Krościenko dla aktywnych
fot.: Rj1979 / Wikimedia Commons Public Domain
Satysfakcja z pokonania rzeki w kajaku, będzie ogromna. Górska woda zapewni ochłodę i pozwoli poczuć dzikość rzeki.

W Pieninach i w samym Krościenku nad Dunajcem, atrakcji i rozrywek nie brakuje. Warto zapoznać się z nimi nieco wcześniej, aby nic, co ciekawe i godne uwagi, nie umknęło nam podczas urlopu i zwiedzania. Położenie pomiędzy pasmami gór, około 500 m. n.p.m., sprawia, że krajobraz jest niezwykle malowniczy i szczególnie piękny dla miłośników gór i górskich wycieczek.

Spływy Dunajcem w Krościenku

Jedną z najbardziej ciekawych atrakcji turystycznych w Krościenku nad Dunajcem, jest z całą pewnością spływ Dunajcem, przygoda wspaniała, ale także najlepszy sposób na zwiedzenie i podziwiania Pienińskiego Parku Narodowego. Pokonując 7 pętli na tratwie, mamy możliwość zobaczenia tego, czego z lądu nie widać. Perspektywa zwiedzania z tratwy flisackiej, to wspaniała okazja spędzenia czasu z bliskimi i niesamowita przygoda, przepełniona pięknem otaczającego nas krajobrazu.

Szukasz noclegów w Krościenku nad Dunajcem? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Krościenku nad Dunajcem

Alternatywą jest rafting

Coraz bardziej popularną formą rozrywki wakacyjnej nad Dunajcem, jest rafting  na Dunajcu, czyli spływ pontonami. Wspaniała przygoda dla amatorów mocnych wrażeń i dużej dawki adrenaliny.  Atrakcja możliwa jest dla zaawansowanych, ale także dla tych, którzy nigdy wcześniej z taką atrakcją nie mieli styczności. W spływie pontonem mogą brać udział, również dzieci, pod opieką dorosłych opiekunów. Chłodna woda, górskie powietrze, klimat, piękno otaczającego krajobrazu Pienińskiego Parku Narodowego, pozwolą choć na chwilę zapomnieć o codzienności przeżyć wspaniałą przygodę.

Ale także kajaki

Ciekawą opcją na spędzenie wolnego czasu, jest również spływ kajakiem po Dunajcu. Spływ po rzece w grupie dwuosobowej wraz z instruktorem, nie wymaga od chętnych zaawansowania technicznego, jest możliwy również dla początkujących. Satysfakcja z pokonania rzeki w kajaku, będzie ogromna. Górska woda zapewni ochłodę i pozwoli poczuć dzikość rzeki. Spływ jest bezpieczny, a mimo to dostarcza dużą dawkę adrenaliny. Nad bezpieczną przeprawą kajakową po Dunajcu, czuwa wykwalifikowany instruktor, który cały czas w jednoosobowym kajaku, płynie blisko, by w sytuacji kryzysowej pomóc dostać się na ląd czy wskazać właściwą drogę.

Z Krościenka nad Dunajcem w góry i na narty

Warto również wspomnieć o tym, że w Krościenku nad Dunajcem, idealnej bazie do wypadu w góry, rozrywkę dla siebie znajdą również miłośnicy sportów zimowych i szusowania. W Krościenku bowiem funkcjonuje wyciąg narciarski Krościenko nad Dunajcem- Stajkowa. Szusować można, korzystając z dwóch wyciągów, pierwszy o długości 500 metrów, drugi nieco krótszy, 250 metrowy talerzykowaty wyciąg. Dodatkową atrakcją jest szkoła narciarska, w której do dyspozycji turystów czekają wykwalifikowani instruktorzy, którzy chętnie pomogą stawiać pierwsze kroki na nartach. Znajdziemy tu również wypożyczalnię sprzętu zimowego: narty, kije, skutery śnieżne, deski snowboardowe i wiele innych. Po szaleństwie na stoku, można zagrzać się, wypić ciepłą herbatę czy zjeść pyszne jedzenie w regionalnej karczmie, znajdującej się na terenie obiektu. Wyciąg czynny jest od godziny 9:00 do 22:00 w okresie zimowym. To świetne miejsce na ferie zimowe z całą rodziną. 

Ośrodek narciarski Stajkowa, nazywany jest przez mieszkańców i turystów krościeńską Gubałówką. W ciągu godziny z wyciągu korzysta około 900 osób. Trasa zjazdu jest doskonale przygotowana do zimowych szaleństw: oświetlona, nagłośniona, jest także sztucznie naśnieżana. Karczma znajdująca się w ośrodku narciarskim Stajkowa, również została wyposażona w dodatkowe atrakcje i udogodnienia dla turystów. Oprócz pysznego jedzenia, znajdują się tutaj również sklepy z pamiątkami, solarium, a także pensjonat z miejscami noclegowymi dla turystów. Wszystko w zasięgu ręki, by zadowolić nawet najbardziej wymagających.

Ujęcia wód mineralnych w Krościenku

Zbocza Stajkowej od wieku XVIII znane były ze źródeł, które się tu znajdowały, źródła zawierające wodę szczawną. Dziś znajduje się tutaj altana z ujęciem wody ‘’Stefan’’ i ‘’Michalina’’, której wody mają bardzo dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Miejsce to, jest bardzo tłumnie odwiedzane przez turystów i kuracjuszy z okolicy. Znane jest także źródło zmineralizowane wody ‘’Maria’’, które niegdyś nazywano ‘’Dzikim Źródłem’’. Dookoła źródła i w jego okolicy, znajdują się ławeczki, gdzie można usiąść i odpocząć, zapominając o troskach codziennego życia. Po renowacji, która zakończyła się w roku 2011, źródło jest bardzo tłumnie odwiedzane. Wiele osób, regularnie pijących wodę z ‘’Marii’’, potwierdza jej wspaniałe działanie i poprawę stanu zdrowia.

We wsi Krościenko nad Dunajcem, znajdują się także piękne, pomniki przyrody. Wśród nich: dwie aleje drzew, dwie grupy drzew i ostatni krościeński pomnik przyrody w postaci pojedynczego drzewa ( jodła pospolita) o wysokości 25 metrów i szerokości 473 centymetrów. Aleje drzew w największej ilości tworzą lipy drobnolistne. Krościenko nad Dunajcem zachwyca o każdej porze roku, wiosną, latem i jesienią dominuje turystyka piesza, wypady w góry, wycieczki po okolicy, podziwianie piękna otaczającego krajobrazu z Dunajcu, podczas spływów tratwą, kajakiem czy pontonem. Natomiast wyciąg narciarski, zabawy na śniegu, skutery śnieżne, wszystko to, sprawia, że Krościenko, jest wyjątkowe. Potwierdza to fakt, iż jest tłumnie i chętnie odwiedzane przez turystów, a także przez kuracjuszy, którzy leczą się w pobliskich uzdrowiskach.