Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Zabytki Kołobrzegu
fot.: JDavid / Wikimedia Commons CC BY-SA 2.5
Mowa jest o pomniku sanitariuszki, który jest jedyny w swoim rodzaju.

Zabytki, które znajdują się w tym wspaniałym, nadmorskim mieście jakim jest Kołobrzeg są godne zobaczenia z wielu powodów. Po pierwsze znane są ich walory historyczne oraz pamiątkowe. Przypominają nam o dawnych już dziejach, kojarzą z wieloma zdarzeniami, które nigdy już nie powrócą. Taka jest rola zabytków w różnych miastach, a tutaj nad Bałtykiem trzeba szczególnie kłaść na nie nacisk, ponieważ w większości, Turyści niestety, zapominają o nich podczas swoich spotkań z morzem. A to wielka szkoda i trzeba zacząć tą sytuację zmieniać.

Unikalny pomnik sanitariuszki w Kołobrzegu

Co warto zobaczyć w Kołobrzegu prócz oczywiście równie ważnej plaży, czy Parku Rozrywki „Dziki Zachód”? Są takie miejsca jak na przykład latarnia morska, plac ratuszowy z ratuszem właśnie, czy choćby kościół rektorski. Jest także wiele innych zabytków w Kołobrzegu, a więc zaczynajmy.

Szukasz noclegów w Kołobrzegu? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Kołobrzegu

Znajduje się w Kołobrzegu bardzo osobliwe miejsce. Mowa jest o pomniku sanitariuszki, który jest jedyny w swoim rodzaju. A to dlatego, że jest on jedyny taki w Polsce. Upamiętnia natomiast sytuację, która miała miejsce właśnie w Kołobrzegu, w roku 1945 a dokładniej w marcu. Wtedy to odbywała się bitwa, a brali w niej udział hitlerowcy oraz I armia Wojska Polskiego. Życie wówczas straciło strasznie dużo polskich żołnierzy ( ponad 1200 ). Natomiast wszystkim rannym w walkach, a było ich około 3 tysięcy, pomagały i dbały o nich właśnie owe bohaterskie i dzielne sanitariuszki.

W podzięce za służbę innym

Dnia 13 marca roku 1945 zmarła zaledwie 19 – letnia sanitariuszka, nazwiskiem Nowak Ewelina. Jej historia jest ważna, ale trzeba pamiętać, że nie jedyna. Wiele z nich nigdy nie było zapewne opowiedzianych. Podobno Ewelina była nadzwyczaj sympatyczna oraz lubiana przez współpracownicę i przez rannych, którym bezinteresownie niosła pomoc. Tego feralnego dnia, w którym zmarła, wynosiła z ulicy ostrzeliwanej przez Niemców rannego polskiego żołnierza.

Pochowano ją, ze względu na jej dalece humanitarną postawę, z honorami wojskowymi. Pomnik jest tak zaprojektowany, żeby o żadnej porze dnia oraz o każdej porze roku do twarzy młodej sanitariuszki nie dotarły promienie słońca. Jest to wielce wymowny gest, który można interpretować bardzo różnie. Moim zdaniem chodzi o to, że smutny koniec czekał naszą sanitariuszkę. I choć sama pewnie była rozpromieniona za życia, bo musiała nieść pomoc w czasach bardzo trudnych, zwłaszcza dla młodych ludzi to kończąc je w bardzo młodym wieku właściwie niczego nie zaznała. Za młoda na miłość, dzieci, rozwój osobisty, umarła w ciszy i smutku. Nic nie mogło już opromienić jej młodej twarzy.

Kościoły w Kołobrzegu

Jeśli chodzi o kołobrzeskie kościoły to nie sposób jest nie wymienić Gotyckiej Katedry, znajdującej się w tym mieście. Posiada ona aż pięć naw co czyni ją jedną z największych świątyń w kraju. Jest ona również zaliczana do najwyższych tego typu obiektów, ponieważ posiada liczącą sobie 74 metry wieżę. Bazylika Mariacka Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, bo taka jest jej pełna nazwa, została wybudowana w wieku XIV. Styl budowli to gotyk, a reprezentuje kościół rzymskokatolicki. Z jej historii wynika, że pierwsza msza święta odprawiona w tym miejscu została w roku 1321 i miała ona miejsce na placu budowy. Bazylikę czekało później wiele przebudowań oraz poprawek, ponieważ grunt pod nią osiadał. Jeżeli chodzi o funkcję jaka pełniła świątynia na przestrzeni wieków, to była ona bardzo różna i zmienna. Otóż na samym początku swojego istnienia miała charakter kolegiaty ( jest to zrzeszenie równoprawnych kanoników, którzy posiadają prawo wyboru biskupa ).

W wieku XVI stała się obiektem protestanckim. Warto pamiętać o fakcie, że podczas drugiej wojny światowej, kiedy to na terenie Kołobrzegu miały miejsce krwawe walki, Kościół został zburzony, z powodu ostrzelania go, czego dokonali radzieccy żołnierze. Był on wówczas bardzo ważnym punktem, biorącym udział w obronie miasta, ale niestety sam się nie obronił. Odbudowę powierzono kościołowi katolickiemu. W części świątyni władze PRL-owskiej Polski zadecydowały o utworzeniu Muzeum Oręża Polskiego. Wówczas można tam było podziwiać na przykład ciężki sprzęt wykorzystywany podczas II wojny światowej. To właśnie dzięki uwielbianemu nie tylko przez rodaków, papieżowi Polakowi, czyli Janowi Pawłowi II kołobrzeski kościół dostąpił tego zaszczytu i został mianowany bazylika mniejszą.

We wnętrzu znajdują się również sakralne zabytki, które warto zobaczyć n własne oczy. Jest to nie lada gratka zwłaszcza dla wiernych, ponieważ takie pamiątki silnie potrafią działać na wiarę człowieka, otwierają mu oczy i dusze na piękno. Wpływ na wygląd dzisiejszy tych właśnie zabytków miało to, że świątynia aż do roku 1945 była wyznania luterańskiego. Poza tym nie należy zapominać o wojnach nawiedzających te okolice i siejących zniszczenie, niszczących na swojej drodze wszystko w zasięgu. Jako przykłady tego co się jednak zachowało należy wymienić choćby krucyfiks z roku 1330, czy wspaniałą chrzcielnicę z roku 1355. Ważnym zabytkiem sakralnym Bazyliki Mariackiej w Kołobrzegu jest także świecznik wykonany w stylu gotyckim, zwany Korona Holków z roku 1420.