Festiwal gwiazd w Międzyzdrojach
fot.: Kvikk / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0
Słowem wszystko to co ubarwia naszą duszę, co sprawia, że żywo obcujemy z kulturą, ze sztuką, ale nie tylko.

Rok 1996 był dla Międzyzdrojów historyczną datą, ponieważ to właśnie wtedy odbył się tutaj pierwszy w historii Festiwal Gwiazd. Teraz imprezę kojarzą prawie wszyscy Polacy i myślę, że niejeden z nich marzy, by zobaczyć od zaplecza co tam się dzieje. Głównie chodzi o rok rocznie odwiedzające to wydarzenie gwiazdy. Tylu znanych aktorów , aktorek oraz innych znamienitości w jednym miejscu i o jednym czasie to nie lada gratka na przykład dla łowców autografów, czy fotek z idolami.

Międzyzdroje wakacyjną stolicą kultury

„Wakacyjna stolica kultury i sztuki” tak mawia się o Międzyzdrojach. Odbywa się tutaj naprawdę wiele wydarzeń związanych ze sztuką oraz z kulturą. Imprezy zwykle maja miejsce w Międzynarodowym Domu Kultury. Ów budynek to perła tego miasta i jednocześnie jego zabytek. Wybudowano go w wieku XIX a wyróżniają go przepiękne elewacje, dopracowane wnętrza a w szczególności główne wejście, które wygląda imponująco. Sala Teatralna im prof. Jana Szyrockiego Domu Kultury – to właśnie w niej mają miejsce największe festiwale, między innymi, właśnie Festiwal Gwiazd, czy Festiwal Pieśni Chóralnej, a także inne również ważne wydarzenia jak taneczne turnieje, liczne koncerty i spektakle teatralne.

Szukasz noclegów w Międzyzdrojach? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Międzyzdrojach

Słowem wszystko to co ubarwia naszą duszę, co sprawia, że żywo obcujemy z kulturą, ze sztuką, ale nie tylko. Tutaj łączą się pokolenia, ludzie z różnych kręgów kulturowych nagle mówią jednym, zgodnym głosem i właśnie to w takich miejscach jest najpiękniejsze.

Aleja gwiazd w Międzyzdrojach

Nie należy również zapominać o Alei Gwiazd, którą stworzył w Międzyzdrojach prof. Adam Myjak. Takie Aleje są bardzo modne, ale przede wszystkim to nie zapomniana pamiątka dla artystów, którzy zostawiają po sobie trwały ślad w tej właśnie formie. Odciski ich rąk to swoisty hołd ku ich talentowi oraz ku dorobkowi jakim dysponują w ramach swojej kariery zawodowej. Są tu nazwiska najbardziej znanych polskich gwiazd estrady oraz szklanego ekranu, między innymi, Bogusława Lindy, Mai Komorowskiej, Beaty Tyszkiewicz, Zbigniewa Zamachowskiego, czy Grażyny Szapołowskiej, Małgorzaty Kożuchowskiej, Rafała Królikowskiego, Anny Dereszowskiej, Piotra Adamczyka i wiele wiele innych.

Jest ich już ponad setka. Chyba najbardziej znana Aleja Gwiazd to ta znajdująca się w Hollywood oczywiście. Nazywa się ona Hollywood Walk of Fame rzecz jasna. Powstała w roku 1958. Jest tutaj ponad 2400 gwiazd z nazwiskami najlepszych sław na świecie. Tablice potraktowane są czasami nie do końca serio, to znaczy z odpowiednia dozą humoru, bo można tu odnaleźć gwiazdę Myszki Miki, czy pieska Lessie, są także zespoły takie jak The Beatles. Jeśli chodzi o aktorów i aktorki można wypatrzeć Sandrę Bullock, Billie’go Burke, czy Samuel’a L. Jackson’a. Wymieniać można do rana, ale najlepiej byłoby samemu to zobaczyć.

Festiwal gwiazd

Wracając do Międzyzdrojów i do festiwalu Gwiazd to pierwszy odbył się w roku 1996. Tematami przewodnimi były dwa wówczas nazwiska Felliniego oraz Kieślowskiego. Kolejnym natomiast festiwalem zawładnął Wajda a także Szymborska, a hasło brzmiało „Europa, Europa”. Był również obchodzony rok Gombrowicza, czy Chopina.
 
Podczas dwudziestych urodzin Festiwalu, które odbyły się w tym roku wiele ciekawych wydarzeń miało miejsce oraz dużo znanych i lubianych twarzy pojawiło się na Alei Gwiazd. Były koncerty, przegląd teatralny i wspomnienia o przebytych razem dwudziestu już latach we wspaniałej atmosferze. Warto dodać, że owe wspomnienia miały swoje odzwierciedlenie w zdjęciach z minionych lat, które zostały zaprezentowane w formie wystawy. Wystąpił zespół DeMono oraz Kamil Bednarek i Alicja Janosz. Swoje miejsce na Festiwalu maja także kabarety, które zresztą w dzisiejszych raczej smutnych czasach odciągają nas od rzeczywistości i rozbawiają do łez. A tego właśnie większości z nas brakuje w codziennym życiu – zdrowego śmiechu „aż boki zrywać”.

Co roku Festiwal obfituje w bardzo zróżnicowane spotkania z kulturą, co roku Festiwal odwiedzają rzesze wspaniałych artystów, ale co roku także mnóstwo Turystów, znawców sztuki, fanów i innych ciekawych ludzi zgłasza chęć uczestnictwa w tym ważnym wydarzeniu. Artyści nigdy nie zapominają o najmłodszych sympatykach Festiwalu i zapewniają im należytą rozrywkę. W programach dla milusińskich jest wspólne czytanie bajeczek, a podczas tegorocznego okrągłego jubileuszu cykl Gwiazdy dzieciom zaprezentował takich artystów jak Agnieszka Kaczorowska, czy Marta Lipińska.

Był również tort, bo takiego symbolu urodzinowego nie powinno zabraknąć i tutaj! Świeczki zostały zdmuchnięte przez aktorów, , ludzi na stałe związanych z Festiwalem Gwiazd oraz symbolicznie przez zgromadzonych Gości. Jeśli chodzi o dłonie odciska w tym roku to były Witold Pyrkosz, Piotr Polk, Piotr Gąsowski, czy Kuba Wesołowski. 

Festiwalowi Gwiazd zawsze generuje wielkie emocje, tak w artystach, jak i w pragnących to wszystko zobaczyć przyjezdnych z różnych zakątków Polski oraz z zagranicy. Warto choć raz się wybrać i mieć wspaniałe wspomnienia.