Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij

Ratusz, latarnia morska i Twierdza Kołobrzeg

Ratusz, latarnia morska i Twierdza Kołobrzeg
fot.: Cezarde62 / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0 PL
Ponadto znajdowały się tam cztery schrony, a cała budowla ma pięcioboczny kształt. Jakby tego było mało Reduta bagienna posiada most zwodzony.

Dla wielu ludzi miasta nadmorskie typu Kołobrzegu, Łeby, czy Władysławowa służą głównie do wypoczynku, do leżenia plackiem na plaży, do zabaw od zmierzchu do białego rana i tym podobnym raczej relaksacyjnym czynnością. Niewielu Turystów ma dość sił, żeby zagłębić się w historię miasta i pozwiedzać ważne, nadmorskie zabytki. Bo to i siły potrzeba i chęci są niezbędne, a nie każdy je ma w obliczu na przykład upałów i sprzyjającej kąpielom morskim aury.

Ratusz w Kołobrzegu i związana z nim legenda

Warto pamiętać o ratuszu, położonym nieopodal katedry. Jest z nim związana pewna legenda dotycząca rzeźby przedstawiającej głowę „murzynka”. Według tego podania jest to wizerunek Jakuba Adabara, który to przewodniczył mieszczanom buntującym się przeciw władzy. Adabar został ponoć zabity w miejscu znajdowania się rzeźby. Do wydarzeń doszło w roku 1524. Ratusz w Kołobrzegu został zbudowany na przełomie 1829 i 1832 roku i zachowano Go w stylu neogotyckim z jego nawiązaniem do gotyku. Budynek ratusza zaprojektował Karol Fryderyk Schinkel.

Szukasz noclegów w Kołobrzegu? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Kołobrzegu

W Ratuszu mieściły się od II wojny światowej przeróżne placówki. Teraz znajduje się w nim Galeria Sztuki Współczesnej, Urząd Stanu Cywilnego jak również biuro Informacji dla Turystów. Natomiast w podziemiach budynku znajdą Państwo klub muzyczny o pamiątkowej nazwie Adabar oraz kawiarnię. Kawiarnia słynie z kuchni nie tylko polskiej, ale i śródziemnomorskiej. Można tam przekąsić coś na ząb a także zjeść pożywny obiad. Architektura wnętrza natomiast nawiązuje do średniowiecza, czyli do czasów największej sławy Ratusza.

Wygląd całego budynku może przypominać właśnie zamek obronny rodem z czasów średniowiecznych. Posiada on dwie kondygnacje i przybrał kształt dużej litery C. Pośrodku znajdziemy wieżę główną obowiązkowo z zegarem. Jednakże zegar ów niedawno został przeniesiony z tego miejsca ( w roku 2014) jako zabytek do muzeum Patria Colbergiensis. Co ciekawe z Ratusza codziennie płynie do uszu słuchaczy miejski hejnał. Ma to miejsce o 9 rano, o 15 oraz o 18 popołudniu. Przed budynkiem jeszcze w czasach przed wojennych stał tutaj pomnik króla Prus Fryderyka Wilhelma III. Teraz przez budowlą zobaczymy pomnik zupełnie inny. Jest to planeta ziemia, która obraca się dzięki temu, że jest umieszczona na wodnej poduszce.

Kołobrzeska latarnia morska

Nie sposób opisać zabytki tego pięknego miasta nie zahaczając choćby o latarnię morską pochodzącą z roku 1945. Jest ona położona w miejscu, w którym rzeka Parsęta wpływa do morza. Jej wysokość sięga 26 metrów, a zasięg światła wynosi 29,6 km. Latarnia jest także pomnikiem zwyciężenia Niemców, można zobaczyć tablicę poświęconą walczącym i poległym w walkach z wrogim narodem niemieckim. Latarnia w latach 1979-81 była poddana gruntownemu remontowi i po nim udostępniono ją wszystkim pragnącym ją zwiedzić.
 
Istnieją w Kołobrzegu także inne obiekty o wadze zabytkowej jednakże nie zostały one z różnych przyczyn zaliczone do rejestrów chronionych prawnie. Dowiedzieć się o nich można na przykład z rejestrów miasta i także warto je zobaczyć, bo są nie mniej ciekawe. Takim obiektem może być Kościół Chrystusowy pochodzący z roku 1924. Wówczas był on przeznaczony na Kościół Nowoapostolski. W roku 1945 doszczętnie zniszczony budynek świątyni, został też okradziony. Po tych wydarzeniach jego przeznaczenie się odmieniło i był magazynek, świetlicą a nawet piekarnią. W roku 1978 przekazano Go dla wiernych ze Wspólnoty Kościołów Chrystusowych.

W liczbach zabytki w Kołobrzegu wyglądają również obiecująco, lista jest dość okazała, a znajdują się na niej: budynki sakralne – dziewięć, aż trzysta trzydzieści trzy domy, dziesięć ruin, sześćdziesiąt dziewięć obiektów oddanych do użytku publicznego, dwadzieścia pięć przemysłowych budowli oraz trzy obiekty drogowe. Jak widać jest ich w mieście nie mało i są bardzo różne.

Obronna budowle Kołobrzegu

Baszta Prochowa to też ważny zabytek na historycznej mapie Kołobrzegu. Została ona wybudowana w wieku XV i była wówczas znana jako Lontowa. Owa Baszta stanowiła część obronnych murów miasta. Baszta jest teraz jedynym fragmentem murów, który zdołał zachować się po dziś dzień. Warto choć wspomnieć o Reducie Bagiennej. Wybudowano ją ze względów obronnych, ponieważ miała chronić port. Powstała w latach 1770-74. To budowla obronna z prawdziwego zdarzenia, bo posiadająca moc zabezpieczeń przed wrogiem, a miedzy innymi fosę i wał z ziemi. Ponadto znajdowały się tam cztery schrony, a cała budowla ma pięcioboczny kształt. Jakby tego było mało Reduta bagienna posiada most zwodzony.

Polecam uwadze wszystkich Turystów zapuszczających się do Kołobrzegu, wyżej wymienione zabytki. Poświęćcie choć jeden dzień z Waszego urlopu na zobaczenie zabytków, pochylcie się nad historią, która „krzyczy” do nas z różnych dzieł sztuki, pomników, czy pereł architektury. Czasami z pozoru nie wyglądający na nic ważnego i ciekawego obiekt, przy bliższym poznaniu znacznie zyskuje na swojej wadze. Dlatego tak ważne również w życiu jest by nie oceniać książki po okładce, czy filmu zaledwie po jego tytule.