Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Beethoven 2020 – Brillante - koncert
Muzyczna gwiazda Beethovena świeciła na muzycznym firmamencie dla tych, którzy zdecydowali się iść drogą wyznaczoną przez niego.
Gdzie?
Sala Teatralna MDK
Matejki J 11, 72-600 Świnoujście
Kiedy?
19 stycznia 2020 od 18:00
Za ile?
bezpłatnie

W przygotowanym koncercie na inaugurację roku wielkiego Beethovena w wykonaniu zespołu Baltic Neopolis Orchestra, w którym świętować będziemy przede wszystkim Jubileusz siedemdziesięcio- lecia samego Zarządu Morskich Portów Świnoujście - Szczecin, znajdują się dzieła 3 gigantów muzyki klasycznej. Utwory naszego Jubilata, a także Wolfganga Amadeusza Mozarta i Josepha Haydna, które zostaną wykonane podczas koncertów w Świnoujściu i Szczecinie, sąsiadują ze sobą także w historii muzycznej literatury. VII Symfonia – Jeden z ostatnich beethovenowskich utworów, w tym kontekście wydaje się być symbolicznym drogowskazem, który wskazuje nowy kierunek muzyce.

Ludwig van Beethoven przyszedł na świat 17-go grudnia roku 1770 (Bonn), zmarł 26-go marca 1827 roku (Wiedeń) - pianista i kompozytor niemiecki, ostatni z tak zwanych wiedeńskich klasyków, jak również prekursor romantyzmu muzycznego, uważany za jednego z najwspanialszych i największych muzycznych twórców wszech czasów. Ludwig van Beethoven to najbardziej odkrywczy kompozytor w historii zachodniej muzyki, zaś jego dziewięć symfonii stawiało, tak zespołom orkiestrowym, jak również publice spore wymagania. Kiedy muzyka Beethovena byłą powszechnie dostępna, a także w pełni akceptowana, ciężko sobie wyobrazić, z jakim ogromnym sprzeciwem spotkała się w momencie premiery. Później z każdym następnym dziełem Beethoven w swoich eksperymentach postępował coraz dalej, aby w Symfonii IX wprowadzić partię chóralną, która opiera się na tekście "Ody do radości" (Schillera). Również rewolucyjne było podejście wielkiego artysty do fortepianu. 32 sonaty ukazują, których umiejętności technicznych sam kompozytor wymagał od swych wykonawców, zaś przeciw temu pianiści ówcześni sprzeciwiali się, argumentując, iż stawia żądania niemożliwe, by je spełnić. Muzyczna gwiazda Beethovena świeciła na muzycznym firmamencie dla tych, co zdecydowali się iść drogą wyznaczoną przez niego.

Wystąpią artyści: Baltic Neopolis Orchestra i Tomasz Tomaszewski – skrzypce. W programie natomiast: Wolfgang Amadeus Mozart - KV 138, F-Dur, Divertimento (rok 1772), Presto, Allegro, Andante.
Ludwig van Beethoven, Symfonia VII, A-dur (rok 1811), Allegro con brio, Allegretto, Presto, Poco sostenuto – Vivace.
Joseph Haydn – HOB II 39, E-dur, Divertimento (rok 1761), Menuet I, Presto, Adagio, Finale: Presto, Menuet II.

Szukasz noclegów w Świnoujściu? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Świnoujściu

Na koncert zapraszamy Państwa bardzo serdecznie już 19-go stycznia 2020 roku, do świnoujskiej Sali Teatralnej MDK, znajdującej się przy ulicy Matejki J. 11. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 18:00 i jest bezpłatne.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl