Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Na narty do Szczyrku
fot.: kkic, CC BY-SA 3.0
Lazarety oraz koszary poaustryjackie były jako pierwsze wykorzystywane właśnie jako pierwsze bazy noclegowe.

Z podstawowych informacji jakie można przedłożyć o Szczyrku warto wspomnieć o tym, że jest to miasto znajdujące się na południu kraju, dokładniej w województwie Śląskim i w Bielskim powiecie. Co również ważne, że Szczyrk jest częścią Euroregionu Beskidy. Teren, na którym leży to miasto to Małopolska i Beskid Śląski. 
Dane z roku 2013 opisują,  że w Szczyrku żyło 5750 stałych mieszkańców.  Miasto rozciąga się na terenie o łącznej powierzchni 8,54 całego powiatu oraz 39,07 kilometrów kwadratowych.

Jeśli chodzi o turystykę na tych terenach to rozpoczęła się ona po I wojnie światowej. Lazarety oraz koszary poaustryjackie były jako pierwsze wykorzystywane właśnie jako pierwsze bazy noclegowe. W roku 1933 otworzono także schronisko turystyczne. Był również schron turystyczny przeznaczony dla narciarzy, który wybudowany został przez Beskidenverein. Został on wybudowany w roku 1924.

Trasy zjazdowe i biegowe w Szczyrku

Szukasz noclegów w Szczyrku? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Szczyrku

W Szczyrku znajdą wiele miejsc przeznaczonych specjalnie dla nich - narciarze. Wiele jest tutaj stacji narciarskich jak na przykład Ośrodek Narciarski Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich. Położony jest on na zboczu Skrzycznego, dokładniej na zboczu północnym 1257 m n.p.m. Znajduje się w Ośrodku dokładnie pięć wyciągów. Jest więc wyciąg krzesełkowy, który posiada dwa odcinki (górny oraz dolny). Wyciąg orczykowy przeznaczony dla dwóch osób, o nazwie „Doliny II”, znów orczykowy i także dwuosobowy „Doliny III” jak również „Hondraski” wyciąg orczykowy dla dwóch osób.

Trasy zjazdowe jakie znajdują się w tym Ośrodku Narciarskim nazywają się „FIS”, „Ondraszek”, „Widokowa” i „Kaskada”. Trasy biegowe także znajdują się w ośrodku. Długości jakie prezentują to 2,5 km, 5,0 km, 3,0 km, oraz 7,5 km. Poza tym jest strzelnica biathlonowa. Biathlon inaczej dwubój zimowy, co oznacza dyscyplinę sportową oczywiście zimową łączącą strzelectwo z biegami narciarskimi. Polega ona na tym, że zawodnicy przebiegają wcześniej ustalony dystans i w jego trakcie dwa bądź cztery razy po przyjęciu odpowiedniej pozycji (stojąc lub leżąc) oddają po pięć strzałów.

Najbardziej dyscyplina ta przyjęła się w Rosji, Niemczech oraz we Włoszech Istnieje także biathlon letni, który nie różni się od zimowego niczym poza scenerią jaka panuje w poszczególnych porach roku. Inspiracją do takiego właśnie połączenia biegu ze strzelaniem byli nie kto inni, ale żołnierze z Norwegii, którzy podczas ćwiczeń zachowywali się podobnie jak dziś biathloniści. Po raz pierwszy zawody w Biathlonie miały miejsce w roku 1767.

Ośrodek narciarski w Szczyrku

Wracając do Ośrodka, o którym mowa była już wcześniej to poza atrakcjami jak najbardziej związanymi z narciarstwem mamy jeszcze parking, bezpłatny dla Gości Ośrodka, WC, szkołę narciarską, alb również poczatkujący mogli choć odrobinę poczuć się pewniej. Dodatkowo znajduje się tutaj wypożyczalnia sprzętu sportowego, szałasy oraz pawilony z jedzeniem. To jeszcze oczywiście nie wszystko, bo na swej drodze spotkamy kioski z wyrobami lokalnych przedsiębiorców. Nie należy również zapomnieć o bardzo ważnym miejscu,  a mianowicie o schronisku PTTK położonym na Skrzycznem.

Historia Ośrodka Narciarskiego zaczyna się już w roku 1954, kiedy to rozpoczęto  budowę wyciągu krzesełkowego, którą zakończono w roku 1960. Natomiast w latach 1960-1966 zabrano się za orczykowe wyciągi, które były pierwszymi tego typu w naszym kraju. Owe wyciągi powstawały dokładnie na Dolinach Skrzycznego. W kolejnych lalach wszystko tak rozrastało się, że po dziś dzień można korzystać z różnych atrakcji jakimi dysponuje miasto Szczyrk.

W okolicach COS OPO wyżej już opisanego jest wiele innych Ośrodków Narciarskich, które wabią co roku Turystów mnogością atrakcji związanych z białą porą roku. Jest w czym wybierać, a ja opiszę kilka przykładów, żeby wybór był nieco łatwiejszy. Ośrodek Narciarski Czyrna-Solisko położony w Szczyrku. Znajduje się dokładniej na Małym Skrzycznym. Są tam znane trasy o nazwach Golgota oraz Bieńkula. Golgota jest czerwoną trasą i jej początek położony jest na Solisku, kończy się zaś na Pośrednim i tam również jest stacja GOPR. Owa trasa jest oświetlona a także dośnieżana armatkami.

„Biały Krzyż” jest to Kompleks Narciarski zlokalizowany na Przełęczy Salmopolskiej. Są tam dwa wyciągi: talerzykowy oraz orczykowy. Kolejny Narciarski wyciąg w tych okolicach nazywa się „Beskid”. I znów mamy tutaj dwa wyciągi jak również dwie trasy oznaczone kolorami czerwonym i niebieskim. Trasy są oświetlone co znacznie ułatwia uprawianie sportu i jest znacznie bezpieczniejsze. Jednak w tym miejscu nie korzysta się z naśnieżania co z kolei jest raczej na minus tego miejsca, bo takie dośnieżanie czasami jest naprawdę potrzebne.

Szczyrk ma to do siebie, że narciarze różnej maści nie będą się tutaj nudzić. Wiele do roboty także będą mieli Piechurzy, którzy uwielbiają zapierające dech w piersiach widoki górskie. Warto na wycieczkę wybrać się z kimś bliskim, aby móc podzielić się wrażeniami.