Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Sopockie atrakcje i zabytki
W Sopocie atrakcji nie brakuje również dla tych, którzy lubią dawkę sportowej adrenaliny

Malownicza miejscowość nad Morzem Bałtyckim, piękne zabytkowe kamieniczki, czyste plaże, ciepła woda w morzu, mnóstwo atrakcji turystycznych, mowa oczywiście o Sopocie, jednym z miast Trójmiasta, którego swego czasu założeniem była przede wszystkim turystyka. Wybierając się do Sopotu warto zwiedzić niektóre miejsca o których wcześniej mogliśmy nie wiedzieć, dlatego też dziś, przyjrzymy się kilku ciekawym atrakcjom i zabytkom Sopotu.

Zacznijmy więc od obiektu o charakterze kulturalnym jakim jest Galeria Triada. To najstarsza z prywatnych galerii sztuki współczesnej w całym Trójmieście, powstała w 1990 roku. Galeria cały czas działa bardzo aktywnie, na jej terenie często odbywają się towarzyskie spotkania, koktajle, bankiety związane z festiwalami, które mają miejsce w Sopocie. Na co dzień w galerii można podziwiać wernisaże znanych artystów, malarzy, rzeźbiarzy czy grafików, a także wernisaże młodych talentów. Jest to miejsce przeznaczone dla tych, którym sztuka nie jest obca.

Sopocki Hipodrom

Szukasz noclegów w Sopocie? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Sopocie

W Sopocie atrakcji nie brakuje również dla tych, którzy lubią dawkę sportowej adrenaliny, a tego na pewno dostarczy sopocki Hipodrom, obiekt o charakterze zarówno sportowym, jak i rekreacyjnym. Jest to tor wyścigowy, który swą sławą cieszy się na całym świecie. Atrakcyjności dodaje mu wiele, m.in. to, że jest to jedyny tor wyścigowy na świecie z widokiem na morze. Przez pewien czas, obiekt był wyłączony z użytkowania, natomiast dziś możemy tutaj dostarczyć sobie nie lada wrażeń.

Towarzystwo Przyjaciół Sopotu w Dworku Sierakowskich

Idąc dalej, warto wspomnieć o jednym z najstarszych zabytków Sopotu, jakim jest Dworek Sierakowskich. Obecnie dworek jest siedzibą Towarzystwa Przyjaciół Sopotu, miejsca, które jest jednym z najbardziej aktywnych ośrodków życia kulturowego w mieście. Co roku organizowane są tutaj różne wernisaże. W każdy czwartek o godzinie 18:00 w dworku odbywają się koncerty muzyki kameralnej na które wstęp jest wolny. Organizowane są także spotkania literackie, na których gościli m.in. Olga Tokarczuk, Wojciech Wencel, Jerzy Pilch czy Andrzej Stasiuk. Na parterze Dworku Sierakowskich znajduję się kawiarnia „Młody Byron”, kameralne miejsce, gdzie może napić się pysznej herbaty czy zjeść kawałek domowego ciasta.

Spacerując po plaży również możemy zobaczyć coś urokliwego, bowiem niedaleko plaży w okolicach ujścia Potoku Karlikowskiego znajduję się Plac Rybaków, osiedle zbudowane w latach 1914-1931,  podziwiać tutaj wciąż można stare domy rybackie, które powstały z początkiem wieku XX. Na terenie Sopotu znajduje się także Cmentarz żydowski, powstały w 1913 roku. Cmentarz formalnie zamknięty został w 1948 roku, a do rejestru zabytków wpisany został w roku 1983.

Począwszy od II wojny światowej, cmentarz ulegał ciągłej dewastacji. W latach 1983- 1989 została nawet przeprowadzona renowacja cmentarza, niektórych jego elementów, jednak od tamtego czasu na terenie nekropolii nie zaszły żadne pozytywne zmiany, wręcz przeciwnie- cmentarz ulega ciągłemu niszczeniu, a renowacji wymaga wiele jego elementów. Sopot, to także zabytkowe pomniki m.in. pomnik doktora Jana Jerzego Haffnera, pomnik Adama Mickiewicza, pomnik Armii Krajowej umiejscowiony w parku imienia sanitariuszki Inki, poświęcony pomordowanym i poległym żołnierzom Armii Krajowej.

Sopocka fontanna Jasia Rybaka

Warto wspomnieć również o Fontannie Jasia Rybaka, położonej w dolnej części ulicy Monte Cassino. Fontanna swój początek zapisała na dzień 5 kwietnia 1998 roku, bowiem tego dnia na Placu Przyjaciół Sopotu została odsłonięta. Fontannę zdobiła prawie 2,4 metrowa rzeźba młodzieńca z koszem ryb na głowie, która była repliką ponad stuletniej rzeźby, która do 1998 roku zdobiła jeden z sopockich ogródków. Dziś w tym miejscu stoi kolejna replika, oryginał został przeniesiony i zdobi salę obrad Rady Miasta. W 2010 roku na czas przebudowy Placu Przyjaciół Sopotu, rzeźba została zdementowana. Dopiero w 2014 roku na jej miejscu została umieszczona rzeźba z nową fontanną.

Luksusowe hotele w Sopocie

Sopot, to również dobra baza hotelowa. Chyba każdy słyszał o słynnym hotelu Sheraton, który znajduję się bezpośrednio na plaży, tuż przy sopockim molo i deptaku Monte Cassino. Lokalizacja hotelu powoduje, że każdego roku tłumnie przybywa tutaj masa turystów. Pokoje z widokiem na morze, profesjonalna obsługa, SPA hotelowe, bogaty wybór zabiegów, nowoczesny wystrój wnętrz, wszystko to zapewnia turystom wypoczynek na luksusowym poziomie. Warto wspomnieć, że Sheraton Sopot Hotel, jest hotelem pięciogwiazdkowym, tak jak dwa inne hotele w Sopocie: Sofitel Grand, który gościł m.in. Shakirę, Demis Roussos czy polskie sławy takie jak: Krzysztof Krawczyk, Nina Handrycz i inni oraz hotel Rezydent, który zlokalizowany jest w samym centrum Sopotu, naprzeciw dworca kolejowego obok deptaku Monte Cassino.

Do wyboru mamy również dwa hotele czterogwiazdkowe- Hotel Haffnera i Hotel Bayjonn, trzy trzygwiazdkowe- Hotel Europa, Hotel Villa Baltica i Hotel Opera, masę pensjonatów i moteli. Wybór jest dość duży od luksusowych hoteli, po piękne pensjonaty stworzone z myślą o komforcie i pełnym zadowoleniu turysty. Wybierając się do Sopotu, warto pamiętać o tym, że Sopot to nie tylko cudowne plaże, szum wody, ale także masa innych atrakcji, zabytków i rozrywek z których piękna warto skorzystać.