Koncert "Słyszę Światło Księżyca"
Sukces tylko potwierdził słuszność tezy życiowej Grzegorza, która brzmi: „Da się!”.
Gdzie?
Dom Rekolekcyjny Górka
Ks. Kaszelewskiego K. 9, 34-500 Zakopane
Kiedy?
25 lutego 2018 od 18:00 do 21:00

Ojcowie Jezuici, którzy pochodzą z Zakopiańskiej Górki bardzo serdecznie zapraszają Państwa na niezapomniany koncert, noszący tytuł: "Słyszę Światło Księżyca". Wykona go Grzegorz Płonka. Występ odbędzie się w granicach Spotkań Ignacjańskich na Górce ze Sztuką, które są objęte patronatem Burmistrza Zakopanego. Zapraszamy już 25-go lutego 2018 roku.

Połowę swojego życia Grzegorz Płonka zmagał się nie jedynie z dysfunkcjami swojego organizmu, ale także ze złymi orzeczeniami o stanie swojego zdrowia oraz o możliwościach intelektualnych, jakie posiadał. Artysta był niestety pozbawiony dostępu do dobrej rehabilitacji oraz edukacji. Nie był w stanie nawiązywać kontaktu słuchowo-werbalnego z otoczeniem, jednak na wszelakie sposoby próbował zasygnalizować swój wielki głód wiedzy oraz ogromne zamiłowanie do muzyki.

W momencie kiedy miał 14 lat, prawidłowo został zdiagnozowany. Orzeczono wówczas głęboki niedosłuch. Otrzymał, w takim razie, aparaty słuchowe, zaś w roku 2007 w Instytucie Fizjologii oraz Patologii Słuchu wszczepiono mu ślimakowy implant. Wreszcie mógł usłyszeć ludzi, świat, przyrodę. Od zera rozpoczął naukę mówienia.

Szukasz noclegów w Zakopanem? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Zakopanem

Pragnął ponad wszystko rozwijać swoje talenty muzyczne, jak również zacząć naukę gry fortepianowej. Tutaj niestety znów pojawiły się przeszkody, bo muzyczne szkoły nie bardzo miały ochotę przyjmować ucznia z deficytem mowy oraz słuchu, jak również z lukami w ogólnej wiedzy.

Zatem Grzegorz postanowił z całych sił udowodnić, iż poradzi sobie z tym. Sam nauczył się bardzo trudnego utworu, którym była pierwsza część beethovenowskiej Sonaty „Księżycowej”. I właśnie to okazało się kluczem oraz przepustką ku nauce w prawdziwej muzycznej szkole, a także do jego pierwszych koncertów przed dużą publiką. Właśnie ten utwór artysta wykonał na pierwszym Festiwalu Międzynarodowym „Ślimakowe Rytmy”, w lipcu, 2015 roku, gdzie został laureatem. Chłopaka nazwano, przy okazji: „Beethovenem z Murzasichla”, zaś przepiękną interpretację pianistyczną chwalili słynni muzycy, między innymi: Janusz Olejniczak.

Sukces ten tylko potwierdził słuszność tezy życiowej Grzegorza, która brzmi: „Da się!”. Artysta ciągle poszerza swój repertuar, komponuje też własne utwory na fortepian i na organy. Daje koncerty, natomiast w trakcie występów na żywo kilku jego kompozycją dodatkowo towarzyszą projekcie fotografii oraz filmów, których jest autorem. Prowadzi również prace nad pierwszą płytą autorską. W swoich wypowiedziach Grzegorz podkreśla, iż nie wolno poddać się w batalii o własny rozwój, marzenia i edukację. W roku 2016 zdobył w konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji otrzymał tytuł "Człowieka bez barier".

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl