Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Droga Królewska w Gdańsku
fot.: t.galazka / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0 PL
Orszak królewski wjeżdżał przez Bramę Wyżynną, która niegdyś była najbardziej reprezentacyjnym wjazdem do miasta, ale także służyła jako obiekt obronny.

Wybierając się do Gdańska, warto stworzyć sobie listę ciekawych obiektów, zabytków czy atrakcji, które chcemy zobaczyć, żeby nic, co ważne nie umknęło naszej uwadze. Gdańsk ma bardzo bogatą historię, dlatego też jest tam co robić podczas wakacyjnego urlopu.

Orszak królewski w Gdańsku

Kiedy najdzie nas ochota na coś innego niż plażowanie, opalanie się i kąpiele morskie, udajmy się w miasta, śladami polskiej historii. Najciekawszą, dziś zabytkową trasą w Gdańsku jest Droga Królewska zwana również Traktem Królewskim. Niegdyś było to miejsce parad, ważnych dla kraju uroczystości a także triumfalne miejsce wjazdu królów Polski do miasta. Orszak królewski przejeżdżał przez Drogę Królewską nawet 8 godzin!

Szukasz noclegów w Gdańsku? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Gdańsku

Były to zawsze bardzo podniosłe uroczystości. Orszak królewski wjeżdżał przez Bramę Wyżynną, która niegdyś była najbardziej reprezentacyjnym wjazdem do miasta, ale także służyła jako obiekt obronny. Wzniesiona została w latach 1574-1576, zaprojektowana przez Jana Kramera. W 1588 roku  ceglana fasada  Bramy Wyżynnej została bardzo obficie przyozdobiona przez uznanego i popularnego rzeźbiarza Wilhelma van den Blocke. Jeżeli dokładnie przyjrzymy się zdobieniom, które upiększają Bramę Wyżynną, bez wątpienia dostrzeżemy trzy łacińskie sentencje, które przypominać miały zarówno władzy jak i obywatelom, co powinno być ważne i jakie wartości powinno się pielęgnować dla dobra państwa i społeczeństwa.

Trzy łacińskie sentencje

Pierwsza z tych sentencji brzmiała: „Iustitia et pietas duo sunt regnorum omnium fundamenta” - „Sprawiedliwość i pobożność są podstawą wszystkich królestw”, bardzo proste i piękne przesłanie. Natomiast druga mówiła o pokoju, wolności i zgodzie, w oryginale brzmiała tak: „Civitatibus haec optanda bona maximae: pax, libertas, concordia”, co na tłumaczenie polskie znaczy: „Dobrami najbardziej godnymi pożądania przez społeczeństwa są: pokój, wolność, zgoda”, natomiast trzecia i ostania odnosiła do Rzeczpospolitej: „Sapientissimae fiunt omnia que pro republica fiunt” - „Najmądrzej czyni się wszystko, co czyni się dla Rzeczypospolitej”.

Złota Brama i Zielona Brama w Gdańsku

Po przejeździe przez Bramę Wyżynną, usytuowaną zaledwie kilkanaście metrów przed zachodnim członem Przedbramia ul. Długiej, późniejszą Katownią, to tutaj witano polskich królów wjeżdżających do miasta. Królowie przemierzali przez dzisiejszą Złotą Bramę, często zatrzymując się po drodze, by móc obejrzeć pokazy akrobackie, wysłuchać przemowy burmistrza, a nawet po to, by móc podziwiać piękne, bogate kamieniczki. Na szczególną uwagę zasługiwał i zasługuje do dnia dzisiejszego między innymi Lwi Zamek. Jest to renesansowa kamienica wzniesiona w 1569 roku, nazwa  pochodzi od dwóch rzeźb przedstawiających lwy, które znajdują się na portalu głównym kamienicy. Dziś turyści spacerujący Droga Królewską, zwykle kończą swoją wycieczkę tuż za Zieloną Bramą.

Gdańskie Muzeum Bursztynu

Dla miłośników morza i kultury, ciekawą atrakcją na pewno będzie jedno z najmłodszych polskich muzeów- Muzeum Bursztynu, które powstało w 2006 roku. Siedzibą tego niezwykłego muzeum jest zabytkowy, unikatowy w skali Europy, gotycko-renasansowy Zespół Przedbramia ulicy Długiej. Muzeum Bursztynu prezentuje wszystko, czego na ten temat chcielibyśmy się dowiedzieć, od powstania bursztynu, jego właściwości, sposobu pozyskiwania oraz obróbki, jakim jest poddawany. Pierwsza sala muzeum to wystawa niezwykłej kolekcji między innymi naturalne formy bursztynu, w tym ogromne bryły, inkluzje zwierzęce i roślinne, wyszukane odmiany i wiele innych ciekawych okazów występujących na świecie.

W kolejnych salach obejrzeć może znakomite zabytki dawnej sztuki, czy to średniowiecznej czy z czasów starożytnego Rzymu. Jednak najcenniejsze eksponaty, najbardziej cieszące oko, pochodzą z czasów, kiedy to Gdańsk był w fazie pełnego rozkwitu, kiedy to, miasto było jednym z najważniejszych ośrodków rzemiosła bursztynniczego. W Muzeum Bursztynu podziwiać możemy zabytki sztuki dawnej, sztuki współczesnej, a także sztućce, medaliony, szkatułki i wiele innych eksponatów.

Jest to wspaniała forma rozrywki i jednocześnie nauki dla rodzin z dziećmi. Dużym zainteresowaniem cieszą się także wyroby biżuteryjne, zaprojektowane i wykonane przez wybitnych projektantów, pokazane oglądającym w iście awangardowej aranżacji. Szczególnym zainteresowaniem biżuteria cieszy się oczywiście wśród kobiet. Dzięki zastosowaniu multimediów, będąc w Muzeum Bursztynu, możemy nawet obejrzeć pokaz mody z bursztynową biżuterią czy znaleźć się w środku bursztynowego lasu.

Ceny biletów po Muzeum Bursztynu zaczynają się już od 1zł w przypadku biletów szkolnych, dla grup co najmniej 10-cio osobowych, natomiast indywidualnie cena biletu ulgowego wynosi 5zł, normalnego 10zł. Skorzystać można również z biletu rodzinnego, którego koszt wynosi 20zł. Dodatkowo dla Gru w cenie 30zł przewidziana jest możliwość oprowadzania po muzeum przez przewodnika, który historię bursztynu zna doskonale. Gdańskie Muzeum Bursztynu, to bardzo fajna okazja na spędzenie miło, rodzinnego popołudnia, bo gdzie jak nie nad morzem podziwiać można najpiękniejsze okazy bursztynu i nabyć piękną, bursztynową biżuterię, która również posiada właściwości lecznicze.