Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Kołobrzeg dla kuracjuszy
fot.: Grzegorz W. Tężycki / Wikimedia Commons GFDL
Poza tym najważniejszy jest tutaj mikroklimat nadmorski z bogactwem uzdrawiającego jodu, najlepszego dla układu oddechowego człowieka.

Kołobrzeg  to dla wielu najlepsze i najbardziej urokliwe miejsce nad naszym Bałtykiem. Znajduje się on na Pomorzu Zachodnim. Miasto znane jest jednak głównie jako uzdrowisko, ale z bardzo ciekawą historią i tradycją oraz kulturą. Kołobrzeg istnieje już ponad tysiąc lat! Przepływa tutaj rzeka Parsęta, która na końcu swej drogi wpada do Bałtyku. Z bardzo wielu zabytków Kołobrzegu do dziś przetrwało niewiele, a i to co widać gołym okiem zostało w większości odbudowane. Podczas drugiej wojny światowej Kołobrzeg został niestety zniszczony w ok. 90%.

Nadmorski mikroklimat Kołobrzegu

Pełnił on wtedy funkcję twierdzy wykorzystywanej przez Niemców, którzy wycofywali się z Pomorza. Część północna miasta przeznaczona jest właśnie na uzdrowiska, sanatoria oraz domy wypoczynkowe, a także zakłady przyrodolecznicze, w których to różnych leczniczych zabiegów wykorzystuje się solankę i borowinę. Poza tym najważniejszy jest tutaj mikroklimat nadmorski z bogactwem uzdrawiającego jodu, najlepszego dla układu oddechowego człowieka. Nie tylko jednak takowi pacjenci są tutaj kierowani przez swoich lekarzy.

Szukasz noclegów w Kołobrzegu? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Kołobrzegu

Także przeciążony układ krążenia jest nad morzem jest mile widziany, a problemy hormonalne koją długie spacery po plaży. Pacjenci z chorobami reumatologicznymi, endokrynologicznymi a także kardiologicznymi są nad morzem brani pod lupę, a specjaliści w tych dziedzinach starają się pomagać jak tylko mogą. Właściwie z każdym schorzeniem można tutaj przyjechać, przecież udowodniono naukowo, że relaks, spokój, regeneracja sił oraz zabiegi uzdrowiskowe każdemu pomagają bardziej niż medykamenty i inne tak popularne w dzisiejszych czasach suplementy diety.

Źródła solankowe w Kołobrzegu

Kołobrzeg został odkryty jako uzdrowisko w latach trzydziestych wieku XIX. Do miasta przyjeżdżali już wówczas nie tylko Polacy, po zdrowie zapuszczali się tutaj również Szwedzi i Rosjanie. W 1830 roku miało miejsce uzdrawianie, w tym celu używano oczywiście wspaniałego klimatu tego miejsca, źródeł solankowych oraz morza ze wszystkimi jego urokami i właściwościami.

Z dziejów bardziej zamierzchłych znane są informacje, że Kołobrzeg był jedną z najstarszych polskich warowni położonych na Pomorzu. Dzieje tego miasta podobno sięgają aż wieku IX. Tak przynajmniej wynika z kronik oraz z prowadzonych tu niegdyś wykopalisk. Ludzie zajmowali się handlem, hodowlą, rolnictwem jak również rzemiosłem, zwłaszcza obrabianiem bursztynu. Miasto było siedzibą księcia urzędującego oraz jego świty. O świetności Kołobrzegu zdecydowało zbudowanie łazienek solankowych w  XIX wieku.

Perła Bałtyku prosto z Kołobrzegu

Medale uzyskiwała nie raz woda, którą Kołobrzeg samodzielnie produkuje. Jest to godna podziwu woda mineralna zwana „Perłą Bałtyku”. Powietrze z nad morza jest wspaniale świeże, nie ma w nim alergenów dzięki czemu pogłębia się nasz oddech, pojemność życiowa płuc rośnie, a przemianę materii znacznie się polepsza, więc polecany przyjazd tutaj jest również osobą walczącym z otyłością. Poza tym myślę, że gdzie można lepiej i z bardziej spektakularnymi efektami rozpocząć dietę i uprawianie sportu? To właśnie tu znajdują się wspaniałe trasy dla biegaczy, czy rowerzystów. Warto to wykorzystać będąc nad morzem choćby na krótką chwilę.

Z faktów historycznych warto dodać, że jego świetność ustanowił cesarz niemiecki Otton III oraz pierwszy król Polski  Bolesław Chrobry, którzy to na słynnym zjeździe gnieźnieńskim ustanowili Kołobrzeg biskupstwem ( w roku tysięcznym dla przypomnienia ). W tamtych czasach miało to ogromne znaczenie dla miasta jak i dla jego mieszkańców.

W roku 1872 zapadła dla Kołobrzegu bardzo ważna decyzja, która to zadecydowała w dużej mierze o jego charakterze przetrwałym do czasów współczesnych. Otóż zlikwidowano wojskową twierdzę do tej pory zlokalizowaną w mieście. W takim bądź razie bardzo szybko stał się on miastem uzdrowiskowym, a nie jak do tej pory wojskowym. Można powiedzieć, że Kołobrzeg zaczął wtedy coraz ładniej wyglądać, ponieważ już inne priorytety brały górę w organizowaniu miejskiej przestrzeni. I tak rozbudowano uzdrowiskową dzielnicę a także wsadzono roślinność pod Park nadmorski, powstało mnóstwo zielonych miejsc, żeby kuracjusze mieli jeszcze więcej czystego powietrza. Żeby wracali tutaj jak najczęściej.

Kołobrzeskie plaże

Kołobrzeg ma swoją przepiękną plażę o białym piasku (ciągnącą się przez sześć kilometrów) oraz własne morskie kąpielisko. Kąpiele wodne i słoneczne, długie spacery przy wschodzie, czy zachodzie słońca wszystko to i  wiele innych atrakcji czeka na wszystkich Gości Kołobrzegu. Drogi kuracjuszu, jeśli już zdecydowałeś się zmienić swoje życie, wreszcie wziąć sprawy w swoje ręce, wyzdrowieć to myślę, że Kołobrzeg jest świetnym miejscem do tego typu przedsięwzięć.

Jest tutaj wszystko co potrzebne do powrotu do zdrowia czyste powietrze z dużą dawką jodu, wspaniała plaża z czystym piaskiem, sanatoria z rozbudowaną bazą noclegową oraz zabiegową, ale to przecież nie wszystko co Wam oferuje to piękne miasto! Są jeszcze ważne zabytki o wadze historycznej, a także mnóstwo rozrywek dla wszystkich- nie tylko dla kuracjuszy. Serdecznie zapraszamy!