Rowerowo w Karwi
fot.: Gophi / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0
Kiedyś rowery były najważniejszym skarbem w domu

Okolice Gdańska w kontekście wycieczek rowerowych - trasa przez Karwię właśnie

Przed wyruszeniem w drogę należy przygotować i sprawdzić swój rower. W innych przypadkach należy kupić ten rower i dobrze go wybrać, bo istnieją różne rodzaje rowerów, warto wybrać ten najlepszy dla siebie, by być zadowolonym z jazdy. To bardzo budujące i zarazem zadziwiające jak rower – od dawien dawna towarzyszący w wielu wyprawach, wycieczkach środek lokomocji radzi sobie na dzisiejszych drogach i w czasach, w których prawie każdy może mieć samochód lub poruszać się miejskimi środkami lokomocji. Znów rower robi karierę propagując zdrowy tryb życia, dużo ruchu, mało spalin i choćby to, że nie trzeba stać w korkach jadąc do pracy lub z niej
 
Kiedyś rowery były najważniejszym skarbem w domu, jak na przykład w czasie wojny lub tuz po jej zakończeniu. Otóż nie było wtedy możliwości przemieszczania się gdzieś dalej koleją czy autobusami, bo po prostu ich nie było bądź były doszczętnie zniszczone i do niczego się nie nadawały. Tutaj rower odgrywał rolę ważną w drodze po jedzenie, jadąc na nim do lekarza, czy na sąsiedzką wizytę w dowolnym celu.

Turystyka rowerowa, także rodzinna scalająca więzi i rozwijająca je w dobrym kierunku jest coraz częściej praktykowana przez wiele rodzin także z małymi dziećmi, które można usadzić w foteliku na bagażniku roweru, czy w specjalnej doczepce jadącej za rowerem. I choć na wielu terenach oraz w miastach brakuje ścieżek rowerowych, choć często wyobraźni brak jadącym samochodami i niewiele uwagi poświęcającym rowerzystom, to i tak wielu ludzi decyduje się zostać cyklistą i przeciwności losu zostawia daleko za sobą. Robią robrze, bo wielu lekarzy alarmuje, że siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej i wiele innych czynników bardzo źle wpływa na nasze zdrowie, a rower przyczynia się do szeroko pojętej profilaktyki przeciwzawałowej oraz do poprawy naszej ogólnej kondycji.

Szukasz noclegów w Karwi? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Karwi

Rowerem przez Karwię

Trasy rowerowe przebiegające po terenach Pobrzeża Słowińskiego, obejmują także Pojezierze Kaszubskie, brzeg Morza Bałtyckiego, Żuławy Wiślane oraz samą Dolinę Wisły. Po drodze wiele ciekawych miejsc do zwiedzania, okolice są pełne lasów oraz pięknych jezior. Liczne również są tutaj muzea i zabytki architektoniczne jak kościoły, budynki, zamki. Kaszubska ludowa twórczość wyziera wręcz z wielu kątów. Z nią także warto się zapoznać, bo jest niezwykle inspirująca, zwłaszcza gwara kaszubska – ciężka do zrozumienia dla wielu ludzi.

Jeśli chodzi o trasę rowerową, w której bardzo ważnym dla nas punktem jest Karwia to można bardzo miło ją rozplanować przykładowo tak: Karwia – Krokowa – Żarnowiec – Wierzchucino – Nadole – Bolszewo – Wejherowo. Taka trasa jest troszkę pofałdowana a także w części płaska więc nie powinna nastręczyć wielu trudności nawet poczatkującym rowerzystom. Za to obfituje w walory krajobrazowe i ma zróżnicowane natężenie ruchu.

Wybór roweru nie jest łatwy, bo jest kilka złotych zasad , które powinny nam przyświecać w tym ważnym zadaniu. Przede wszystkim cena powinna być tutaj wyznacznikiem, bo im tańszy sprzęt tym niestety będzie on gorszej jakości i może po niedługim czasie okazać się, że trzeba kupić coś nowego, bo tani nie nadaje się już do niczego a  na pewno nie do jazdy. Kupić należy także w sprawdzonym sklepie, który polecają znający się na rzeczy klienci. Lepiej nieco wcześniej zrobić w tej kwestii małe rozeznanie. Poza tym wszystkim zastanowić się trzeba na samym początku do czego ma nam rower służyć, bo inny będzie potrzebny do jazdy do pracy, czy szkoły, okazjonalnie po zakupy i tak dalej a zupełnie inny na dłuższe wycieczki, czy jazdę w trudnych warunkach na przykład górskich.

Jest wiele typów rowerów jak rower szosowy, przełajowy, górski, zjazdowy i trekkingowy, każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie jeśli tylko bliżej pozna budowę oraz główne cele każdego z wyżej wymienionych modeli. Na wycieczki nadmorskie nie jest potrzebny jednak jakiś szczególnie mocny i napakowany dodatkowymi funkcjami rower. Wystarczy sprawdzony, wygodny i przede wszystkim sprawny rower, który niejedno miejsce już widział.

Karwia jest wsią letniskową znajdująca się w województwie pomorskim, powiecie puckim oraz w gminie Władysławowo. W miejscowości tej jest położona przystań morska przeznaczona dla rybaków. Jest ona dokładnie wydzielona na pasie plaży. Niegdyś Karwia nie była osobnym miejscem, a częścią Władysławowa. Zmieniło się to jednak i dzięki temu Turyści mają wybór czy pojadą nad Morze Bałtyckie do Karwi, czy może do Władysławowa.

Wybór nie powinien być zbyt trudny. Ponieważ jest bardzo blisko z jednaj miejscowości do drugiej i zwiedzić można wszystko w obydwu na co tylko mamy ochotę, podczas jednego pobytu nad Bałtykiem, a nocować można w jednej z nich. Miejsc noclegowych także tutaj nie brakuje, bo miejscowa ludność trudni się głównie turystyką. Nie dziwi więc fakt, że większość zabudowy Karwii stanowią właśnie ośrodki wypoczynkowe, kwatery prywatne, pensjonaty oraz wiele innych miejsc służących do noclegu.