Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Historia i atrakcje Niechorza
fot.: Biało-zielony / Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0
Niechorze to miejscowość letniskowa, swoisty kurort wypoczynkowy chętnie odwiedzany przez wczasowiczów przez okrągły rok

Kiedyś Niechorze nie było jedną, odrębna wsią, ale były to dwa osobne miejsca. Jedno z nich stanowiła wieś rybacka zwana z języka niemieckiego Klein Horst. Druga zaś wieś znajdująca się nad jeziorem Liwia Łuża nazywana Gross Horst o profilu rolniczym. Później stało się tak, że połączone obie wsie, a miało to miejsce dokładnie pierwszego kwietnia roku 1936 natomiast z dniem pierwszego października uległa zmianie nazwa, która do roku 1945 pozostawała niezmienna, a brzmiała ona (Ost) Seebed Horst.

Dwie wsie Niechorza

Co zaś tyczy się jeszcze historii Niechorza to warto wspomnieć o ważnym wydarzeniu, które miało miejsce pierwszego lipca roku 1896. Mianowicie uruchomiono wówczas zachodnią i zarazem pierwszą linię Gryfickiej Kolei Wąskotorowej. Kolejna data ważna dla owej kolei to dzień pierwszy maja 1913, kiedy to ruszyło połączenie  z Trzebiatowem oraz wybudowano dworzec, który po dziś dzień funkcjonuje – jego nazwa brzmiała Horst Seebed. Wtedy wybudowano jeszcze przystanek kolejowy – Horst Liebelose.

Szukasz noclegów w Niechorzu? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Niechorzu

W roku 1945 operacja pomorska 1. Frontu Białoruskiego miała miejsce właśnie na terenach Niechorza. Dokładniej właśnie we wsi usuwano jednostki rozbitej wcześniej Armii Pancernej SS z Grupy Armii Wisła. Pokojowe traktaty zawarte na konferencji poczdamskiej decydowały o Niechorzu, że ma być ono włączone do naszego kraju. Ludzi, który wówczas zamieszkiwali te tereny, po przyłączeniu ich do Polski zesłano do Niemiec. Natomiast w roku 1972 w parku nadmorskim postawiono tablicę na głazie upamiętniającą to wydarzenie. Zwiedzić w Niechorzu można również zagrodę zabytkową, która jest położona przy ulicy Środkowej 7. Pochodzi ona z przełomu wieków XVIII i XIX. 

Turystyka w Niechorzu

Niechorze to miejscowość letniskowa, swoisty kurort wypoczynkowy chętnie odwiedzany przez wczasowiczów przez okrągły rok, ponieważ gdy jest ciepło atrakcje są wiadome – morskie kąpiele, spacery bosą stopą po piasku, Motylarnia i wiele innych. Natomiast gdy jest zimniej jest tutaj zdecydowanie spokojniej, spacerować można o każdej porze roku, naładować swoje „akumulatory” jak to się mawia. Co nie miara jest tutaj miejsc noclegowych, a do wyboru mamy pola namiotowe lub inne kempingi, poza nimi masa pensjonatów, gościnnych pokoi, ośrodków turystycznych i innych.

Szlaki turystyczne Niechorza

Jest kilka szlaków turystycznych, które przez Niechorze bezpośrednio przebiegają. Są to Szlak Rowerowy Morza Bałtyckiego o nazwie EuroVelo. Jest to Międzynarodowy rowerowy szlak przechodzący wokoło Morza Bałtyckiego i przez takie Państwa jak, poza Polską, Szwecja, Łotwa, Dania, Estonia, Niemcy, Rosja, Finlandia oraz Litwa.  I przez takie miasta jak na przykład Kopenhaga, Helsinki, Ryga, czy Sankt Petersburg. Długość całego szlaku wynosi 8539 km. Polski zaś jego odcinek mierzy około 588 km.

Kolejny to Szlak Liwiej Łuży. Jest to szlak okrężny i ma on swój początek i koniec na stacji kolei wąskotorowej właśnie w naszym Niechorzu. Szlak ten jest zielony oraz znakowany. Prowadzi on Turystów i nie tylko, rezerwatem ornitologicznym jakim właśnie jest teren jeziora Liwia Łuża. Poza nimi jest jeszcze E9, czyli Szlak Nadmorski im. Dr Czesława Piskorskiego. Szlak ten rozpoczyna się w Świnoujściu, przechodzi przez Niechorze i kończy w Żarnowcu. Jest to szlak oznaczony kolorem czerwonym, a jego długość osiąga 377,8 kilometrów. Szlak ten jest pieszy i wciąż przyciąga nowych śmiałków mających na celu przemierzenie go w całości. Szlak, na którym jest sporo rzeczy do zwiedzania, pięknych morskich widoków, roślin, skupisk leśnych – naprawdę warto.

Sport i rekreacja w Niechorzu

Kończąc tę krótką podróż po nadmorskim Niechorzu jeszcze kilka informacji z życia miasteczka. Od roku czterdziestego szóstego jest tu Ochotnicza Straż Pożarna. Znajduje się ona przy ulicy Kolejowej w Centrum Ratownictwa. Poza tym Straż Przybrzeżna ma swoje miejsce w Niechorzu, a dokładniej przy ulicy Nadmorskiej. W Niechorzu każdego roku odbywają się zawody w siatkówce plażowej mężczyzn w ramach Mistrzostw Polski, podobnie zresztą jak w kilku innych miejscach.

Sport i rekreacja w Niechorzu również mogą bez problemów się rozwijać. Piszę tak, ponieważ w miejscowości znajduje się zespół sportowo – rekreacyjny. W nim rzecz jasna są korty tenisowe, a także boisko do koszykówki, do siatkówki oraz do gry w piłkę nożną. Jeśli zaś chodzi o naukę i oświatę to jest w Niechorzu kilka placówek przeznaczonych do tego celu jak na przykład: Przedszkole Publiczne im. Sindbada Żeglarza czy Szkoła podstawowa im. Leonida Teligi.
 
Istnieje „Sołectwo Niechorze”, które ma w swym zasięgu jedynie nasze Niechorze i jest powołane przez samorząd gminy Rewal. Jest to dokładniej jednostka pomocnicza. Wieś ma zatem własnego sołtysa, którego sama sobie wybiera na dodatek i radę sołecką, w której bierze udział jedynie sześć osób. W roku 1986 założono parafię świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Niechorzu. Wiele więc miejsc i ludzi przemawia na korzyść tej letniskowej miejscowości jakich wiele nad Bałtykiem.