Za Horyzontem: Kuba Witek „Dlaczego wracam na Islandię”

Za Horyzontem: Kuba Witek „Dlaczego wracam na Islandię”
Nieprawdopodobne krajobrazy, galeria cudów natury, a także przestrzeń, której tak bardzo brakuje mieszkańcom starego kontynentu. Wszystkie te elementy składają się na niezwykłą popularność Islandii.
Gdzie?
Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu
Solna 1, 78-100 Kołobrzeg
Kiedy?
27 września 2018 od 19:00
Za ile?
5 zł
Organizator
Urząd Miasta w Kołobrzegu

Serdecznie zapraszamy, po wakacyjnej przerwie, do kołobrzeskiego Regionalnego Centrum Kultury imienia Zbigniewa Herberta na spotkanie podróżnicze z serii „Za Horyzontem”, które stanowić będzie inaugurację sezonu. Na dobry początek Kuba Witek podzieli się informacjami i wrażeniami na temat podróżowania po Islandii.

Nieprawdopodobne krajobrazy, galeria cudów natury, a także przestrzeń, której tak bardzo brakuje mieszkańcom starego kontynentu. Wszystkie te elementy składają się na niezwykłą popularność Islandii. Tereny te odwiedzane są co roku przez rzesze podróżników, którzy rządni są przygód oraz niezwykłych doznań. I tak naprawdę, trudno jest im się dziwić. W europejskich katalogach turystycznych ze świecą szukać drugiego takiego miejsca. Tu wspiąć się można na kratery wygasłych, jak również aktywnych wulkanów. Na chętnych czeka spacer po lustrze jednego z prastarych lodowców. Miłośnicy samochodowych eskapad wybrać się mogą na wyprawę off-roadową w głąb urozmaiconego interioru lub też wybrać wędrówkę przez pola lawy. Jeśli odważymy się odwiedzić Islandię, to pojawia się przed nami szansa na odwiedzenie jaskini lodowej, zaliczyć będzie można również kąpiel w gorących, naturalnych źródłach. Na śmiałków czeka degustacja wody płynącej wprost z wodospadu. Warto wiedzieć, iż kraina ognia i lodu jest istnym rajem dla filmowców i fotografów.

Trasę numer 1, która wytyczona została dookoła wyspy, powszechnie zwie się Ring Road. Kuba Witek, gospodarz spotkania "Za horyzontem" przejechał ją trzykrotnie. Raz za środek transportu służył mu rower, dwukrotnie terenówka. Eskapady te odbywały się latem oraz środkiem zimy. Każdej z tych wypraw towarzyszyły inne emocje, dostarczały wyjątkowych przeżyć oraz niezapomnianych widoków. Cud Islandii polega na tym, że te same miejsca zyskują zupełnie inny charakter o różnych porach roku, różnych porach dnia.

Szukasz noclegów w Kołobrzegu? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Kołobrzegu

Podróżowanie po Islandii w letnich miesiącach jest dużo łatwiejsze. Otwarte są wówczas drogi w głąb interioru, pola namiotowe oraz kempingi. Warto jednak podjąć ryzyko i odwiedzić Islandię zimą. Wtedy właśnie natura i pierwotny charakter wyspy działają na nasze zmysły najmocniej. Nie wolno zapomnieć, że tylko wtedy pojawi się okazja by „ustrzelić” zorzę polarną - jedną z najbardziej wyjątkowych atrakcji północy.

Oprócz przestrzeni, która potrafi dać niewyobrażalny oddech od wielkomiejskiego tłoku i zgiełku, Islandia to także pretekst do wielu nieoczekiwanych spotkań. Podróżując, trafić tu można na wędrowców z najdalszych zakątków globu. Ten czynnik, oczywiście obok zachwycającej przyrody, jest dla Kuby Witka powodem, dla którego wraca na wyspę.

Jakub Witek urodził się w Krakowie (19.11.1983 roku), a wychował w Kielcach. To podróżnik, filmowiec oraz autor książek. Ukończył szkołę w Preston, Uniwersity of Central Lancashire. Jest zagorzałym miłośnikiem Północy. Ma na swym koncie wyprawy do Szwecji, Norwegii, a także na Wyspy Owcze. Islandię odwiedził już sześciokrotnie. Przeszedł ogromne przestrzenie lodowca Vatnajökull, eksplorował lodowe jaskinie, zdobył najwyższy szczyt Islandii. Wyspę objechał trzy razy. Pierwsza wyprawa odbyła się w roku 2015. Była to samotna, rowerowa podróż. Wrażenia opisał w książce, którą zatytułował: "Ring Road: Dookoła Islandii na rowerze".

Druga wyprawa odbyła się rok później. Tym razem towarzyszył mu jeep i kamera. Podróż stała się okazją do nakręcenia pierwszego filmu dokumentalnego. Obraz nosił tytuł: "ISOLAND: Islandzkie historie polskich emigrantów". Film dostrzeżono i nagrodzono podczas filmowych festiwali w Łodzi i w Warszawie. Trzecia podróż miała miejsce zimą 2017 roku. Podczas wyprawy Kuba Witek zrealizował kolejny filmowy projekt, który zaprezentowany zostanie w październiku 2018.

Obecnie podróżnik pracuje nad montażem najnowszego dokumentu. Najnowszy obraz opowiadać będzie o historii, mieszkańcach, tradycjach, a także trudach życia, które towarzyszą egzystencji na Wyspach Owczych. Obraz nosi tytuł: "FAROE WAY: The art of survival in the Faroe Islands". Premiera filmu już niebawem, jesienią obecnego roku.

Tymczasem Kuba Wilk zaprasza do Regionalnego Centrum Kultury przy ulicy Solnej 1 w Kołobrzegu, gdzie 27 września, punktualnie o 19.00 rozpocznie opowieść o tajemniczej, groźnej i fascynującej Islandii. Serdecznie zapraszamy do Kluby "Za Horyzontem", gdzie Kuba Witek odpowie na pytanie: „Dlaczego wracam na Islandię”.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl