Odwiedzamy Międzyzdroje
fot.: Janusz Jurzyk, CC BY-SA 3.0
Międzyzdroje leżą nad Zatoką Pomorską, a jeszcze dokładniej w części środkowej wybrzeża wyspy.

Międzyzdroje znajdują się na wyspie Wolin, nad Bałtykiem. Miasto jest bardzo bogate turystycznie. Jest również znanym ośrodkiem wypoczynkowym, często odwiedzanym przez polskich i zagranicznych turystów. Swoją siedzibę ma tutaj dyrektor Wolińskiego Parku Narodowego, natomiast rok w rok odbywa się w mieście wspaniała, osławiona już impreza a mianowicie Europejski Festiwal Gwiazd. Ale o nim  nieco później. Skupmy się na samym mieście oraz na turystyce tego miejsca. Jeżeli chodzi o sama nazwę miasta „Międzyzdroje” to przynajmniej według profesora Jana Miodka powinno być „Miedzyzdroje”, ponieważ niemiecka obowiązująca nazwa miasta brzmi „ Misdroy” (niemiecka litera i to nasze słowiańskie e). Jeśli natomiast chcielibyśmy zagłębić się troszeczkę w polską gramatykę to „Międzyzdroje” są rodzaju nijakiego a znaczy tyle co miejsce pomiędzy zdrojami.

Położenie Międzyzdrojów

Międzyzdroje leżą nad Zatoką Pomorską, a jeszcze dokładniej w części środkowej wybrzeża wyspy. Około pięciu kilometrów od morenowego pasma wolińskiego leżą Gosań oraz grzywacz, czyli tutejsze wniesienia. Natomiast nieco na południe od Międzyzdrojów znajduje się Leśnogóra. Obszar miasta obejmuje 450 hektarów. Pasm wydm, który jest wąski, ale bardzo dobrze wykorzystany. Otóż są tutaj liczne punkty, w których można coś zjeść podczas swoich spacerów blisko morza, a także położony jest tutaj hotel Amber Baltic. Na zachodzie miasta zaś na części wydm jest deptak spacerowy, z którego wszyscy chętnie korzystają. Przystań morska leży natomiast na wschodzie, tutaj już wydmy zamieniają się stopniowo w wybrzeże klifowe.

Szukasz noclegów w Międzyzdrojach? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Międzyzdrojach

Położenie Międzyzdrojów niezaprzeczalnie jest jednym z jego największych atutów. Jest bardzo atrakcyjne również z wielu innych względów jak na przykład wspaniała przyroda. Znajdują się tutaj specjalne obszary ochrony przyrody objęte programem natura 2000. Są to tereny „Wolin i Uznam” oraz strefa „Ostoja na Zatoce Pomorskiej”. Nie należy zapominać o bardzo ważnych pomnikach przyrody, którymi między innymi są cis o nazwie „Jadwiga” – est to cis pospolity, którego obwód wynosi 94 cm a rośnie on przy ulicy Zwycięstwa 41, czy buki „Króla Władysława IV” i dąb „Bolko stojący przy ulicy Kolejowej oraz ul. Leśnej – jego wysokość wynosi 22 m, a obwód 435 cm. Jest ich wiele, wiele więcej.

Turystyka w Międzyzdrojach

To co w Międzyzdrojach najważniejsze to oczywiście turystyka. Znajdują się tutaj dwa miejsca przeznaczone na kąpieliska: Międzyzdroje Zachód oraz Międzyzdroje Wschód. Piękne plaże miasta niezmiennie przyciągają zapalonych plażowiczów i nie tylko. Woliński Park narodowy w bliskości z miastem również jest wielkim atutem tego miejsca. Park Zdrojowy, który również warto odwiedzić będąc w Międzyzdrojach i uzdrowiska. Właśnie one przyciągają tu kuracjuszy z całego kraju, ale także z zagranicy. Zabudowania przeznaczone na uzdrowiska i sanatoria są  wręcz historyczne a warunki jakie ma to miasto zdecydowanie sprzyjają wyzdrowieniom.

Atrakcji turystycznych nie brakuje i wymienię tutaj choćby kilka z nich a w osobnych tekstach będzie o nich dużo więcej. Molo rzecz jasna, mające długość 395 m, które spełnia tez inną rolę, a mianowicie jest przystanią morską. Z tej właśnie przystani biorą kurs rejsy do portów Uznamu (tych niemieckich) oraz do Świnoujścia. Ale także Gabinet Gwiazd, Słynna Promenada Gwiazd oraz Gabinet Figur Woskowych.

Historia miasta Międzyzdroje

Historia miasta również należy do godnych zapamiętania, ponieważ zaczęło się od przydrożnej karczmy. Znajdowała się ona przy zbiegu ulic Krótkiej oraz ulicy Gryfa Pomorskiego. Owa karczma powstała dla wszystkich tych, którzy poruszali się głównym traktem handlowym ( Uznam – Kamień Pomorski – Wolin ) W roku 1579 znano nazwę miasta Mysdroye. Pierwsze zaś nazwy brzmiały Misdroige, czy Misdroige. Te nazwy znaleziono w pewnym akcie darowizny z wieku XV. Darowizna ta księcia Bogusława  dla prepozytury katedralnej, znajdującej się w kamieniu pomorskim.

Być może będzie trudno w to uwierzyć, ale jeszcze stosunkowo nie tak dawno, bo w XIX wieku miasto Międzyzdroje było wioska rybacka i nie zbyt bogata i znaną. Można by rzecz, że była to po prostu biedna miejscowość, w której trudniono się głównie rybołówstwem. Jednakże już na przełomie wieków XIX i XX odmieniły się jej losy. Zaczęło się od kąpielisk na plaży, później już zadziałały kąpiele solankowe i Międzyzdroje zamieniły się w uwielbianą przez Turystów miejscowość ze wszystkim tym co mieć powinna jak na przykład promenada spacerowa i świetna baza noclegowa.

W mieście jest także stadion miejski położony przy ulicy Gryfa Pomorskiego. Może się tutaj odbywać mnóstwo imprez sportowych i rekreacyjnych, ale przede wszystkim trenują tutaj sportowcy, odbywają się mecze piłki nożnej, czy zawody sportowe. Stadion składa się z murawy, bieżni do lekkiej atletyki. W Międzyzdrojach mają więc miejsce cykliczne sportowe wydarzenia jak Bieg Śniadaniowy, czyli Mityng Lekkoatletyczny im. W. Komra oraz T. Ślusarskiego. Data tej imprezy to 17 sierpień. Inna  - Festiwal sprawności, siły oraz urody, w którym uczestniczą ważne sportowe osobistości – początek sierpnia.