6 atrakcji w okolicach Międzyzdrojów

6 atrakcji w okolicach Międzyzdrojów
fot.: 7alaskan / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0
Góra Gosań to świetny punkt widokowy, który góruje nad Wolińskim Parkiem Narodowym, rozciągającym się właśnie przy wybrzeżu Morza Bałtyckiego.

W bliskim sąsiedztwie Międzyzdrojów również jest wiele ciekawych miejsc do zwiedzania, czy wypoczynku. Małe wioski słynące ze swych uroczych kąpielisk na ten przykład, gdzie można pokarmić łabędzie i kaczki, miło spędzić czas na wolnym powietrzu.

Przystań Marina Wicko niedaleko Międzyzdrojów

Miejsce bardzo malownicze, jest położone tylko 2 kilometry od naszych Międzyzdrojów. Przystań znajdująca się nad samym Zalewem Szczecińskim, dokładniej na jeziorze Wicko Małe. Wiele tutaj atrakcji typowych dla miejsc nad wodą. Mamy więc możliwość gry na boisku siatkowym. Ponadto dużo tu ławeczek, stolików, miejsc przeznaczonych na rozpalenie ogniska, czy grilla. Można więc wpaść tutaj na piknik, zabrać znajomych, rodzinę i spędzać czas na grillowaniu kiełbasek i rozmowach ważnych i nie ważnych.

Szukasz noclegów w Międzyzdrojach? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Międzyzdrojach

Przystań oferuje przede wszystkim miejsca do cumowania jachtów ( 10 miejsc ). Miejsca te wydzielone są przy pomoście dużym oraz przy mniejszych, których jest tu dwa. Z innych atrakcji warto wymienić małe łódeczki dla dzieciaków. Świetnie przemyślana atrakcja, żeby rodzice i dzieci czuli się bezpiecznie nad wszystkim sprawuje pieczę ratownik. Do tego celu służy wydzielony basen i malutkie łódeczki mogą cieszyć milusińskich do woli. Nie zabrakło tu również miejsca, w którym można coś kupić i zjeść coś ciepłego. Bar, o którym mowa oferuje Państwu napoje, lody, słodycze oraz wspomniane wcześniej „coś na ząb” na ciepło. Wypożyczyć można sprzęt wodny w kilku punktach na terenie Przystani Marina. Można przyjeżdżać od 1 maja do 31 października.

Góra Gosań w Wolińskim Parku Narodowym

Góra Gosań to świetny punkt widokowy, który góruje nad Wolińskim Parkiem Narodowym, rozciągającym się właśnie przy wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Wzgórze jest na wybrzeżu najwyżej położonym punktem więc rozciąga się z niego niezapomniany, wspaniały widok. Widok na całą Zatokę Pomorską, na Woliński Park Narodowy, na jego całą przepiękną panoramę. Dokładna wysokość wynosi 95 m n.p.m. warto przespacerować się tą 300 metrową ścieżką wiodącą od podstawy góry do samego szczytu.

Z Międzyzdrojów nad Jezioro Turkusowe

Jezioro położone jest na wyspie Wolin, w bliskim sąsiedztwie Wapnicy, czyli małej wsi Jako ciekawostkę należy dodać, że kiedyś  była tutaj kopalnia kredy. Było to jeszcze przed wybuchem II wojny światowej, po jej zakończeniu natomiast zdemontowano maszyny kopalniane służące do pracy w tym miejscu. Rozebrano więc kopalnię kredy a w miejscu po niej powstało właśnie Turkusowe. Nie trudno się domyśleć kto rozebrał kopalnię – były to radzieckie wojska. Podjęto jeszcze jedną próbę wznowienia działania tego miejsca.

Otóż w roku 1948 władze polskie wypompowały wodę z wyrobiska i podjęli działania w celu ponownego otwarcia kopalni. Jednakże zaledwie kilka lat po tych wydarzeniach znów zamknięto ją, a miejsce ponownie zajęła tutaj woda.  Kolor jeziora niebiesko-zielony zawdzięcza ono znajdującym się na jego dnie związkom węglanu wapnia, poza tym ma tutaj miejsce zjawisko krasowienia.

Wzgórze Zielonka

W bliskości Międzyzdrojów jak już pisałam jest wiele naturalnych i nie tylko miejsc, które wypada zobaczyć na przykład w przerwach miedzy kąpielami morskimi i opalaniem się. Kolejnym miejsce na mapie w sąsiedztwie miasta jest wzgórze Zielonka o wysokości 81 m n.p.m. Miejscowość skrywająca ten skarb nosi nazwę Lubin. Zielonka jest kolejnym punktem widokowym wybrzeża i oferuje odwiedzającym naprawdę wspaniałe krajobrazy do podziwiania. Ponadto należy tutaj napisać, że Wzgórze jest jedynym takim miejscem w kraju, z którego widać Jezioro Wicko Wielkie, Deltę Wsteczną Świny, Morze Bałtyckie a także Zalew Szczeciński. Jest jeszcze coś co można zobaczyć z Zielonki, a mianowicie Świnoujście i zlokalizowane za miastem niemieckie Ahlbeck. Wiele widoków w jednym miejscu i może dla tego Wzgórze dostało zaszczytny tytuł „Krajobraz roku 1993/94” od Międzynarodowego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody.

Jezioro Wicko Małe

Jezioro znajduje się na terenie powiatu kamieńskiego w gminie Międzyzdroje. Jego powierzchnia wynosi ok 100 ha. Wicko jest dość płytkie, ponieważ głębokość nie jest większa niż 2 metry. Szlaki znajdujące się w bliskości jeziora Wicko Małe są często odwiedzane przez wycieczkowiczów, zwłaszcza ze względu na tajemniczy, piękny krajobraz i dlatego, że leży ono w granicach Wolińskiego Parku Narodowego, który sam w sobie jest wielką atrakcją turystyczną.

Bunkry baterii nabrzeżnej Goeben

Owe bunkry są to niemieckie umocnienia, a raczej to co z nich zostało. Znajdują się one miedzy Ognicą a Przytorem. Dokładniej leżą na wydmach. Można zobaczyć na przykład ok 30 m wieżę służąca do kierowania ogniem. Teraz służy ona jako dostrzegalnia przeciwpożarowa, po małym remoncie. Można zwiedzić wieżę, można wejść na górę, ale tylko za zgodą pana strażaka, który stróżuje ten obiekt. Jak widać będąc w Międzyzdrojach wręcz nie można się nudzić, bo w samym mieście jest wiele do zobaczenia i zwiedzenia, ale poza jego granicami, w niedalekim sąsiedztwie również jest wiele ciekawych miejsc.