraz z wyspą skalistą”. To także z warsztatu i pracowni Lucasa Cranacha Młodszego „Dziesięć miniatur portretowych rodziny Jagiellonów” oraz Jacob Jordaens „Satyr w gościnie u chłopa”, Artur Grottger „Fryne”, Jan Matejko „Polonia – Rok 1863”, Jan Piotr Norblin „Śniadanie w parku”, czy też Aleksander Orłowski „Scena batalistyczna” i wiele innych obrazów...

Co zobaczyć będzie można w Kordegardzie? Myśl przewodnia ekspozycji prezentowanej w Galerii Kordegarda to próba przedstawienia sposobu kształtowania się prywatnych kolekcji w polskich realiach historycznych, w czasie łaskawym oraz trudnym. Główny nurt prowadzący przez te koncepcje to podział dokonany według preferencji oraz pomysłów kolekcjonerskich trzech najistotniejszych postaci,o których powiedzieć możemy, że to filary kreujące i podtrzymujące kolekcję Czartoryskich: Izabela Czartoryska, Adam Kazimierz Czartoryski i Władysław Czartoryski.

Szukasz noclegów w Warszawie? Nie szukaj dalej.Sprawdź naszą ofertę noclegów w Warszawie

Serdecznie zapraszamy do Galerii Sztuki Narodowego Centrum Kultury Kordegarda w Warszawie przy Krakowskim Przedmieściu 15/17. Wernisaż wystawy już 7 grudnia o godzinie 18:00.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl