Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij

Karwia i Nadmorski Park Krajobrazowy

Karwia i Nadmorski Park Krajobrazowy
fot.: mathiasrex Maciej Szczepańczyk / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0
Położenie wsi Karwia na wschodzie Wybrzeża Słowińskiego i pomiędzy kanałem Karwinka i strugą Czarna Woda jest bardzo atrakcyjne turystycznie.

Choć do sezonu letniego, kiedy to Karwia jak i wiele jej podobnych małych, nadmorskich miejscowości przeżywa swój renesans, jeszcze daleko to przygotowania na pewno ruszyły już pełną parą. Wielu ludzi zamieszkujących na przykład Karwię i oferujących latem noclegi wykorzystuje czas zimowej posuchy na poprawki w domach, domkach, pokojach i tak dalej. Wykonuje potrzebne remonty, odświeżenia, ocieplenia i wiele innych domowych mniejszych lub większych spraw.

Natomiast w kwestii Turystów są tacy zapobiegliwi i pragnący wiedzieć wszystko i zaplanować dużo wcześniej, którzy to rezerwują sobie miejsca noclegowe właśnie u schyłku zimy, żeby nie martwić się o to, czy aby zdążą. Mając już zamówiony nocleg śpią spokojniej i zajmują się planowaniem urlopu. I myśleniem o jego przyjemniejszych aspektach, o atrakcjach na które warto zwrócić uwagę, co ciekawego można robić.

Jedziemy do Karwi

Szukasz noclegów w Karwi? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Karwi

Zajmijmy się teraz właśnie taką miejscowością jak Karwia. Kilka wiadomości, które trzeba poznać wybierając się tutaj, aby lepiej przygotować się do zwiedzania i poznawania letniska. Każde miejsce ma swą historie i tutaj także kilka informacji dotyczących właśnie historii Karwii. Otóż Karwia należy do województwa pomorskiego i jest położona na terenie powiatu puckiego, w gminie Władysławowo. Właściwie jest Karwia wsią znajdująca się rzecz jasna nad samym Morzem Bałtyckim.

Stałych mieszkańców jest tutaj zaledwie około 931 osób. Co ważne można tutaj podziwiać liczne zabudowania pochodzące jeszcze z czasów poprzedzających II wojnę światową. Są one oczywiście zabytkami i dlatego warto na nie zwrócić uwagę przechadzając się po Karwii. Zabudowania niektóre pochodzą nawet z lat 90 – tych wieku XIX. Ich styl był szeroko wówczas rozpowszechniony na Nórdze. To mało znane słowo oznacza z języka Kaszubów nic innego tylko „północ”. Jednocześnie to jedna z części Kaszub. Na tym obszarze jest również troszkę inny język. W dalszym ciągu kaszubski jednak z wykorzystaniem wielu archaizmów oraz z ruchomym akcentowaniem - zwie się tą odmianę języka kaszubskiego – północnym właśnie.

Karwia na Wybrzeżu Słowińskim

Położenie wsi Karwia na wschodzie Wybrzeża Słowińskiego i pomiędzy kanałem Karwinka i strugą Czarna Woda jest bardzo atrakcyjne turystycznie. Jakieś siedem kilometrów od terenów zabudowanych Karwii jest miejsce znane z tego, że jest najdalej na północ wysuniętym punktem naszego kraju. Warto jeszcze wspomnieć, że przed wybuchem II wojny światowej była ona najdalej wysuniętą wsią na północ naszego kraju. Ciekawe, że II wojna światowa jest w tak wielu sprawach dla Polski punktem zwrotnym. Zresztą nie tylko dla Polski, ale i dla innych krajów. Znaczy to, że wydarzenia z nią związane tak przykre i wielkie piętno wypaliły na naszym narodzie. Stała się więc jakby granicą dla wielu ważnych wydarzeń.

Nadmorski Park Krajobrazowy obszarem chronionym

Wybrzeże Karwii jest równocześnie częścią Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, a jej pozostałe tereny stanowią Nadmorski Obszar Chronionego Krajobrazu. Jeśli chodzi o Nadmorski Park Krajobrazowy to utworzono go w roku 1978. Jego tereny to wybrzeże Białogóry, Mierzeja Helską oraz Zatoka Pucka. Nadmorski Park Krajobrazowy tworzą wszystkie typy wybrzeża jak torfowiska na przykład wysokie torfowiska w stylu atlantyckim. Większość Parku porasta las, zazwyczaj jest to las sosnowy, ale inne drzewa i skupiska drzew także tu występują. Dla przykładu warto wspomnieć o rezerwacie buków znajdującym się na przylądku Rozewie.

Fauna Parku Krajobrazowego

Kwestia zwierząt oraz ptaków zamieszkujących tereny nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Otóż faunę stanowią liczne mewy, bataliony i myszołowy. Mięczaki, skorupiaki zamieszkują przybrzeżne wody, a ponad to liczne glony. Mnogość i różnorodność jest tutaj wszechobecna. Nie można zapomnieć o rybach licznie występujących w tych wodach jak okonie, płocie, czy węgorze. Fokę szarą natomiast spotkać można głównie w Zatoce Puckiej, która jest dla niej swoistym akwenem, ale nie tylko tam ją zobaczymy, bo żyje sobie również i ma się całkiem dobrze w fokarium znajdującym się na Helu.

Samo fokarium jest to raczej ośrodek badawczy niż swego rodzaju zoo jak niektórzy je postrzegają. Tutaj trafiają zagrożone gatunki, które pracownicy starają się rozmnożyć, by jednak nie zaginęły. Trafiają tutaj również zwierzęta chore, zranione. W fokarium zazwyczaj znajdują się budynki laboratoryjne oraz szpital dla chorych fok. Poza tym są tam baseny wypełnione wodą morską ( duże ) a także mniejsze baseny, w których zazwyczaj pływają małe foczki.

Pomnik przyrody nieożywionej w Pucku

Niedaleko od naszej Karwii, czyli w Pucku znajduje się pomnik przyrody nieożywionej Dwunastu Apostołów. Jest on położony nad brzegiem Zatoki Puckiej, dokładniej na Pobrzeżu Kaszubskim. Pomnik ten jest złożony z głazów narzutowych, które wyrzuciło morze i są one wypłukane przez fale sztormowe. Największy z tych głazów ma obwód 7,2 metry a jego wysokość sięga 1,6 metra. Jest to bardzo ciekawy widok. Jak widać Karwia oraz jej okolice również obfitują w wiele miejsc, o których na co dzień się nie słyszy, a jednak nie oznacza to że są mniej ważne, czy mniej godne polecenia.