Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Edukacja w Gdańsku
Nie bez powodu Gdańsk zalicza się do największych ośrodków akademickich w Polsce.

Gdańsk, to piękna nadmorska miejscowość na prawach powiatu położona w północnej Polsce. Miasto to, jest bardzo ważnym ośrodkiem gospodarki morskiej z bardzo dużym portem handlowym. Gdańsk ma bardzo dużo do zaoferowania zarówno miejscowej społeczności, jak i turystom oraz przyjeżdżającym czasami z drugiego końca Polski studentom. Jest to stosunkowo duże miasto. Gdańsk jest szóstym najbardziej ludnym miastem w Polsce, oraz zajmuje siódme miejsce pod względem powierzchni. Nie można pominąć informacji, że Gdańsk wraz z Sopotem oraz Gdynią, tworzy tak zwane Trójmiasto.

Uczelnie w Gdańsku

W mieście znajduje się wiele pięknych zabytków architektury, które zwiedzając Gdańsk warto zobaczyć. Miasto oferuje swoim mieszkańcom i turystom naprawdę wiele. Działa tutaj wiele placówek kulturalnych oraz wiele instytucji. Jeśli chodzi o oświatę i kulturę, Gdańsk jest silnie rozwinięty. Działa tutaj 14 szkół wyższych w tym 6 wyższych szkół państwowych. Nie bez powodu Gdańsk zalicza się do największych ośrodków akademickich w Polsce. Studiuje tutaj około 80 tysięcy studentów. Młodzież często wybiera Gdańsk na cel swojej dalszej edukacji, ponieważ szereg możliwości jakie przyszłym studentom daje miasto, jest naprawdę duży.

Szukasz noclegów w Gdańsku? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Gdańsku

Jeśli chodzi o uczelnie publiczne, jest ich sześć, są to: Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański, Gdański Uniwersytet Medyczny, Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu, Akademia Sztuk Pięknych i Akademia Muzyczna. Jak widać wśród uczelni publicznych wybór jest już ogromny, zarówno dla humanistów, dla przyszłych lekarzy, sportowców czy dla artystów. Uniwersytet Gdański powstał z połączenia dwóch szkół, Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku. Uczelnia oferuje swoim studentom do wyboru 9 wydziałów i 26 kierunków studiów, prowadzi także kursy i szkolenia.

W Gdańsku działa również Gdański Uniwersytet Trzeciego Wieku, który swą działalność rozpoczął w 2004 roku, jako jednostka ogólnouczelniana. Obecnie GUTW liczy około 1400 słuchaczy. Został utworzony z myślą o ludziach w średnim wieku, w wieku dojrzałym czy z myślą o seniorach. GUTW wyróżnia się tym od innych uczelni, że cała jego struktura ma charakter dobrowolny, nie ma egzaminów, nie trzeba uczestniczyć we wszystkich zajęciach. Każdy, kto wyrazi chęć bycia członkiem tej ogólnouczelnianej jednostki, dostaje indeks oraz dyplom ukończenia Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, mają one jednak charakter symboliczny.

Taka forma aktywności społecznej, daje seniorom, ludziom w wieku dojrzałym, możliwość rozwoju własnych umiejętności, ciągłą możliwość współdziałania w grupie, a także możliwość poszerzania swoich kwalifikacji. 
Przy Gdańskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku działa także „Centrum Aktywności Seniorów”. Daje to możliwość wszystkim seniorom, aktywnie spędzać czas podczas wędrówek, wycieczek, aktywnie uczestniczyć w życiu kulturowym Gdańska oraz poznawać wszystkie jego ciekawe zakątki. Jest to świetna forma aktywizacji dla seniorów.

Przechodząc dalej, analizując oświatę Gdańska, warto wspomnieć o Akademii Sztuk Pięknych czy Akademii Muzycznej. Obie uczelnie dają szereg możliwości  młodzieży, artystom ukierunkowanych na różne dziedziny sztuki. Akademia Sztuk Pięknych działa od roku 1945, początkowo z siedzibą w Sopocie, jednak od roku 1954 siedziba uczelni mieści się już w Gdańsku. Natomiast Akademia Muzyczna kształci od 1947 roku. Jej działalność opiera się na wykształceniu wysoko wykwalifikowanych kompozytorów, aktorów musicalowych, instrumentalistów, pedagogów sztuki muzycznej i inne. Uczelnia oferuje studia na 4 wydziałach. Wiele znanych osobistości, artystów swoją wielką karierę zaczęło właśnie dzięki Akademii Muzycznej w Gdańsku. Dziś do znanych absolwentów AM zaliczyć można nazwiska takie jak: Leszek Możdżer, Michał Wajda-Chłopicki, Jan Kusiewicz, Bożena Harasimowicz.

Gdańskie uczelnie niepubliczne 

Oprócz uczelni publicznych w Gdańsku swą siedzibę ma także 8 uczelni niepublicznych, tj.: Wyższa Szkoła Turystyki i Hotelarstwa., Wyższa Szkoła Bankowa, Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna, Ateneum- Szkoła Wyższa, Wyższa Szkoła Zarządzania, Gdańska Szkoła Wyższa, Wyższa Szkoła Społeczno- Ekonomiczna, Polsko- Japońska Akademia Technik Komputerowych. W Gdańsku siedzibę ma również wyższa szkoła wyznaniowa, jest to Gdańskie Seminarium Duchowne, założone w październiku 1957 roku, 3 miesiące później zostało oficjalnie poświęcone przez prymasa Polski księdza Stefana kardynała Wyszyńskiego.

Jak widać oświata w Gdańsku jest silnie rozwinięta. Miasto, oprócz wspaniałego klimatu, zabytków, które warto zobaczyć, dużej bazy hotelowej, daje także dużo możliwości tym, którzy chcą tu zagościć na dłużej niż 2 tygodnie wakacji czy urlopu. Do Gdańska z roku na rok, przybywa coraz większa liczba studentów. 

Gdańsk, do dnia dzisiejszego stanowi jeden z najcenniejszych ośrodków zabytkowych w Polsce, pomimo tego, że w czasie wojny duża cześć uległa zniszczeniu. Bardzo ciekawe jest to, że zabytki architektury Gdańska pochodzą z różnych okresów, znajdziemy tu budowle gotyckie, budowle renesansowe, manierystyczne czy budowle barokowe. Warto wybrać się do Gdańska i zwiedzić takie miejsca jak Główne Miasto, Stare Miasto, Westerplatte, Twierdza Wisłoujście czy Oliwa z zespołem archikatedralnym.