Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Spływ Dunajcem do Krościenka
fot.: Wizardscoat / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0
Początki spływów zapisały się na XIX wiek, wtedy to najczęściej wśród ochotników takiej przygody, znajdowali się kuracjusze z pobliskiej Szczawnicy

Krościenko nad Dunajcem, to przepiękna wieś w Małopolsce, wieś mająca charakter turystyczny i wypoczynkowy, chętnie i tłumnie odwiedzana przez turystów z Polski i Europy. Krościenko nad Dunajcem, leży w dolinie Dunajca, rzeki, która jest prawym dopływem Wisły oraz Krośnicy, ta natomiast jest potokiem, dopływem Dunajca. Wieś leży u podnóża Pienin, pasma górskiego Karpat, Gorców- pasma górskiego Beskidów Zachodnich oraz Beskidu Sądeckiego.

Krościenko nad Dunajcem od czasów średniowiecznych

Zagłębiając się w historię Krościenka nad Dunajcem, sięgamy, aż do czasów średniowiecza.  Niestety jednak, dokładna data powstania tejże wsi nie jest znana. Jej założenie przypisuje się czasom, kiedy to wybudowano Zamek Pieniński, a miało to miejsce w latach 1257-1287. Jednakże warto również wspomnieć, że już kilka lat wcześniej nazwa miejscowości pojawiła się w zapiskach Jana Długosza, miało to miejsce w roku 1251, mowa była wtedy o Troszczenku. Drugim razem nazwa miejscowości pojawiła się u Długosza w zapiskach z najazdu tatarskiego. Wtedy jednak Długosz, Krościenko nad Dunajcem nazywał miastem.

Szukasz noclegów w Krościenku nad Dunajcem? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Krościenku nad Dunajcem

Średniowiecze i wiek XIV to dla Krościenka nad Dunajcem, ważny czas. Szczególnie ważny, kiedy władzę sprawował król Kazimierz III Wielki. W 1348 roku król sprzedał krościeńskie wójtostwo Hadzudowi, a miasto lokował na prawach niemieckich, dzięki czemu zyskało on moc przywilejów, a wśród nich na przykład: 20 lat wolnizny, czyli możliwość korzystania z ziemi pańskiej, bez ponoszenia za to jakichkolwiek opłat. Kupcy, którzy pochodzili z Krościenka nad Dunajcem, również bardzo wiele zyskali, zostali oni, bowiem zwolnieni z opłat celnych. W aktach lokacyjnych, możemy znaleźć zapiski z nazwą miasta Crosno, co może oznaczać, że pierwotnie dzisiejsze Krościenko nad Dunajcem, nosiło nazwę Krosno.

Rozbiory Polski a Krościenko

Nie bez echa dla miejscowości przebiegły czasy rozbiorów Polski i wiek XVIII.  Krościenko zostało włączone do Galicji. W wieku XIX istniał już powiat krościeński, którego siedzibą było Krościenko. Jednak już druga połowa wieku XIX, to czas likwidacji powiatu krościeńskiego. Wszystkie należące do niego miejscowości włączono do trzech innych powiatów: nowatorskiego, sądeckiego i limanowskiego. Po II wojnie światowej, czyli po roku 1945, administracyjnie Krościenko przechodziło wiele ewolucji. Przez 9 lat wraz z Szczawnicą, było częścią miasta Krościenko- Szczawnica. Miało to miejsce w latach 1973-1982.

Krościenko nad Dunajcem w czasach obecnych

Dziś w pięknym Krościenku siedzibę ma gmina Krościenko nad Dunajcem, a w jej skład wchodzą trzy sołectwa, są to: Krościenko-Centrum, Krościenko-Zawodzie oraz Kąty-Niwki. W Krościenku nad Dunajcem, na stałe dziś mieszka około 3500 tysiąca ludności, jest to stosunkowo niewiele, jednak o każdej porze roku, miejscowość jest wręcz oblegana przez turystów, przez miłośników piękna przyrody, natury, a przede wszystkim przez tych, którzy kochają góry, bowiem Krościenko, jest świetną bazą do zwiedzania Pienin, Beskidu Sądeckiego czy Gorc.

Rozrywka w Krościenku

W tej małej miejscowości, znajdziemy niezwykle wiele atrakcji, rozrywek, a piękne widoki towarzyszyć nam będą na każdym kroku naszej wędrówki, po tej urokliwej miejscowości. W Krościenku nad Dunajcem, znajduje się jedna z końcowych stacji, do których dobijamy podczas spływu Dunajcem, bez wątpienia jednej z ulubionych atrakcji wśród turystów. Corocznie, regularnie organizowane są spływy na tratwach, które są bardzo znane i popularne wśród polskich turystów, ale także i wśród turystów z całej Europy. Spływ Dunajcem, to przygoda niezwykła, możliwość spojrzenia z innej perspektywy na góry, na wodę, to adrenalina i emocje, których nie znajdziemy w żadnym innym miejscu.

Początki spływów zapisały się na XIX wiek, wtedy to najczęściej wśród ochotników takiej przygody, znajdowali się kuracjusze z pobliskiej Szczawnicy. Dziś jest to jedna z wizytówek Krościenka nad Dunajcem. Początek spływu i stacja startowa tejże przygody, mają miejsce w Sromowcach Wyżnych, wsi, która niegdyś utrzymywała się z organizowania spływów Dunajcem. Po 18 kilometrach docieramy do Szczawnicy i tutaj możemy zakończyć swoją przygodę (czas spływu 2 godziny i 15 minut), ewentualnie możemy płynąć dalej, bowiem po kolejnych 5 kilometrach spływu, docieramy do Krościenka (czas spływu 2 godziny 45 minut).

Ceny biletów są uzależnione od tego, czy planujemy zakończyć spływ w Szczawnicy czy w Krościenku. Bilet do Szczawnicy, kosztuje 49zł- normalny i 24.50 zł- ulgowy. Bilet do stacji w Krościenku nad Dunajcem, kosztuje 59zł- normalny i 27.50 zł- bilet ulgowy. Łódź odpłynie ze stacji początkowej, jeżeli zbierze się, co najmniej 11-osobowa grupa chętnych, ale z tym nigdy nie ma problemu, gdyż jest to atrakcja bardzo popularna w tym regionie. Można także za dodatkową opłatą, wrócić do miejsca, z którego wypłynęliśmy.

Spływu Dunajcem na pewno nie zapomni żaden turysta, widoki i krajobraz towarzyszący po drodze, zadowoli oko nawet największego estety, wrażenia i emocje, jakich doświadczymy, na pewno sprawią, że każdy z uczestników spływu, zapragnie przygodę tę, powtórzyć choćby jeszcze jeden raz. Warto zafundować sobie taką rozrywkę