Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij

Obchody 3 maja w Murzasichlu

Obchody 3 maja w Murzasichlu
fot.: Mateusz Giełczyński / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0
Ów przemarsz wszystkich świętujących Obchody uchwalenia Konstytucji nastąpił przy wspaniałej góralskiej muzyce

Konstytucja 3 maja i 225 obchody jej uchwalenia w Murzasichlu. Ta ustawa rządowa przypieczętowana właśnie dnia 3 maja w roku 1791 miała duży wpływ na nasz kraj. Co ważniejsze fakty dotyczące tej Ustawy Rządowej – właściwie. Dotyczyła prawnego ustroju Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Korzenie Konstytucji 3 maja

Jej głównymi zamierzeniami było ograniczyć nieco panoszącą się w Państwie szlachtę, z jej licznymi przywilejami i prawami. Wolna elekcja również została zmieniona i zastąpiona na mocy Konstytucji monarchią konstytucyjną. Co zaś tyczy się szlachty to przede wszystkim skupiono się w Ustawie na tym, że gołota straciła prawo głosu. Gołota była także szlachtą, ale nie miała w swym posiadaniu ziemi.

Szukasz noclegów w Murzasichlu? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Murzasichlu

Chłopi natomiast mogli od tej pory liczyć na pomoc  państwa, a szlachta oraz mieszczanie wedle politycznego prawa została równa i posiadała od tej pory te same prawa i przywileje. Znane wszystkim i szczególnie lubiane przez szlachtę liberum veto właśnie dzięki Konstytucji zawartej 3 – go maja zostało zatrzymane. Liberum veto... inaczej zgłaszam sprzeciw zawsze budziło skrajne emocje, ponieważ Ci, którzy korzystać z niego mogli zwykle nadużywali władzy i blokowali obrady Sejmu a i utrudniali podejmowanie ważnych decyzji dotyczących Państwa.

Ale dla nich ta władza była niezwykle ważna i trudno było z niej zrezygnować, natomiast dla tych, którzy pragnęli przeprowadzać jakiekolwiek reformy liberum veto było niezwykle uciążliwe. Cóż historia zna przypadki, w których wszystkim niestety nie da się dogodzić. W sumie w wieku XVII – XVIII Sejm został zerwany aż siedemdziesiąt trzy razy. W zamian za liberum veto Konstytucja 3 Maja wprowadziła zasadę większościową.

Plan obchodów święta w Murzasichlu

Wracając do Murzasichla i obchodów rocznicy Konstytucji 3 Maja to ich program przedstawiał się jak następuje: spotkanie wszystkich chętnych brać udział w obchodach nastąpiło o godzinie 10:30 pod Drzewem Wolności, przy ulicy Kościeliskiej. Następnie pod Drzewem Wolności Społeczeństwo poprzez swych delegatów złożyło wiązankę i potem już wszyscy zebrani przeszli do Sanktuarium Najświętszej Rodziny, gdzie o godzinie jedenastej odbyła się Uroczysta Msza Święta. Następnie, czyli o jakiejś godzinie dwunastej, zaraz po Mszy obchody przeniosły się na Skwer Rotmistrza Witolda Pileckiego, a dokładniej pod Pomnik Grunwaldzki.

Ów przemarsz wszystkich świętujących Obchody uchwalenia Konstytucji nastąpił przy wspaniałej góralskiej muzyce, rzecz jasna granej przez prawdziwy góralski zespół folklorystyczny. Tam właśnie pod wyżej wspomnianym pomnikiem w granicach godziny 12:30 odbyły się uroczystości takie jak wspólne śpiewanie hymnu, co zawsze wiąże się ze wzniosłą oraz wzruszającą chwilą. Cóż nasz hymn tak właśnie na Polaków wpływa, że stajemy na baczność w jego obliczu, że kręci nam się łza w oku i śpiewamy pełną piersią, choć na co dzień nie przyznalibyśmy się do tego, że umiemy lub chcemy zaśpiewać cokolwiek.

Mieszkańcy Murzasichla śpiewają hymn państwowy

Hymn jednak to co innego, a podobno „śpiewać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej, ale nie o to chodzi jak co komu wychodzi”. Słowa Jerzego Stuhra zna wielu Polaków i często do nich wraca przy okazji właśnie jakiegoś nieudanego swego wokalnego występu. Wracając zaś do Mazurka Dąbrowskiego to jej drugi tytuł, być może mniej znany, brzmi Pieśń Legionów Polskich we Włoszech a autorem tekstu jest Józef Wybicki. Pieśń powstała w roku 1797 natomiast jako hymn funkcjonuje od roku 1927. Melodia zaś podobno wzięła swój początek od ludowego mazura, jednak do dziś jej autor pozostaje anonimowy.

Warto dodać, będąc przy historii Mazurka Dąbrowskiego, o tym gdzie dokładnie go napisano. Są to dzisiejsze Włochy a miasteczko zwało się wówczas Reggio nell’Emilia (Republika Cisalpińska). W roku 1797 gen. Dąbrowski napisał list do Wybickiego, o tym, że uwielbiają jego słowa wszyscy żołnierze. Znają i powtarzają tekst, który dodaje im otuchy i woli walki. Co przebywając na obczyźnie jest bardzo ważne jak nie trudno się domyślić. Przede wszystkim śpiewano ją w momencie wjazdu gen. Henryka Dąbrowskiego oraz Józefa Wybickiego do miasta Poznań. Był to wjazd triumfalny można by rzec, a było to trzeciego listopada roku 1806. Poza tym Mazurek śpiewany był podczas powstań narodowych jak na przykład w czasie powstania listopadowego, czy powstania styczniowego. Podczas I oraz II wojny światowej….można by długo wymieniać miejsca i czas ale ważniejszy jest przekaz, że ów Pieśń jest dla Narodu Polskiego niezwykle ważna.

Należy jeszcze dokończyć myśl o obchodach Konstytucji 3 Maja w Murzasichle. Przy Pomniku Grunwaldzkim swój program artystyczny zaprezentowali artyści z Teatru St. I. Witkiewicza. Poza tymi oficjalnymi obchodami, na stadionie COS-u, dokładnie we wtorek miał miejsce bieg o wdzięcznej nazwie I Zakopiańska Mila Konstytucyjna. Celem organizowania tego biegu jest oczywiście promocja zdrowego trybu życia i biegania samego w sobie, które jest niezwykle modne ostatnim czasem. Organizatorzy pragną, aby mieszkańcy powiatu a także turyści przybywający w te strony zadbali o siebie i byli aktywni fizycznie.