Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij

Murzasichle – piękny, ciekawy zakątek

Murzasichle – piękny, ciekawy zakątek
Murzasichle jest to niezwykle urokliwa miejscowość położona na terenie otuliny Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Alternatywa dla zatłoczonego, hałaśliwego Zakopanego, który jednak znajduje się stosunkowo blisko, bo ok 13 km. Krajobraz jest zupełnie inny - zamiast Krupówek uginających się wręcz od Turystów widzimy lasy, stogi siana…ciszej i spokojniej przede wszystkim można spędzić swój wolny czas. Murzasichle jest to niezwykle urokliwa miejscowość położona na terenie otuliny Tatrzańskiego Parku Narodowego. Około 12 km dzieli ją od przejścia granicznego ze Słowacją, a Tatry są oddalone od Murzasichle o jedyne 8 kilometrów. Znajduje się w gminie Poronin, w powiecie tatrzańskim. Miejscowość turystyczna, mająca bogatą ofertę pokoi oraz noclegów, leży  na dwóch grzbietach: Budzowym Wierchu i za Sichłą.

Murzasichle jest bogate w tradycje, z wieloma atrakcjami turystycznymi, również blisko szlaków turystycznych a także z przepięknym widokiem na panoramę Tatr. Murzasichle, położone na wysokości 820–950 m n.p.m, leży na skraju Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jest to południowa część Skalnego Podhala, gdzieś pomiędzy Zakopanem a Bukowiną Tatrzańską. Można rzec, że położenie to zapewnia Murzasichle bardzo dobre warunki do turystyki. Blisko ważnych zimowych miejscowości tatrzańskich, jednak w bezpiecznej odległości od gwaru, hałasu i zatłoczenia. W Murzasichlu znajdziemy atrakcje typowe dla polskich gór, czyli jazdę na nartach, skutery śnieżne, snowboard,  kuligi z pochodniami oraz imprezy w plenerze.

Skąd pochodzi nazwa Murzasichle?

Szukasz noclegów w Murzasichlu? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Murzasichlu

Nazwa Murzasichle ma oczywiście swoją historię. Zacznijmy więc od etymologii samego słowa. Murzasichle to bardzo popularny na Podhalu zbitek słów: Mur-za-sichle. Pochodzi z języka rumuńskiego Wałochów. ”Mur” to nazwa wsi  występująca w tych rejonach. Słowo „sichle” może oznaczać podmokły las oraz mgłę unoszącą się nad mokradłami bądź nazwę drugiej osady położonej na tych terenach. Istnieją dwa podania, które określają skąd taka nazwa miejscowości się wzięła.

Pierwsze podanie mówi, że około czterysta lat temu z okolic Nowego Sącza przywędrował człowiek, który nazywał się Łukasz Sądelski. Szukał on tutaj schronienia przed prawem pańszczyźnianym. Łukasz Sądelski zdecydował się zamieszkać na terenie dzisiejszej Capówki, którą wtedy nazywano Cyryl. Łukasz Sądelski zbudował tutaj domek z pniaka. Synowie Sądelskiego, których posiadał czterech, a także ich ojciec, byli ludźmi bardzo dobrze zbudowanymi, wysocy i niebywale silni. Dlatego właśnie okoliczni górale nazywali ich sichłą, a to określenie pochodzi po prostu od słowa siła. Łukasz swoich synów zwał  Łukaszczykami - stąd wywodzi się nazwisko, które w Murzasichlu jest dobrze znane  - Łukaszczyk.

Niedaleko dzisiejszego Muru przy Stasikówce znajdowało się kilka, domów. Mieszkańcy osady pragnęli utworzyć wspólną gromadę z mieszkańcami Sichły. Stała się tam jednak  tragedia, ponieważ  na skutek epidemii pomarli tam wszyscy mieszkańcy. Stad więc od słowa mor, oznaczającego śmierć, lub pomór, osada stała się znana jako Mur. Do  czasów Drugiej  Wojny, Mur oraz Zasichła stanowiły wspólną gromadę, a obywatele Muru sprawy gminne mogli załatwiać u sołtysa Murzasichla. Tak więc te dwa sioła  w pisowni łączone w zlepek Mur-Zasichła. Po zakończeniu wojny, gdy wioska Mur została administracyjnie przyłączona do gromady Stasikówka, Sichla otrzymała nową nazwę - Murzasichle.

Druga wersja zakłada, że nazwa Murzasichle pochodzi od Tatara Murzy. Jest to tylko legenda, ponieważ wiemy, że Murzasichle jest nazwą łączoną, popularną na Podhalu. Jednakże brzmi niepolsko więc zawsze można do takiej nazwy dopisać ciekawą historię z orientalnym, bohaterem w tle. Nazwa miejscowości jest zapożyczeniem z dialektu Wałochów. Ten pochodzący z terenów dzisiejszej Rumunii lud osadzał się w tych rejonach od piętnastego do siedemnastego wieku. Wędrowali oni wzdłuż grzbietu Karpat na zachód, a na trasie swojej wędrówki zakładali wiele osad o niezrozumiałych i często trudnych do zrozumienia dla nas nazwach. Murzasichle jest to to po prostu wieś za bagnem czy lasem.

Regionalne budownictwo w Murzasichlu

Murzasichle od Poronina oddziela dolina Porońca, a w tejże dolinie znajdują się torfowiska a także lasy. Miłośnicy regionalnej, góralskiej architektury znajdą tutaj wiele ciekawych obiektów choćby domy górali zamieszkujących to miejsce. Typowe budownictwo ze stromymi, pięknymi dachami służącymi, by cieszyć ludzkie oko a także, by w sezonie zimowym chronić mieszkańców przed zalegającą czapą śniegową jak to się dzieje na płaskich dachach. Na przykład Kościół pod wezwaniem NMP w Murzasichlu, który ma już prawie 50 lat. Został on wybudowany przez mieszkańców oczywiście w regionalnym, wspaniałym stylu.

W czasie Świąt Bożego Narodzenia w kościele są wystawiane  jasełka, w których aktorzy to mieszkańcy Murzasichla. W czasie wakacji, a także ważniejszych świąt msze odprawiane są z muzyką jak również ze śpiewem góralskim. W Murzasichlu jako nowość można uprawiać snowtubing. Jest to zjazd na specjalnie do tego przeznaczonych oponach po wyznaczonym torze. Opony są wciągane wyciągiem na górę. Atrakcja bardzo ciekawa zwłaszcza dla dzieci, które uwielbiają sankopodobne wyczyny na śniegu. Jeśli wybierzecie Państwo Murzasichle na spędzenie swojego wolnego czasu zwłaszcza zimą, ale nie tylko, na pewno nie będziecie się nudzić.