Atrakcje Jastarni
fot.: Riven / Wikimedia Commons Public Domain
Przy kąpieliskach morskich nie brakuje rodzin z dziećmi, bowiem właśnie tutaj, bezpieczeństwo jest na pierwszym miejscu.

Coroczny dylemat zażegnamy, decyzja podjęta, wybieramy się na Mierzeje Helską, do Jastarni. To piękne miasto nadmorskie, liczące około 4 tysięcy mieszkańców, ma bardzo wiele do zaoferowania turystom.

Kąpieliska w Jastarni

W Jastarni mamy, aż 6 letnich kąpielisk morskich, czyli miejsc z których korzysta bardzo duża liczba kąpiących się, tutaj nad bezpieczeństwem plażowiczów czuwają profesjonalni ratownicy. Przy kąpieliskach morskich nie brakuje rodzin z dziećmi, bowiem właśnie tutaj, bezpieczeństwo jest na pierwszym miejscu. W Jastarni zwiedzać możemy także port morski i aż pięć morskich przystani czyli miejsc dla małych jednostek pływających. Właścicielem wszystkich pięciu przystani morskich w Jastarni jest Skarb Państwa. Miasto ma około 8 kilometrów kwadratowych powierzchni, a lasy stanowią, aż 36% całkowitej powierzchni Jastarni.

Szukasz noclegów w Jastarni? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Jastarni

W skład Jastarni wchodzą między innymi takie części miasta jak Jurata, a wraz z nią letnie kąpielisko morskie ze 100 metrami linii brzegowej, a dokładniej kąpielisko „Międzymorze”. Drugą częścią miasta, która wchodzi w skład Jastarni, jest Kuźnica, a wraz z nią 100 metrów linii brzegowej z letnim kąpieliskiem morskim- „Kuźnica”.
Największym kąpieliskiem morskim w Jastarni, jest kąpielisko obejmujące 200 metrów linii brzegowej morza i jest to letnie kąpielisko morskie- „Zdrojowa”. Sezon kąpielowy w kąpieliskach morskich trwa zwykle od 1 lipca, do końca wakacji czyli do 31 sierpnia.

Jastarnia - port morski

Warto również kilka zdań wspomnieć o porcie morskim. Port morski Jastarnia wraz z trzema przystaniami morskimi, znajduje się na wybrzeżu północnym Zatoki Puckiej. Tutaj rozwija się żegluga turystyczna, nie wejdą tutaj statki dłuższe niż 60 metrów. Ruchem statków, kieruje oczywiście Bosmanat Portu, który pełni taką samą rolę jak kapitanat portu. Jako datę powstania Portu morskiego Jastarnia uznaje się rok 1926, II wojna światowa niestety nie miała skrupułów, port został całkowicie zniszczony na skutek bombardowań, odbudowano go w latach 1947-1949. Szczególnie nocą, port w Jastarni wygląda pięknie.

Atrakcje Jastarni

Prawa miejskie Jastarnia otrzymała w roku 1973. Jastarnia do 2005 roku była uznawana za miasto uzdrowiskowe, do tego roku również prowadzono tutaj lecznictwo uzdrowiskowe. W Jastarni atrakcji turystycznych nie brakuje. Bardzo ciekawym miejscem jest prywatne muzeum, którego właścicielem jest Juliusz Struci, jest to Muzeum Rybackie Pod Strzechą w Jastarni. Obejrzeć możemy tutaj dawne sieci rybackie i inne narzędzia, które rybakom w dawnych czasach służyły do uprawiania rybołówstwa. Działa tutaj również zakład szkutniczy czyli miejsce wytworu części i elementów łodzi, a także samych łodzi. Jest również izba w której obejrzeć możemy bardziej aktualne narzędzia rybackie. Muzeum oczywiście funkcjonuje tylko w sezonie letnim i wtedy właśnie jest otwarte do zwiedzania. Poza sezonem jednak również można obejrzeć eksponaty muzealne, po wcześniejszym uzgodnieniu z właścicielem obiektu.

Nie  od dziś wiadomo, że jednym z ciekawszych obiektów, charakterystycznych dla miejscowości nadmorskich, jest latarnia morska. W Jastarni również takowy obiekt istnieje, jednak na dzień dzisiejszy latarni morskiej w Jastarni nie można zwiedzić od środka, a jedynie można podziwiać ją z zewnątrz, robić pamiątkowe zdjęcia, zaznajomić się z jej historią, do środka jednak nie wejdziemy. Latarnia od 65 lat stoi na wydmie, ma wysokość 13.3 metra oraz średnicę 1.6 metra, zbudowana została na kształt walca w 1950 roku. Latarnia morska w Jastarni jest latarnią sterowaną automatycznie. Wcześniejsza latarnia, która przetrwała tylko rok, miała ponad 26 metrów, została ona jednak wysadzona przez wojsko polskie we wrześniu, kiedy to wybuchła II wojna światowa. Wojsko polskie wysadziło latarnię, żeby nie stała się ona celem wroga.

Ważnym miejscem dla mieszkańców miasta jest Kapliczka ku czci świętej Rozalii. Ma ona swoją historię i niezwykle cenną dla mieszkańców symbolikę, dlatego jest dla nich tak ważna. W latach 1707-1711 w mieście panowała dżuma, straszna choroba bardzo szybko się rozprzestrzeniała i zbierało żniwo wśród mieszkańców. Mieszkańcy są jednak pewni, że to dzięki opiece świętej Rozalii, udało im się przetrwać epidemię dżumy. W podziękowaniu za opiekę i wstawiennictwo u Pana Boga w 1883 roku wybudowano kapliczkę ku czci owej Świętek opiekunki. Każdego roku z jastarnickiego kościoła, wierni biorą udział w procesji do kapliczki. Jeszcze kilka lat temu w kapliczce podziwiać mogliśmy dzwon, który był jedną z ocalałych części okrętu, który rozbił się u brzegów Jastarni. Dziś dzwonu już nie ma, został on zdemontowany, gdyż najmłodsi mieszkańcy Jastarni, często wykorzystywali go do zabawy, co często było powodem sporów wśród mieszkańców.

Jastarnia to piękne plaże, aż sześć letnich kąpielisk morskich, ale i nie tylko. To także mnóstwo atrakcji i rozrywek, przygotowanych z myślą o jastarnickich turystach. To również świetna baza noclegowa, począwszy od luksusowych hoteli, skończywszy na miejscach na polach namiotowych czy kempingach.
Wakacje w Jastarni na pewno zaliczymy do udanych!