Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij

Cykl wykładów "Oświeceniowa republika marzeń"

Cykl wykładów "Oświeceniowa republika marzeń"
Seria wykładów pod tytułem "Oświeceniowa republika marzeń" powstała jesienią w 2015 roku. Była to kontynuacja "Oświeceniowej republiki władców", projektu autorstwa profesora Andrzeja Pieńkosa.
Gdzie?
Pałac na Wyspie - Muzeum Łazienki Królewskie
Agrykola 1, 00-460 Warszawa
Kiedy?
21 czerwca 2017 od 18:00
Za ile?
bezpłatnie
Organizator
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zaprasza serdecznie na wykład doktora Jacka Głażewskiego w ramach cyklu wykładów pod hasłem "Oświeceniowa republika marzeń". 21 czerwca, o godzinie 18:00 w Pałacu na Wyspie wysłuchać będzie można wykładu pod tytułem "Ignacego Krasickiego wizja kultury nowoczesnej."

Seria wykładów pod tytułem "Oświeceniowa republika marzeń" powstała jesienią w 2015 roku. Była to kontynuacja "Oświeceniowej republiki władców", projektu autorstwa profesora Andrzeja Pieńkosa. Nowy rok akademicki 2016/2017 przyniósł ciąg dalszy wyprawy do epoki oświeceniowej. Celem wykładów - tak jak i poprzednio - jest ukazanie zasług i szczególnego charakteru polskiego Oświecenia, na który prowadzący spojrzą z perspektywy europejskiej kultury.

W trakcie wielu rozważań, na które uczestnicy spojrzą z licznych perspektyw, przedstawione zostaną dokonania oraz losy głośnych osobistości z XVIII wieku oraz wieku XIX, których los nierozerwalnie związał się z Królewskimi Łazienkami - obiektem westchnień, marzeń oraz celów władcy Stanisława Augusta (stąd pojawia się tytuł serii "Oświeceniowa republika marzeń”). W galerii zaszczytnych postaci ujrzymy: Ignacego Krasickiego jednego z najznamienitszych poetów polskiego Oświecenia, panią Judytę Zbytkowerową, żonę Szmula, faktora króla Stanisława Augusta, Jana Chrystiana Kamsetzera, architekta i projektanta, Jana Bogumiła Plerscha, dekoratora i królewskiego malarza oraz króla wygnańca - Ludwika XVIII.

Szukasz noclegów w Warszawie? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Warszawie

Dokonując analizy działalność tych postaci, organizatorzy, reprezentujący Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, chcieliby przedstawić procesy i zjawiska, które dokonały się w dziedzinie kultury, zaistniały w obszarze intelektu, a szczególnie dużo dobrego uczyniły w sztukach pięknych. Prowadzący postarają się odpowiedzieć również na pytania dotyczące historii "rzeczpospolitej literackiej" i zacnych postaci, które ją tworzyły po francuskiej rewolucji oraz w czasach Napoleona.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl