Rodzaj noclegu
wszystkie
Schowek (10 ofert)

Klasycznie na trawie - Orkiestra Sinfonia Viva

Klasycznie na trawie - Orkiestra Sinfonia Viva
 
Jednak momentem przełomowym była dopiero szósta Symfonia Beethovena F‑dur, którą kompozytor ukończył w 1808 roku.
gdzie?Park Królikarnia
Puławska 113A, Warszawa
kiedy?20 sierpnia 2017 od 12:00
za ile?bezpłatnie

Park Królikarnia w Warszawie stanie się sceną dla ciekawego wydarzenia artystycznego. Już 20 sierpnia w parku przy Puławskiej 113a rozpocznie się koncert wykonany przez Orkiestrę Sinfonia Viva pod batutą Jacka Kaspszyka. Koncert nosi tytuł "Klasycznie na trawie" i zaprezentuje dwa utwory Ludwiga van Beethovena: czternastominutową Uwerturę Leonora III opus 72b oraz czterdziestominutową VI Symfonię F-dur opus 68 Pastoralna.

Kompozytorów od zawsze fascynują muzyczne onomatopeje, mimesis, naśladowania brzmień natury dźwiękami instrumentów i głosów. „Śpiew ptaków” zaistniał już w średniowiecznych i renesansowych utworach. Z kolei odgłosy wichur i burz często wykorzystywano w operze z doby baroku (traktując je jako wyjątkowe instrumentalne interludia-sinfonie). Podobne efekty wykorzystywał także w swej twórczości Haydn. Jednak momentem przełomowym była dopiero szósta Symfonia Beethovena F‑dur, którą kompozytor ukończył w 1808 roku. Stała się czołowym symbolem dla programowej muzyki inspirowanej naturą. W symfonii kompozytor ujawnia dobitnie swe intencje programowe. Poszczególne części zyskały obrazowe tytuły:

Scena nad strumieniem,
Przebudzenie pogodnych uczuć po przybyciu na wieś,
Burza,
Wesoła zabawa włościan,
Pieśń pastuszka – radosne i dziękczynne uczucia po burzy.

Szukasz noclegów w Warszawie? Nie szukaj dalej.Sprawdź naszą ofertę noclegów w Warszawie

Premierowe wykonanie tego wyjątkowego działa odbyło się w trakcie tyle sławnego, co i pechowego benefisu Beethovena na scenie Theater an der Wien. Premiera miała miejsce 22 grudnia 1808 i oprócz wspomnianego utworu obejmowała również epokową Piątą Symfonię oraz Czwarty Koncert fortepianowy. Słabe przygotowanie wykonawców, przenikliwy ziąb, a przede wszystkim zaś nowoczesność wprowadzanych na scenę arcydzieł były przyczyną zimnego (co do dziś zadziwia!) przyjęcia przez krytykę i publiczność. Nie trzeba było długo czekać na popularność, szybko doceniono zalety Pastoralnej, która zyskała miano jednego z najpowszechniej znanych oraz kochanych dzieł Artysty - Wizjonera.

Podczas koncertu orkiestra zaprezentuje także trzecią uwerturę należącą do opery Leonora. Utwór w ostatecznej wersji znany jest jako Fidelio i ma nową, czwartą uwerturę. Wykonanie utworów w scenerii urokliwych pejzaży ogrodów mokotowskich zyska niezwykle adekwatne do programowego przesłanie i z pewnością będzie ogromnie atrakcyjnym wydarzeniem muzycznym.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl