Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij

Kultura w Bukowinie Tatrzańskiej

Kultura w Bukowinie Tatrzańskiej
fot.: Jarosław Kruk / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0
Należałoby dodać, że czasy powstawania Domu Kultury w Bukowinie do łatwych wcale nie należały.

Bukowina Tatrzańska jest wsią zlokalizowaną na Podhalu, w województwie małopolskim. Istnieją dane, według których w roku 2012 w Bukowinie Tatrzańskiej mieszkało 2976 ludzi, ściślej stałych mieszkańców tej wsi. Jako że Bukowina to wieś położona w górach trzeba tutaj napisać na jakiej dokładnie wysokości leży. Otóż wynosi ona od 860 do 1000 m n.p.m. Siedziba gminy znajduje się właśnie w Bukowinie Tatrzańskiej.

Co w Bukowinie jest najpiękniejszego? Co sprawia, że tak liczne rzesze Turystów przyjeżdżają tu ciągle traktując wieś jako miejsce do spędzenia swych wolnych dni oraz jako bazę wypadową w graniczące z wsią miejscowości? Cóż pewnie byłoby wiele opinii na ten temat i każda z nich zawierałaby choć ziarenko prawdy. Co powtarzać by się mogło w tych opiniach to z pewnością wspaniałe widoki, zapierające dech w piersiach krajobrazy górskie. Tatry z perspektywy Bukowiny Tatrzańskiej wyglądają naprawdę okazale.

Bukowiańskie Centrum Kultury im. Franciszka Ćwiżewicza

Szukasz noclegów w Bukowinie Tatrzańskiej? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Bukowinie Tatrzańskiej

Pomysłodawcą budowy Centrum Kultury w Bukowinie Tatrzańskiej był kierownik szkoły w tej wsi oraz jednocześnie nauczyciel – Franciszek Ćwiżewicz. Na samym początku tego przedsięwzięcia powołano do życia Komitet Budowy Domu Ludowego. Kierownikami Komitetu zostali wyżej już wymieniony Franciszek Ćwiżewicz oraz Julian Karłowicz. Komitet Budowy Domu Ludowego został aktywowany w roku 1923. Głównymi zadaniami organizacji było oczywiście wyszukanie najbardziej odpowiedniej pod tę  inwestycję ziemi a także zgromadzenie potrzebnych funduszy, bo jak wiadomo bez nich żadna robota nie może ruszyć z miejsca. Grunt znaleziono i kupiono w roku 1925 od Agnieszki oraz Wiktorii Sztokfisz.

Powstanie Domu Kultury w Bukowinie Tatrzańskiej dla jej mieszkańców było sprawą niezwykle ważną. Wiedzieli oni zgodnie bowiem o tym, że żeby wieś rozwinęła się w dobrym kierunku taka inwestycja to podstawa. Należałoby dodać, że czasy powstawania Domu Kultury w Bukowinie do łatwych wcale nie należały. Wszechobecna bieda była dużą przeszkodą, ale ludzie i na to mieli swoje, niezawodne pomysły. Poza tym świadomość zasadności tego czynu w ludziach była tak wielka, że praktyczni nic nie mogło im stanąć na przeszkodzie.

Datki na budowę

A jednym z pomysłów na zarobienie pieniędzy potrzebnych na budowę było powołanie Teatru i Chóru Włościańskiego i wystawianie przez niego sztuk. Ów teatr oraz chór powstał z pomysłu Michaliny Stożkównej, żony Franciszka Ćwiżewicza. On sam zakupił aparat filmowy i dzięki temu mogło od roku 1926 działać nieme kino na terenie Bukowiny i nie tylko. Było ono objazdowe więc mogło obsługiwać nie tylko naszą Bukowinę, ale również jej okolice. Dzięki temu kredyty w bankach jakie zostały zaciągnięte na rzecz budowy Domu Ludowego mogły być spłacane na bieżąco.

Był też jeden człowiek wyznaczony, by obchodzić Podhale w celu zebrania datków od jego mieszkańców. I mimo kryzysu liczni gazdowie stawali na wysokości zadania i jak tylko mogli pomagali. Ci gospodarze, którzy nie dysponowali żadnymi pieniędzmi, które mogliby przeznaczyć na ten cel poświęcali własny owies, by po jego sprzedaży również wspomóc budowę Domu Kultury. Mieszkańcy Bukowiny Tatrzańskiej bardzo zaangażowali się już w samą budowę. Robili co mogli, by pomóc w tym wspólnym przedsięwzięciu, na przykład wozili materiały jak kamienie i drewno. Inni wstawili się szczególnie jak Józef Chowaniec-Suchowian. Oddał on pod zastaw własne gospodarstwo, spuściznę po ojcu, po to by dostać pożyczkę, którą potem przeznaczył właśnie na budowę Domu Kultury w Bukowinie Tatrzańskiej.

Jak wygląda Dom Ludowy położony w Bukowinie Tatrzańskiej, który z takim poświęceniem budowali górale, wszyscy przyjaciele miejscowości i wspaniały kierownik budowy? Otóż został on zbudowany na planie prostokąta wydłużonego oraz skrzyżowanego z transeptami, dokładniej dwoma.  Budynek został zaprojektowany przez brata kierownika, a mianowicie przez Józefa Ćwiżewicza w stylu witkiewiczowskim. Jednak nie w takim klasycznym, ale w wersji nieco skromniejszej. Konstrukcja zrębowa natomiast dach pokryty jest gontem z charakterystycznymi „pazdurami”. Budulcem Domu Ludowego natomiast są płazy. Do środka wchodzi się przez drzwi, które są ozdobione rozetami karpackimi, wypustami oraz „psami”.

Czego można się nauczyć w Bukowinie Tatrzańskiej

Dom Ludowy jest jednym z największych w kraju budynków w drewnie. Co jest ważne to w dalszym ciągu spełnia swoją funkcję doskonale. Oznacza to, że jest po dziś dzień Domem Kultury i właśnie kultura z Podhala w nim króluje. Działa tutaj Szkoła Ginących Zawodów Folkloru oraz Sztuki Ludowej. To naprawdę świetne przedsięwzięcie, dzięki któremu młodzi mogą zaznajomić się z tym co robią starsi, co robili kiedyś, jak się pracowało. Można nauczyć się takich rzemiosł jak malowanie na szkle, czy ceramika i haftowanie.

Takie miejsca są bardzo potrzebne w dobie gdzie na każdym właściwie kroku spotkać można kino, czy wielką, kolorową galerię handlową. Pytanie tylko czy te miejsca jeszcze mają duszę tak jak Domy Ludowe, Domy Kultury?