Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Windsurfingowcy do Jastarni
fot.: Diego Delso / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0
W Jastarni, na plaży działa także szkoła windsurfingu, coraz bardziej popularnego sportu nad morzem.

Jastarnia, to piękne nadmorskie miasto, będąc kiedyś kurortem. Wybierając się tutaj warto sporządzić sobie listę ciekawych zabytków i atrakcji, aby nic nie umknęło naszej uwadze, bowiem w Jastarni nie sposób się nudzić. Przejdźmy zatem do tego, co w Jastarni warto zobaczyć.

Plaże w Jastarni

Oczywiście najważniejszą atrakcją nad morzem, jest piękna, piaszczysta plaża, którą w Jastarni jak najbardziej znajdziemy. Plaże z letnimi kąpieliskami morskimi, są czyste, bezpieczne i zachęcają do spędzania tu wolnego czasu. Na plaży do dyspozycji mamy wypożyczalnie różnego sprzętu wodnego do aktywnego spędzania czasu. Największą popularnością cieszą się skutery wodne na których można przeżyć niezapomniane emocje i zapewnić sobie duży skok adrenaliny. Również najmłodsi turyści nie będą narzekać na nudę, bowiem specjalnie dla nich na jastarnickich plażach czekają zjeżdżalnie wodne, dmuchane zamki do skakania, trampoliny i inne rozrywki.

Szukasz noclegów w Jastarni? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Jastarni

Szkoła windsurfingu nad Zatoką Pucką

W Jastarni, na plaży działa także szkoła windsurfingu, coraz bardziej popularnego sportu nad morzem. Surfowanie z deską i żaglem, dostarcza wiele wrażeń. Szczególnie polecana do uprawiania windsurfingu jest właśnie Mierzeja Helska, bowiem woda jest tutaj dość płytka, a fale nie są wysokie, co pozwala bezpiecznie surfować, nawet początkującym zwolennikom tego sportu. W Jastarni skorzystać możemy z porad i szkoleń profesjonalistów z renomowanej Szkoły Windsurfingu. Doświadczenie i profesjonalizm instruktorów, to domena szkoły. Do dyspozycji klientów jest także profesjonalny sprzęt, zarówno dla amatorów jak i dla zaawansowanych windsurfingowców. Szkoła zlokalizowana jest nad Zatoką Pucką.

Chata Rybacka w Jastarni

Niebywała atrakcją a zarazem obiektem wspomnień dla mieszkańców, jest Chatka Rybacka, która zachowała się po dziś dzień, a wybudowana została z końcem XIX wieku. W chacie znajdują się dwie izby urządzone i wyposażone w dawne sprzęty rybackie. Wszystko wygląda, jakby były przeniesione z XIX wieku. Ciekawostką jest to, że chatkę zbudowano z drewna, które zachowało się z okrętów rozbitych na jastarnickim brzegu. W chacie znajdziemy eksponaty nawet z XV wieku. Podziwiać możemy sprzęty, sieci, które w dawnych czasach służyły rybakom do uprawiana rybołówstwa. Dziś Chatka Rybacka, pełni funkcję muzeum i jest dostępna do zwiedzania zarówno dla mieszkańców jak i dla turystów. Zlokalizowana jest przy ulicy Rynkowej.

Kościoły w Jastarni

Ważnym obiektem kultu religijnego dla mieszkańców miasta jest Kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Kościół został zbudowany w 1931 roku i po dziś dzień służy mieszkańcom i turystom. Kilka elementów budowli i zdobień w kościele, zasługuje na szczególną uwagę, miedzy innymi piękna busola nad wejściem do kościoła czy wielobarwna ozdoba malarska ścian, sufitów itp., która stosowana jest w celach ozdobnych (polichromia). Tutaj jest ona charakterystyczna dla Kaszubów. Wewnątrz kościoła szczególną uwagę przykuwa ambona wykonana na kształt łodzi rybackiej, która pływa po wzbudzonym morzu, podrzucana przez morskie fale. Ambona ta wykonana jest z niezwykłą starannością.

To nie jedyna łódź zdobiąca ten budynek sakralny. Akcent morski pojawia się jeszcze na jednej ze ścian kościoła, bowiem w małej łodzi pod osłoną szklanej gabloty, umieszczona jest kopia figury Matki Boskiej Swarzewskiej. Nie jest to bez znaczenia, bowiem Matka Boska Swarzewska, była opiekunką ludzi morza, nazywana także Królową Polskiego Morza. To do niej modlili się wszyscy wypływający w morze, to jej rodziny rybaków zawierzały swoich bliskich, dlatego figura ta ma dla mieszkańców Jastarni dużą wartość.

W kościele podziwiać możemy także witraże ze stacjami Drogi Krzyżowej czy witraże ukazujące fragmenty z życia Maryi. Uwieńczeniem kościoła jest biała wieża, widoczna już z daleka z której często słychać bicie dzwonów, między innymi świętego Józefa, bowiem to właśnie święty Józef jest patronem Jastarni.

Schrony Rejonu Umocnionego Hel

Dużą popularnością w Jastarni cieszą się także cztery schrony główne, należące do Ośrodka Oporu Jastarnia, czyli fortyfikacji, które powstały, by chronić Rejon Umocnionego Helu, czyli obszaru będącego dużą częścią Mierzei Helskiej. Utworzony został on w 1936 roku. Na dzień dzisiejszy podziwiać można wszystkie cztery schrony główne oraz inne schrony lekkie, jednak tylko jeden z nich jest otwarty, natomiast niewiele w środku zobaczyć można, gdyż jest ono zasypane piaskiem.

Dziś teren ten jest zagospodarowany szczególnie w celach turystycznych, utworzona została tu ścieżka dydaktyczna. Wyprawa do Ośrodku Oporu Jastarnia, to wspaniała lekcja historii. Schron „Sabała”, będącym muzeum w okresie letnim prezentuje eksponaty, które kiedyś były wyposażeniem fortyfikacji Rzeczypospolitej. Każdy z eksponatów można dotknąć, nie ma również zakazu robienia zdjęć czy nagrywania filmów. Dzieci uwielbiają to miejsce, bowiem jest to miejsce w którym zobrazowane jest to, czego uczą się na lekcjach historii w szkołach. Jastarnia, to bardzo ciekawe miasto, oferujące turystom nie lada rozrywki, bez wątpienia warto tu przyjechać na urlop czy wakacje.