Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Obywatele Krościenka nad Dunajcem
fot.: Happa / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0
Z miejscowością związana była również święta Kinga, która między innymi w Zamku Pienińskim chroniła się przed najazdem tatarskim

Krościenko nad Dunajcem, to unikalne w skali naszego kraju miejsce, otoczone pięknem przyrody, widokami zapierającymi dech w piersiach. Bliskość gór, klimat, moc atrakcji i rozrywek dla turystów w każdym wieku, świetna baza noclegowa, idealne miejsce jako baza wypadowa na górskie wycieczki, wszystko to razem sprawia, że Krościenko nad Dunajcem, można nazwać bez wątpienia, miejscem wyjątkowym. W Krościenku nie brakuje także możliwości dla miłośników pieszych wycieczek, bowiem do dyspozycji piechurów, są aż trzy szlaki turystyki pieszej: czerwony, żółty i zielony.

Znane osobistości Krościenka

Z miejscowością związane są znane osoby, o których wiele zwykło się słyszeć, również z całym regionem związanych jest wiele znanych osobistości. Warto wspomnieć o Marcelim Gorączko, znanym notariuszu, który w 1895 roku, został honorowym obywatelem Krościenka nad Dunajcem. Z miejscowością związana była również święta  Kinga, która między innymi w Zamku Pienińskim chroniła się przed najazdem tatarskim. Franciszek Koterba, pseudonim Franek bądź Woda, był legendarnym kurierem Armii Krajowej z Krościenka nad Dunajcem, do dziś każdy mieszkaniec Krościenka, pamięta to nazwisko.

Szukasz noclegów w Krościenku nad Dunajcem? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Krościenku nad Dunajcem

Generał brygady z Krościenka nad Dunajcem

Nagradzany Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Stanisław Cięciel, pułkownik audytor Wojska Polskiego, pośmiertnie awansowany do stopnia generała brygady z postanowienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Człowiek ten był niezwykle wykształcony, pełnił wiele ważnych funkcji, był między innymi prokuratorem przy Wojskowym Sądzie Okręgowym w Krakowie. Zamordowany wiosną 1940 roku przez NKWD w Katyniu. Stanisław Cięciel urodził się właśnie w Krościenku nad Dunajcem, miejscowość ta zawsze pozostawała bliska jego sercu.

Warto wspomnieć również o doktorze Trembeckim ( Onufry Prus Trembecki), nazywanym przez ludzi ‘’ojcem’’, chirurg, okulista, lekarz- powstaniec listopadowy, a także przez wiele długich lat, lekarz zakładowy uzdrowiska w Szczawnicy. Doktor Trembecki związany był z Krościenkiem w którym się urodził i ze Szczawnicą, jest on autorem ‘’Przewodnika do wód w Krościenku’’ i ‘’Przewodnika do zdrojów lekarskich w Szczawnicy’’. Brał udział w powstaniu listopadowym.

Pracując jako lekarz w Szczawnicy, prowadził tam również swoją aptekę. Był bardzo ważnym człowiekiem dla mieszkańców Krościenka nad Dunajcem, dla mieszkańców Szczawnicy. Ceniony za oddanie ludziom, hart ducha i niezwykłe poświęcenie dla chorych. Wśród znanych osobistości z Krościenka nad Dunajcem, znajdziemy także Janusza Sokołowskiego, polskiego malarza, rysownika, poetę. Samouka, który po wielu latach artystycznych działań, otrzymał dyplom zawodowego aktora z rąk Jana Świderskiego.

Znajdziemy również wielu znanych na cały kraj księży, pochodzących z Krościenka nad Dunajcem i z Krościenkiem związanych, a wśród nich między innymi: ksiądz Marek Boruc czy ksiądz Jan Rec. Z Krościenka nad Dunajcem, małej miejscowości, zamieszkiwanej przez zaledwie 3500 mieszkańców, pochodzi również wielu znanych polityków, takich  jak: Witold Kozłowski, który pełnił w latach 2005-2006, funkcję przewodniczącego sejmiku małopolskiego. W wieku XIX na przykład znany ze swej działalności politycznej był Józef Żabiński, poseł do Sejmu Krajowej Galicji I kadencji. Był on także właścicielem wielu gruntów w Krościenku nad Dunajcem.

Turystyczne Krościenko

Krościenku jest miejscem bardzo znanym na turystycznej mapie Polski. O każdej porze roku na turystów czeka moc atrakcji, dlatego nigdy nie jest tutaj pusto. Krościenko to także miejsce, znane na sportowej mapie Polski. Warto bowiem wspomnieć, że w roku 2009, dokładnie 9 sierpnia z rynku w Krościenku nad Dunajcem, startował wyścig kolarski Tour de Pologne, dokładniej 6-ty jego etap, z metą w Zakopanem. Trasa Tour de Pologne, wynosiła 1158,5 km. Natomiast w roku 2008 podczas 65 edycji naszego kolarskiego klasyku, a konkretniej jego 6-tego  etapu, Krościenko nad Dunajcem, było jednym z miejsc na trasie przejazdu. Oba te wydarzenia były tłumnie obserwowane przez mieszkańców miejscowości i turystów, którzy właśnie w tym czasie spędzali tutaj swój upragniony urlop.

Kaplice, kościoły i świątynie w Krościenku nad Dunajcem

W Krościenku nad Dunajcem, nie brakuje również obiektów sakralnych dla wierzących i praktykujących. Dominują wierni wyznania katolickiego z kościołem Rzymskokatolickim, a także Świadkowie Jehowy, którzy również mają w Krościenku swoją świątynie, a jest nią Chrześcijański Zbiór Świadków Jehowy z Salą Królestwa. Wśród obiektów sakralnych, gdzie można się pomodlić, wziąć udział w Mszy Świętej, znajdziemy między innymi: Kościół Wszystkich Świętych w Krościenku nad Dunajcem oraz Kościół Chrystusa Dobrego Pasterza, a także dwie kaplice: Kaplica Przemienienia Pańskiego w Krościenku nad Dunajcem oraz Kaplica Świętego Rocha. Ponadto kapliczka, wspomnianej już wcześniej świętej Kingi, która związana była z Krościenkiem i okolicą.

Krościenko nad Dunajcem, choć małe, do zaoferowania ma niezwykle wiele. Nie brakuje miejsc rozrywki, miejsc kultu, wyciszenia, modlitwy. Atrakcji jest mnóstwo, szczególnie w sezonie letnim, kiedy miejscowość odwiedza największa liczba turystów.