Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Wędrówki po Sopocie
Do zwiedzania jest wiele, począwszy od słynnego sopockiego molo, skończywszy na małych, urzekających kamieniczkach.

Wakacje nad morzem, plaża, woda i dylemat do jakiego miasta się wybrać. Wybraliśmy jedno z miast Trójmiasta, jakim jest Sopot. Przepiękna  miejscowość nad Morzem Bałtyckim nad Zatoką Gdańską. Główną atrakcją Sopotu jest oczywiście morze i plaża. Morze w którym woda jest wyjątkowo ciepła ze względu na korzystne ku temu położenie i plaże, które są wyjątkowo zadbane, czyste i bezpieczne. Ale Sopot to nie tylko morze i plaża, to także ogrom atrakcji czekających na turystów, których nie można pominąć, spędzając tutaj urlop.

Do zwiedzania jest wiele, począwszy od słynnego sopockiego molo, skończywszy na małych, urzekających kamieniczkach. Zaczynając wędrówkę po Sopocie, zwiedzając, zacząć można od wizyty w niezwykle pięknej budowli jaką jest Kościół Zbawiciela w Sopocie, jest to kościół parafii ewangelicko- augsburskiej, zbudowany w stylu neobarokowym w latach 1913-1919, który jest dziełem Adolfa Bielefeldta, wybitnego gdańskiego architekta. Kościół usytuowany jest niedaleko sopockiego molo, koło skweru księdza Otto Bowiena. To miejsce w którym na chwilę możemy się zatrzymać, oddać zadumie, czy przyjrzeć się neobarokowej sztuce.

Kolejną ciekawą atrakcją miasta jest Zakład Balneologiczny, który wpisany na listę zabytków został w 1983 roku. Znajduje się przy wejściu na molo. Obiekt powstał w 1903 roku, powstał na terenie, który wcześniej zajmowany był przez zakład kąpielowy Haffnera. Sam budynek Zakładu Balneologicznego zdobią przeróżne rzeźby i pomniki, które same w sobie są już bardzo ciekawą atrakcją Sopotu. Najbardziej rzuca się w oko rzeźba syreny i trytona oraz jedna z najstarszych rzeźb w mieście jaką jest herb Sopotu. Na terenie obiektu znajduje się Wojewódzki Zespół Reumatologiczny im. dr Jadwigi Titz-Kosko, ona Sali zabiegowej zdobią secesyjne witraże. Można tutaj skorzystać z zabiegów dla poprawy stanu zdrowia, urody takich jak: krioterapia, kinezyterapia, balneoterapia, hydroterapia, inhalacje czy rehabilitacja.

Szukasz noclegów w Sopocie? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Sopocie


Naprzeciw zakładu znajduje się fontanna z leczniczą wodą bromkowo- jodkową, woda ta pompowana jest ze zdroju św. Wojciecha. Turyści przybywają tutaj tłumnie, napełniając wodą butelki. Komin znajdujący się w narożniku budynku, pełni również rolę latarni morskiej, został obudowany wieżą u której szczytu znajduję się oszklona galeria widokowa.

Sopocki Monciak

Idąc dalej nie można pominąć reprezentacyjnej ulicy Sopotu czyli popularnego Monciaka. Ulica jest całkowicie wyłączona z ruchu, jest strefą pieszą, co dodaje jej atrakcyjności wśród turystów. Cicho, spokojnie, bez warkotu silników można tutaj usiąść w jednej z przepięknych kawiarenek i oddać się całkowicie urokom Sopotu. Na tym odcinku bardzo ciekawą atrakcją, którą tłumnie odwiedzają turyści jest tzw. Krzywy domek, który powstał według projektów znanych architektów Szatyńskich i Zaleskiego. Budynek stanowi część centrum handlowego, na dole mieszczą się salon gier, obiekty gastronomiczne i handlowe, natomiast na górze znajduje się siedziba radia RMF FM oraz RMF Maxxx. Przy ulicy Bohaterów Monte Cassino znajdziemy liczne sklepiki z pamiątkami, ekskluzywne sklepy, a także mnóstwo karykaturzystów, malarzy, które oferują turystom piękne i śmieszne portrety, jako wakacyjną pamiątkę. To także mnóstwo ogródków sezonowych, lokali gastronomicznych, kawiarenek, kafejek. Nie bez powodu ulice tę, nazywa się jedno z głównych atrakcji Sopotu.

Kolejną atrakcją miasta jest Grodzisko w Sopocie. Jest to wczesnośredniowieczne grodzisko otoczone wałem i fosą, porośnięte lasem bukowym. Na terenie Grodziska czasem odbywają się średniowieczne inscenizacje, co stanowią atrakcję dla mieszkańców miasta i dla turystów. Swego czasu prowadzone były tutaj również badania, wykopaliska, ostatnie miały miejsce w roku 2003, a nadzorowane były przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku.

Latarnia morska w Sopocie

Wspomnijmy jeszcze o sopockiej latarni morskiej, która według formalnych wymogów i kryteriów (zmniejszenie zasięgu świetlnego do 7 Mm) nie jest już formalnie latarnią morską, ale wciąż jest tak nazywana przez mieszkańców Sopotu. Latarnia jest udostępniona do zwiedzania, co stanowi fajną i ciekawą atrakcję turystyczną. Widok z wieży jest piękny i na pewno dostarczy moc wrażeń. Wysokość wieży, to 30m. Wejście na latarnię morską znajduję się od strony molo, oczywiście po uprzednim zakupieniu biletu wstępu. Zakup biletu nie jest ograniczony czasowo, na latarni morskiej, możemy spędzić tyle czasu, ile nam się podoba. To tylko kilka z atrakcji miasta o których można by pisać powieści.

Warto również wspomnieć, że dla tych którzy z Sopotem są związani na stale, nie tylko na krótki urlop, miasto ma bardzo dużo do zaoferowania, szczególnie pod względem rozrywki i sportu. Działa tutaj wiele klubów sportowych, kształcących w przeróżnych dziedzinach sportu, bardzo ciekawą i atrakcyjną ofertę prowadzi  Sabercats Sopot, gdzie można trenować amerykański futbol. Dodatkowo działalność prowadzą takie kluby jak: Sopocki Klub Jeździecki, Sopocki Klub Hokejowy, Mini Golf Klub Sopot, oraz kluby o tematyce piłki nożnej, których jest kilka, czy także Trefl Sopot, który gra w ekstraklasie żeńskiej piłki siatkowej oraz Trefl Sopot, wielokrotny mistrz Polski w koszykówce oraz wiele innych.