Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Port i przystanie Krynicy Morskiej
fot.: Aneta Leszkiewicz (Inetta), CC BY 3.0
Port morski Krynica Morska jest także bazą floty żeglarskiej a także białej floty czyli małych statków pasażerskich

Wczasy, wakacje, urlop, długi weekend i wciąż ten sam dylemat, morze, góry czy jezioro. Dziś wybieramy się nad morze, będziemy zwiedzać i podziwiać jakże piękne i urokliwe miasto jakim jest Krynica Morska. Atrakcji turystycznych, rozrywek, zabytków do zwiedzania nie brakuje. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, bowiem wachlarz atrakcji jest bardzo urozmaicony. Krynica Morska jest miastem znajdującym się w województwie pomorskim na Mierzei Wiślanej. Jest to miejscowość typowa turystyczna, tłumnie i chętnie odwiedzana przez turystów, przez rodziny z dziećmi a także jedno z ulubionych nadmorskich miast seniorów.

Port w Krynicy Morskiej

Krynica to miasto z letnim kąpieliskiem, do zwiedzania mamy także port morski. Port morski Krynica Morska znajduje się nad Zalewem Wiślanym. W jego skład wchodzą dwie niezależne od siebie przystanie z których pierwsza jest przystanią rybacką, natomiast druga jachtowo-pasażerską. Port morski Krynica Morska jest także bazą floty żeglarskiej a także białej floty czyli małych statków pasażerskich, które organizują wycieczki do obcych portów, są łącznikiem między miastami nadmorskimi dla połączeń pasażerskich, organizują przeróżne wycieczki po jeziorach, rzekach, a także organizują rejsy okolicznościowe.

Szukasz noclegów w Krynicy Morskiej? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Krynicy Morskiej

Jeżeli chodzi o infrastrukturę portu morskiego w Krynicy Morskiej, którą nadzoruje Urząd Morski w Gdyni, odpowiedzialność za ruch statków ponosi Bosmanat Portu Krynica Morska czyli jednostka administracyjna urzędów morskich, która pełni taką samą rolę w portach i przystaniach, co kapitanat portu. Warto dodać iż na czele bosmanatu stoi bosman portu, który odpowiada także za znajdujący się tam sprzęt pływający i ogólny stan techniczny portu. Bosman portu funkcjami jakie sprawuje odpowiada kapitanowi portu.

We wschodniej części portu znajdujemy przystań jachtowo-pasażerską, która podzielona jest pirsem pasażerskim. To właśnie tutaj swą przystań mają statki pasażerskie białej floty. Zachodnia część portu, to przystań rybacka. Przystań rybacka jest dostępna także dla jachtów, nie tylko dla rybaków, a stanowi ją prostokątny Basen Portowy, który jest częścią akwatorium portu, a jego szerokość wynosi około 20 metrów. Pisząc o Krynicy Morskiej warto również wspomnieć, że znajdują się tam aż cztery przystanie morskie.

Krynica Morska, to jedno z najmniejszych polskich miast, które zamieszkuje około 1300 mieszkańców, nie mniej jednak to bardzo atrakcyjne morskie miasto, które często jest odwiedzane przez turystów i w którym co roku, regularnie odbywają się obozy harcerskie i kolonie dla dzieci ze względu na to, iż Krynica jest uznawana także za jedno z najbezpieczniejszych nadmorskich miast. Ciekawą historię ma również nazwa miasta, która wciąż ulegała przekształceniom, natomiast po II wojnie światowej wprowadzono nazwę Łysa Góra, a następnie Łysica, co może kojarzyć się mylnie z Górami Świętokrzyskimi. Nazwę Krynica Morska ponownie wprowadzono dopiero w 1958 roku.

Krynica Morska, a Mierzeja Wiślana

Zachodnia część Krynicy Morskiej to także część w której znajduje się rezerwat przyrody Buki Mierzei Wiślanej, który jest zlokalizowany na obszarze Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana. Pod ochroną rezerwatu znajdują się bardzo stare i ciekawe okazy buczyny pomorskiej, takie jak: 200-letnie buki czy dęby. Znajdziemy tu również mnóstwo gatunków roślin, które zostały objęte ochroną, a wśród nich piękna i pachnąca konwalia majowa. Datę powstania rezerwatu wpisuje się na rok 1962.

Natomiast Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana zlokalizowany jest na obszarze Mierzei Wiślanej, a jego powierzchnia to 4410 ha. W parku zaobserwować możemy także wzniesienia wydmowe, a wśród nich na przykład: Wielbłądzi Garb, który jest najwyższym wzniesieniem wydmowym na terenie Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana. Z Wielbłądziego Grzbietu podziwiać możemy jednocześnie Zatokę Gdańską i Zalew Wiślany. Wielbłądzi Grzbiet to także jedna z ciekawszych pozycji na liście turystycznej Krynicy Morskiej. Ciekawe miejsce dla lubiących nacieszyć oko pięknymi widokami i krajobrazem zapierającym dech w piersiach, to miejsce, które warto odwiedzić, otoczone naturą. W Krynicy Morskiej jest także specjalny obszar ochrony ptaków, który nazywa się Zalew Wiślany.

Krynica Morska mimo, że jest mała, swym urokiem zachęca do tego, by spędzić tutaj swój wolny od pracy czas, przeznaczony na odpoczynek. Plaża, morze, duży wybór wśród bazy noclegowej, bowiem do dyspozycji mamy pola biwakowe, pola kempingowe, ogrodzone i strzeżone, na którym turyści mogą rozbić namiot, spać w przyczepach kempingowych oraz korzystać także z domków turystycznych. Oprócz tego nie brakuje oczywiście ośrodków wczasowych, pensjonatów, domków letniskowych, pokoi do wynajęcia oraz dla bardziej wymagających turystów-hoteli. Mimo nie wielkiej powierzchni na terenie Krynicy Morskiej, szczególnie w okresie wakacyjnym atrakcji nie brakuje. Istnieje wiele obiektów z rozrywek skorzystać mogą zarówno osoby dorosłe oraz dzieci. Krynica Morska, to cisza, piękne widoki, czysta plaża kąpieliskiem, spokój i klimat, którego na próżno szukać można w dużych nadmorskich miejscowościach.