Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij

Atrakcyjny Biały Dunajec

Atrakcyjny Biały Dunajec
fot.: Leszek Leszczynski / Wikimedia Commons CC BY-SA 2.0
Ręcznie robione przedmioty zawsze mają jakąś swoją historię, magię oraz niezwykły wygląd.

Biały Dunajec to nie tylko okoliczne góry, ale również kilka niezwykle popularnych atrakcji w samym mieście. Na pierwszy ogień weźmy Pracownię Ceramiki i Mozaiki „Nad Rzeką”. Owa Pracownia znajduje się w Białym Dunajcu przy ulicy Jana Pawła II 355 i jest to bardzo ciekawe miejsce, ponieważ znajduje się ono dodatkowo w domu wypoczynkowym. Można tam zatem miło spędzić czas, wypocząć, ale i aktywnie oraz twórczo ruszyć głową. Tutaj można się także wyciszyć przy rękodziele artystycznym, liczne przedmioty, które można wykorzystać w codziennym życiu właśnie tutaj biorą swój początek. Różnorakie elementy dekoracyjne także powstają właśnie tutaj spod rąk zwykłych ludzi, którzy raz postanowili stać się artystami, będąc tu w Białym Dunajcu.

Warsztaty, kursy i pokazy 

„Nad Rzeką” Pracownia Ceramiki i Mozaiki Artystycznej oferuje swoim miłym Gościom możliwość kupienia takich właśnie wyrobów ceramicznych, ale także zwykłego podziwiania jej, czy też jak już mówiłam odbycia ciekawych, inspirujących warsztatów. W ofercie są również warsztaty dla najmłodszych Turystów, czyli dla Waszych dzieci. Poza tym różnorakie pokazy artystyczne, kursy oraz plenerowe pokazy sztuki. Podobno największym powodzeniem w Pracowni cieszą się takie oto małe dzieła sztuki: świeczniki, rzeźby, czy lampki, dzbanki jak również wazony. Rzeczy przydatne w każdym domu jednak nie takie zwykłe, które można kupić w każdym sklepie z gospodarstwem domowym.

Szukasz noclegów w Białym Dunajcu? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Białym Dunajcu

Ręcznie robione przedmioty zawsze mają jakąś swoją historię, magię oraz niezwykły wygląd. Są niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. Może właśnie dlatego są tak pożądane przez wielu. W ruch przy tworzeniu tych rzeczy idą także kolorowe szkiełka, co naprawdę ładnie wygląda zwłaszcza jak wpadające promienie słoneczne do takiego przedmiotu, igrają światłem i kolorami. Zajęcia obejmują też naukę lepienia w glinie, co zwłaszcza uwielbiają robić najmłodsi, ponieważ jak wiadomo dziecko brudne to dziecko szczęśliwe. Glina się do tego świetnie nadaje a także koło garncarskie. Na nim można ulepić cos fantastycznego.

Termy Podhalańskie w miejscowości Biały Dunajec

Właściwie Termy znajdują się w małej wsi o nazwie Szaflary, nieopodal naszego Białego Dunajca. Lubią je mali i duzi, bez wyjątków właściwie. Pod warunkiem rzecz jasna, że lubią spędzać czas w wodzie, nad wodą i korzystać ze wszystkich dobrodziejstw i atrakcji jakie zapewnić może tylko ten żywioł. Dokładny adres term brzmi Osiedle Nowe 20. Wielu, którzy już korzystało z dobrodziejstw wód termalnych z pewnością potwierdzi, że jest to najlepszy relaks po jeździe na narach, czy po wspinaczkach górskich. Termy są całoroczne dlatego korzystać z nich można wedle życzenia i nie zważając na to jaka akurat panuje aura za oknem.

Są tutaj aż cztery baseny. Jedne położone są wewnątrz kompleksu jak i na zewnątrz. Woda w nich natomiast osiągnąć może nawet 38 Stopni Celsjusza. Poza oczywistymi przyjemnościami jakich dostarczyć może tylko tak ciepła woda, znajduje się w Termach Szaflary zjeżdżalnia trójtorowa. Poza nią jest jeszcze mniejsza zjeżdżalnia w brodziku dla dzieci. Bicze wodne, ławeczki służącego do masażu wodnego oraz gejzery – z ich dobrodziejstw również można tutaj korzystać bez ograniczeń. Nie wolno nam zapomnieć o skorzystaniu z saun, których jest tutaj mnogość. Są ich aż cztery różne rodzaje. I tak sauna szwedzka, inaczej sauna sucha, gdzie temperatura sięga od 75 stopni do 100. Wilgotność powietrza natomiast nie może tu przekroczyć 10%.

Jakie korzyści można wyciągnąć z suchej sauny? Otóż zmniejsza ona bóle mięśni, odpręża nasze ciała oraz umysły jak również przyśpiesza leczenie wszelakich dolegliwości zdrowotnych. Szczególnie dobrze sauna sucha wpływa na przeziębienia i inne infekcje górnych dróg oddechowych, a zwłaszcza w ich pierwszych stadium. Hamuje rozwój choroby, nie pozwala jej się rozwijać i dodatkowo wzmocni nasz układ odpornościowy.

Praktycznie same plusy, ale są także ludzie którzy nie mogą korzystać z saun suchych ze względu na swój stan zdrowia i niemożność przebywania w tak wysokich temperaturach. Ale Ci z Państwa, którzy nie widzą takich przeciwskazań powinni korzystać jak najczęściej. Wracając do naszych term i saum w nich zlokalizowanych, mamy tutaj jeszcze saunę mokrą, saunę działająca na podczerwień, co oznacza, że temperatura jest tam znacznie niższa ( do 50 stopni Celsjusza ) niż w pozostałych saunach. Znajdziemy także sauny parowe.

Wyciągi narciarskie położone w Białym Dunajcu  i okolicach

Wymienić tutaj należy trzy sporych rozmiarów oraz dobrze wyposażone wyciągi. „Toko-Land”, „Sami Swoi”, który znajduje się w Gliczarowie Dolnym a także „U Steni” w Gliczarowie Górnym. „Toko-Land” z orczykowym wyciągiem przeznaczonym dla snowboardzistów jak i dla narciarzy amatorów oraz tych z większym doświadczeniem w jeździe na nartach. Stok bardzo dobrze oświetlony, wyposażony we wszystko co trzeba a nawet w głośniki, by muzyka umilała czas zjazdów. W bliskości wyciągu „Toko-Land” jest położony szałas góralski, gdzie płonie ognisko i można się rozgrzać dodatkowo.