Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Nad morze do Grzybowa
Wówczas zresztą ubrania nie tyle pomagają co wręcz przeszkadzają i są zbędne.

Grzybowo jest wsią letniskową, która znajduje się w województwie zachodniopomorskim, a w gminie Kołobrzeg, oczywiście nad Morzem Bałtyckim. W roku 2009 przeprowadzono badanie według którego stałych mieszkańców było tutaj 1347. W Grzybowie zlokalizowane jest morskie kąpielisko. 710 metrów – tyle wynosi długość linii brzegowej przy nim. Plaża posiada aż cztery odcinki strzeżone, a każdy z nich wynosi po około sto metrów.

Naturyści w Grzybowie

Jeśli chodzi o inne plażowe atrakcje związane z Grzybowem to nudyzm bądź inaczej naturyzm można uprawiać w specjalnie ku temu przeznaczonym miejscu. Sam nurt naturyzmu oznacza tyle co praktykowanie nagości. Ma to charakter powrotu do natury, bo w dzisiejszych czasach, w pogoni za karierą, za pieniędzmi i innymi doczesnymi dobrami zapominamy jak ważne jest wsłuchanie się w siebie i w otaczającą nas naturę. Nie w wielkich miastach, choć i tam znajdzie się kilka miejsc ku temu, ale będąc na przykład nad morzem Bałtyckim, zwłaszcza w mniejszych letniskowych miejscowościach tych miejsc jest więcej i należy to docenić. Nudyści mają w zwyczaju odpoczywać właśnie nago, kiedy opalają się, zażywają morskich i nie tylko kąpieli, czy kiedy korzystają z łaźni i z sauny. Wówczas zresztą ubrania nie tyle pomagają co wręcz przeszkadzają i są zbędne.

Szukasz noclegów w Grzybowie? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Grzybowie

Korzystają więc naturyści z tych chwil i w specjalnie wyznaczonych miejscach po prostu się rozbierają… do rosołu. Ukazując tym samym szacunek do swego ciała i do całego swojego człowieczeństwa. Pokazują jak bardzo siebie akceptują bez pytania o nic. Bo naturyzm to nie tylko nagość, to również cała ideologia i filozofia wiążąca się także choćby z pacyfizmem. Nie ograniczają się nasi nudyści tylko do plażowania. Niektórzy także aktywnie spędzają swój wolny czas na przykład jeżdżąc konno nago w miejscach odosobnionych lub specjalnie ku temu przeznaczonych jak plaże dla nudystów. Oni pragną swym zachowaniem wyrazić niechęć i można by rzec bunt przeciwko konserwatyzmowi. Uważają, że w dzisiejszych czasach właśnie ten konserwatyzm nakłada na nas przymus noszenia określonych ubrań, odpowiedniego zwracania się do innych i ogólnego obycia w świecie na określonych przez kogoś zasadach.

Wszystko to odwodzi nas skutecznie z daleka od natury i przyrody. Nie zawsze nudyzm znaczy tyle damo co naturyzm, ponieważ ten drugi nosi znamiona całego ruchu polityczno - społecznego podczas gdy nudyzm oznacza z języka angielskiego „nagi”, czyli określa osobę, która lubi być nago dla samego bycia bez ubrania, lubi to. Naturyzm w swym zamierzeniu ma być aseksualny, czyli jego przedstawiciele nie dążą do jakiejkolwiek aktywności seksualnej, idąc dalej twierdzą, że zachowania te mają zbawienny wpływ na zdrowie tylko fizyczne, ale i psychiczne. Plaża nudystów w okolicach Grzybowa ma swoje miejsce dokładniej miedzy Grzybowem a miejscowością Dźwirzyno.

Inne atrakcje Grzybowa

W miejscowości znajduje się kaplica rzymskokatolicka pw. Matki Boskiej Licheńskiej. Została ona zbudowana w roku 1984. W Grzybowie również znajduje się Gminny Klub Szachowy o nazwie „Solny”, a w nim zrzeszonych jest trzydziestu pięciu zawodników. Szachy to podobno sport szlachetny. Gra planszowa z rodziny strategicznych i taktycznych. Gra się w dwie osoby za pomocą figur natomiast Międzynarodowy Komitet Olimpijski  szachy traktuje jako dyscyplinę sportową.

W miesiącu sierpniu w Grzybowie ma miejsce rok rocznie jarmark Ceramiczny, który trwa dwa dni. Główne atrakcje jarmarku to warsztaty ceramiczne, plastyczne a także warsztaty bębniarskie oraz bednarskie. Jeżeli zaś chodzi o lokalny samorząd to stworzona jest jednostka pomocnicza – sołectwo „Grzybowo”. Ta jednostka powstała na wyraźny znak Gminy Kołobrzeg. Ów sołectwo obejmuje tylko wieś Grzybowo. Na wiejskim zebraniu wybiera się sołtysa a także radę sołecką. Ponadto sołectwo wybiera swoich dwóch radnych, którzy dołączą do Rady Gminy Kołobrzeg, liczącej sobie piętnastu uczestników.

Międzynarodowy szlak rowerowy wokół Bałtyku R-10 przebiega właśnie przez Grzybowo. Inaczej na ten szlak mawia się Nadmorski Szlak Hanzeatycki. Całkowita długość jego wynosi 8539 kilometrów natomiast polska część ma długość 588 kilometrów. Tereny zielone położone we wsi Grzybowo w jego południowej części. Jest tam las sosnowo-olchowy, o niewielkim rozmiarze. Natomiast w północnej części położony jest pas lasu nadmorskiego. Rosną tutaj także pomniki przyrody, a są nimi dęby szypułkowe położone między ulicami Cichą i Kołobrzeską, dokładniej w miejscu gdzie kiedyś był ewangelicki cmentarz. Dęby te maja obwody od 240 do nawet 430 centymetrów a ich wysokość sięga od 18 do 20 metrów. Drzew tych rośnie tutaj osiem.

Co jeszcze tyczy się przyrody tego miejsca to cały teren Grzybowa znajdujący się na północ od Kołobrzeskiej ulicy wchodzi w skład obszaru chronionego krajobrazu Koszalińskiego Pasa Nadmorskiego. Trzebiatowsko – Kołobrzeski Pas Nadmorski otacza Grzybowo od strony zachodniej oraz północnej. Jest to równocześnie specjalny  teren ochrony siedlisk programu Natura 2000.