Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Górale ze Szczyrku
fot.: Fdolas / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0
Poza tym góralki nosiły haftowane, białe bluzki oraz fartuszki inaczej zwane zapaskami.

Szczyrk znajdujący się w Beskidzie Śląskim, jednak wlicza się go również do Żywiecczyzny. Co zaobserwować w Szczyrku w związku z tym można?

Szczyrk i górale

Otóż wpływ na różne sfery życia mieli tutaj górale śląscy oraz och folklor. Górale ze Szczyrku nosili się skromnie, ale i ze smakiem jak to górale. Za okrycie nóg służyły im spodnie wałaskie z sukna w kolorze białym. Koszula ich natomiast była szara bądź biała, a jej materiałem był len. Na kamizelkę zakładaną przez nich na koszulę mawiało się bruclik. Obowiązkowo na stopach kierpce – żaden góral się bez nich nie rusza jak wiemy.

Szukasz noclegów w Szczyrku? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Szczyrku

Ludowe stroje górali ze Szczyrku

Inne elementy stroju góralskiego to kopyca, czyli rodzaj skarpety, niski kapelusz z szerokim rondem, który był ozdabiany sznurkiem lub muszelkami. W co natomiast ubierały się kobiety? Spódnice ich były szerokie i wykonane z tybetu, halki były zaś zdobione i nazywano je cisnochami, do tego żakiety, czyli tak  zwane jakle bądź ozdabiane gorsety. Poza tym góralki nosiły haftowane, białe bluzki oraz fartuszki inaczej zwane zapaskami. Dopełnieniem kobiecego góralskiego stroju był prawdziwe, obowiązkowo czerwone korale zdobiące smukłe szyje.

Dziś te stroje, w pełnej krasie zobaczyć można na przykład na występach zespołów folklorystycznych i są to stroje Żywieckie. Jeśli jest już mowa o owych zespołach to znajdują się w Szczyrku dwa. RZPiT „Ondraszek” oraz RZPiT „Klimczok”. Poza nimi są jeszcze kapele „Ondraszki” i kapela A.Gluzy. Wszystkie wyżej wymienione zespoły folklorystyczne maja swoje opanowane przyśpiewki obrzędowe i tańce żywieckie.

Gdzie dobrze zjemy w Szczyrku?

Jest także w Szczyrku kilka godnych uwagi miejsc, w których można dobrze zjeść, ale nie tylko. Restauracje i inne knajpy mają w zwyczaju wyposażać swoje lokale w przeróżne, dodatkowe atrakcje, by zachęcić potencjalnych klientów do przyjścia i by swych stałych klientów zatrzymać przy sobie. Zabiegi te to bilard, piłkarzyki, dart, maszyny do gier hazardowych, szafy grające i wiele innych tego typu rozrywek. Przybyli zatem poza przysłowiowym piwkiem i zakąskami, mogą również pograć w popularne gry barowe, a nawet cos wygrać, czy puścić swoją ulubiona piosenkę i potańczyć.

Restauracja „Gościniec Salmopolski” jest właśnie takim, jednym ze stylowych i wyszukanych miejsc w Szczyrku. Oferują tam kuchnię regionalną także staropolską jak i wegetariańską. Ponoć specjalność tego miejsca zwala z nóg, a jest nią pstrąg podawany w migdałach oraz żurek w chlebie. Pyszności. W ogóle w restauracji królują świeże ryby z własnej hodowli. W potoku złowić można jesiotry, sumy oraz karpie, a także raki. Warto wspomnieć, że ryby są bardzo zdrowe, zwłaszcza te przyrządzone z pierwszej ręki.

Ryby zdrowie i smaczne

Powinno się jeść z ryby dwa razy w tygodniu, dla zdrowia oczywiście, ale i dla przyjemności, bo smak mają wyborny. Poza cieszącymi podniebienia Gości smakołykami można tutaj nacieszyć oko kominkiem z piecem, w bardzo oryginalnej aranżacji, a po posiłku i odpoczynku właściciele zapraszają na partyjkę bilarda. Bilard to bardzo popularna gra, która polega na uderzaniu bil lub inaczej mówiąc kul, za pomocą kija bilardowego.

Jest wiele gier bilardowych, które różnią się od siebie regułami, wielkością stołu bilardowego i innymi szczegółami, ale najczęściej bilard polega na wbiciu bil do znajdujących się na rogach stołu łuz lub inaczej mówiąc kieszeni. Jest to gra bardzo lubiana i często rozgrywana. W restauracji można wypić wybuchowe drinki o świetnych nazwach, które współgrają z miejscem, w którym się znajdujemy: „Czarna Trasa”, „Duże Skrzyczne”, i „Biały Krzyż”.

Green Pub natomiast znajdujący się także w Szczyrku jest miejscem, w którym serwuje się dania kuchni włoskiej, greckiej, meksykańskiej oraz polskiej. Światowa więc kuchnia jak i regionalne potrawy stanowią bardzo dobre połączenie. Jeśli ktoś wybierze się tutaj z dzieciakami, to mile może zaskoczyć ich kącik zabaw, w którym maluchy spędzą czas. Fachowa obsługa, cicha, spokojna muzyka sącząca się z głośników – wszystko to sprawia, że Green Pub zawsze miło odwiedzić.

Jeżeli szykuje się wam spotkanie okolicznościowe, to w Green Pubie można takowe zorganizować. Są dwie sale oddzielne i nie straszne im urodziny, imieniny, czy różnego rodzaju szkolenia. Restauracja jest położona przy ulicy Myśliwskiej 13 w Szczyrku. Również znane osobistości odwiedziły to miejsce i zostawiły po sobie ślad w postaci wpisu do księgi gości, która od kilkunastu lat krąży wśród Gości tego miejsca.

I tak zadowolenie z dań oraz z obsługi wyraziła Izabela Trojanowska waz ze swoja córką Roxanną. Zachęca do odwiedzin w Green Pubie także Katarzyna Glinka znana z popularnego serialu codziennego, emitowanego przez TVP 2 „Barwy szczęścia”. A w 2006 roku w księdze gości swój oryginalny wpis zostawił nawet znany raper – Wujek Samo Zło i do autografu dołączył być może własny autoportret, ale tego jednoznacznie nie da się stwierdzić. Zapraszamy serdecznie.