Rodzaj noclegu
wszystkie
Schowek (10 ofert)

Niestrudzony analityk obrazu - Zbigniew Karpiński

Niestrudzony analityk obrazu - Zbigniew Karpiński
 
Analiza ta jest właśnie kluczem, którym możemy śmiało się posługiwać oglądając, odczytując i analizując ten konkretny przegląd dorobku Zbigniewa Karpińskiego.
gdzie?Muzeum Historyczne - Pałac Królewski - Oddział Muzeum Miejskiego
Kazimierza Wielkiego 35, 50-077 Wrocław
kiedy?10 czerwca 2017 od 17:00
organizatorMuzeum Miejskie Wrocławia

Miejskie Muzeum we Wrocławiu bardzo serdecznie Państwa zaprasza na wystawę poświęconą pracą twórczą Zbigniewa Karpińskiego, czyli niestrudzonego analityka obrazu. Otwarcie naszej wystawy nastąpi już 10 czerwca 2017 roku, o godzinie 17:00, natomiast czynna będzie do dnia 31 sierpnia 2017 roku.

Zaprezentujemy Wam kompozycję, która jest poświęcona twórczości artysty. Jest to również konsekwencja naturalna przekazania depozytu w postaci twórczości Karpińskiego. Depozyt ten został przekazany przez profesora Stanisława Kortykę dla muzeum. Ta kolekcja pozwala widzowi na wyczerpujące oraz pełne przedstawienie jak różnorodne były techniki wykonywane przez artystę, a także tematy podejmowane przez niego.

Potrafił on opracować, jak również zanalizować przez swoje cierpliwe tworzenie wielu malarskich szkiców, rysunków, czy też monotypii, żeby wreszcie przeniesione oraz dojrzałe w pełni zostały pokazane w obrazach artysty. Analiza ta jest właśnie kluczem, którym możemy śmiało się posługiwać oglądając, odczytując i analizując ten konkretny przegląd dorobku Zbigniewa Karpińskiego.

Szukasz noclegów we Wrocławiu? Nie szukaj dalej.Sprawdź naszą ofertę noclegów we Wrocławiu

Cechą charakterystyczną twórczości jest pewna powtarzalność jeśli chodzi o tematy, które były przez niego podejmowane. Prócz prac przygotowawczych dzieła malarskie opracowywane były przez Karpińskiego w kilku bądź kilkunastu kolorystycznych wersjach. Ta cecha jest szczególnie widoczna na przykładzie pejzażu, swoją drogą to ulubiony temat artysty. Zatem powstały widoki pięknego Wrocławia i jego okolicy, jak również Zabuża i Mielnika, w których spędzał on wakacyjne miesiące, czy Sandomierza i Janowca, gdzie urządzane były plenery prywatne. Powstawały też martwe natury, akty, portrety oraz sceny rodzajowe.

Sztuka Karpińskiego zmieniała się wraz z upływem czasu, ale można ją podzielić, za artystą, na 2 okresy, które różnią się od siebie. Okres pierwszy - inaczej wynik realizacji artystycznego programu, który zwano: "realizm wyobrażeniowy". Zdecydowanie opierał się on na szkicach plenerowych, ale kolory nie pochodziły z natury, ale z wyobraźni artysty. Okres zaś drugi zwany: "realizmem bezkompromisowym", gdy artysta porzuca grafikę oraz rysunek, po to żeby malować z fotografii, a prace wykonywane były na zasadzie "notatek odręcznych".

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl