Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Zabytkowe Międzyzdroje
fot.: Zanfra / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0 PL
Cześć kosztów tego przedsięwzięcia wziął na siebie król pruski Fryderyk Wilhelm IV, który był również współautorem projektu budowli.

W Międzyzdrojach znajdują się zabytki, które chronione są prawnie. Między innymi Kościół Parafii pod wezwaniem Piotra Apostoła. Jest on wyznania rzymskokatolickiego i położony jest przy ulicy Lipowej. Budynek przeznaczony na Kościół zbudowano w latach 1860-1862 w stylu neogotyckim. Cześć kosztów tego przedsięwzięcia wziął na siebie król pruski Fryderyk Wilhelm IV, który był również współautorem projektu budowli. Drugim był Friedrich August Stuler, urzędnik z zawodu, ale także znany architekt.

Królewskie projekty w Międzyzdrojach

W roku 1832 król Wilhelm nadał mu zaszczytny tytuł architekta królewskiego. Projektował w stylach neorenesansowym, neogotyckim oraz klasycystycznym. Natomiast jego projekty to głównie budynki przeznaczone do publicznej użyteczności. Jedne z jego dzieł to na przykład Nowe Muzeum w Berlinie ( 1843-55 ), Pałacyk Myśliwskie zachowany w stylu neogotyckim Letzlingen, Wracając do Kościoła Piotra Apostoła wybudowano go na czworobocznym planie.

Szukasz noclegów w Międzyzdrojach? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Międzyzdrojach

Natomiast prezbiterium jest zamknięte i trójboczne z kolei. W jednym z narożników znajduje się wieża, która jest trzykondygnacyjna, a na jej czubku jest hełm ośmioboczny. Te bardzo szczegółowe informacje mają na celu ukazanie jak wspaniały to Kościół. Ale to jeszcze oczywiście nie wszystkie informacje o budowli jakie warto zaprezentować. Trzy dzwony znajdują się na wierzy. Jest również miejsce na patrona owej parafii – figurka św. Piotra jest ceramiczna i znajduje się w narożniku.

Organy i obrazy

Prawdziwą perełką w wyposażeniu kościoła są organy, wciąż sprawne, a pochodzące z roku 1862. Są także obrazy, które to pochodzą jeszcze z czasów protestanckich. Pierwszy, olejny obraz przedstawia Jezusa, który chodzi po wodzie oraz św. Piotra, który tonie natomiast drugi z obrazów, również jest olejny, na nim także Jezus Chrystus w Ogrójcu. Budynek zawiera też wiele witraży, tak częstych w obiektach tego typu. Wyposażenie Kościoła, pozostałe oczywiście poza opisanym wcześniej, jest nowe. Są to wspomniane wcześniej witraże, inne obrazy oraz droga krzyżowa. Trzeba wspomnieć o projektantach owych rzeczy. Mianowicie byli to artyści Kołodziejczyk, Bardońska oraz Pudełko.

Adam Szymski zaprojektował zaś rozbudowę obiektu, która miała miejsce w latach 80 oraz 90 wieku XX. Natomiast od roku 2000 w okolicach ołtarza głównego znajdują się bardzo ważne dla wiernych pamiątki. Są to relikwie ze szczątkami św. Rafała Kalinowskiego, św. Jadwigi Śląskiej, św. Faustyny Kowalskiej, bł. Bernardyny Jabłońskiej a także św. Alberta Chmielowskiego.

Wieże ciśnień w Międzyzdrojach

Bardzo ciekawy budynek tak wizualnie jak i turystycznie, który ogląda większość Piechurów przyjeżdżających do Międzyzdrojów. Obiekt pochodzący z roku 1912, a jego budulcem jest drewno. Natomiast trzon nie jest drewniany a murowany. Wieża ciśnień została zbudowana na planie ośmiokąta. Jest ona oczywiście zapisana w rejestrze zabytków tego miasta. Wyposażona jest o stalowy zbiornik, mający pojemność 50 metrów sześciennych. Kolejowa wieża ciśnień jest położona przy ulicy Za Torem 1. Będąc w Międzyzdrojach warto się pofatygować i zobaczyć wieżę ciśnień z początków XX stulecia.

Park linowy w Międzyzdrojach "Tarzania"

Kolejny zamiennik plażowania w okresie letnim to właśnie tytułowa "Tarzania", czyli świetny Park Linowy, który znajduje się przy ulicy Przy Wodociągach. Celem tego miejsca jest rodzinny i nie tylko wypoczynek i relaks, na świeżym powietrzu rzecz jasna oraz bardzo aktywny sposób, bo nie siedząc przy kawce a na wspinaczce. Instruktorzy służą swoim wielkim doświadczeniem i pomocą, ponieważ wiedzą dobrze o tym, że każdy musi od czegoś zacząć i delikwentom rozpoczynającym przygodę ze wspinaczką trzeba nieco pomóc, nakierować na właściwe tory.

Znajdziemy tutaj wiele wyzwań wysokościowych, ponieważ park linowy składa się głównie z zawieszonych na różnych wysokościach platformach oraz z innych przeszkód linowych na przykład położonych na drzewach. Jest tu również ścianka wspinaczkowa a także inne dodatkowe atrakcje, z których mogą korzystać wszyscy bez względu na predyspozycje. Wymienić należy przede wszystkim skok Tarzana, czy pal Buszmena.

W Parku Linowym można zorganizować ważne grupowe wydarzenia jak firmowe imprezy, biznesowe spotkania, urodziny, szkolenia, zajęcia szkolne. Swoje sprawy można wówczas poukładać w taki sposób, żeby program Parku był ich uzupełnieniem i formą rozrywki po czasem ciężkiej pracy i wymagających maksimum skupienia spotkaniach z kontrahentami na przykład. Park działa od czerwca do sierpnia, jednakże można pojawić się tutaj we wrześniu, ale trzeba to wcześniej ustalić telefonicznie. Ceny nie są wygórowane, obowiązują też bilety ulgowe, z których to może korzystać młodzież do 18 roku życia z ważnym dowodem szkolnym, a także grupy liczące ponad 10 osób. Ceny więc zaczynają się od 25 złotych a kończą ok 50 zł za przejścia. Zapraszamy serdecznie!