Rodzaj noclegu
wszystkie
Schowek (10 ofert)

Zamki i kościoły Darłowa

Zamki i kościoły Darłowa
fot.: Jerzy Strzelecki / Wikimedia CommonsCC BY-SA 3.0
Zamek pochodzi z wieku XIV, natomiast w kolejnych latach był sukcesywnie rozbudowywany i przebudowywany przez kolejnych gospodarzy.

Darłowo, znajdujące się na Pomorzu Zachodnim, to nadmorskie miasto turystyczne, tłumnie i chętnie odwiedzane przez turystów z całej Europy. Darłowo było niegdyś miastem królewskim, bowiem to właśnie tutaj w 1382 roku na świat przyszedł Eryk I Pomorski, późniejszy król Danii, Szwecji i Norwegii. W Darłowie, w części miasta Darłówko czeka na nas jedno z najstarszych kąpielisk morskich i ponad 5 kilometrów piaszczystej plaży, na której można ze spokojem wypoczywać.

Trzech Honorowych Obywateli Darłowa

Do ciekawostek zaliczyć należy informacje, iż Park Wodny Jan, znajdujący się w Darłowie, jest jedynym parkiem wodnym w Polsce w którym znajdziemy baseny wypełnione wodą z Morza Bałtyckiego. Miasto ma również swoich honorowych obywateli, jest ich trzech. Tytuł ten nadany został owym laureatom za szczególne zasługi w rozwój Darłowa oraz sławę jaką przynieśli miastu. Wśród honorowych obywateli Miasta Darłowo, znaleźli się: Prymas Józef Glemp, który tytuł odebrał w roku 1995, Stanisław Gawłowski (polityk), tytuł z roku 2008 oraz Marek Krajewski, pisarz, który tytuł Honorowego Obywatela Miasta Darłowo, odebrał również w roku 2008.

Szukasz noclegów w Darłowie? Nie szukaj dalej.Sprawdź naszą ofertę noclegów w Darłowie

Każdy z wyżej wymienionych panów poczynił trwałe zasługi dla miasta, dzięki czemu jego rozwój miał pozytywny wpływ zarówno na mieszkańców Darłowa, jak i na turystów, chętnie tu wypoczywających. Wraz z tytułem prymas Józef Glemp, Stanisław Gawłowski oraz Marek Krajewski otrzymali również symboliczne klucze do bram miasta.

Darłowo, turystów przyciąga tłumnie przez cały rok. Latem dominują rodziny z dziećmi, jesienią i wiosną to jedno z ulubionych miejsc seniorów, licznie spacerujących po plaży i korzystających z leczniczych właściwości klimatu morskiego. Darłowo, to również moc historycznych zabytków, które warto obejrzeć, a wśród nich z całą pewnością godny polecenia zwiedzania, jest Zamek Książąt Pomorskich w którym dziś znajduje się Muzeum Książąt Pomorskich.

Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie

Zamek pochodzi z wieku XIV, natomiast w kolejnych latach był sukcesywnie rozbudowywany i przebudowywany przez kolejnych gospodarzy. II wojna światowa była łaskawa dla tej budowli, nie została ona w żaden sposób zniszczona czy nawet uszkodzona. Jednak dopiero po II wojnie światowej zaczęto przy współpracy konserwatorów zabytków przebudowywać zamek na muzeum.

Dziś w muzeum podziwiać można przeróżne eksponaty związane ze sztuką ludową, rzeźby z drewna ,a nawet eksponaty z dziedziny sztuki sakralnej. W ścianach muzeum możemy podziwiać również dzieła artystów współczesnych, dla których umieszczenie dzieł w Muzeum Książąt Pomorskich jest nie lada wyróżnieniem. Bilet wstępu kosztuje: 7zł- bilet ulgowy oraz 11 zł- bilet normalny. Można również wejść na wieżę widokową zamku po uiszczeniu dodatkowej opłaty w wysokości 4zł.

Dla zorganizowanych grup wycieczkowych, udostępniono również możliwość wynajęcia przewodnika, który oprowadzi po muzeum, opowie jego ciekawą historię. Koszt wynajęcia przewodnika wynosi 50zł. Jest to bardzo ciekawe miejsce, miejsce ze swoistym klimatem i ciekawą historią, a widoki, jakie ujrzeć możemy z okien budowli zapierają dech w piersiach.

Ciekawą atrakcją w Darłowie, przy której bardzo często spotkać możemy turystów chętnie fotografujących to miejsce, jest Pomnik Rybaka z 1919 roku, który powstał dla upamiętnienia ludzi morza. Jest to fontanna na której powstanie, fundusze powierzyła rodzina Heptenmacherów. Dookoła fontanny przymocowane są tablice z brązu, na których podziwiać możemy historie miasta Darłowo. Dzieci bardzo lubią tutaj przychodzić. Istnieje nawet porzekadło, że wrzucając pieniążek do fontanny, spełni się wcześniej pomyślane marzenie.

Kościoły Darłowa

Darłowo, to również kościoły. Z czasów średniowiecza po dziś dzień, zachowały się, aż trzy takie budowle, które są jedną z chlub i wizytówek miasta. Ciekawą historię ma Kościół Świętego Jerzego, który niegdyś pełnił również funkcję szpitala. Drugim z kościołów, jest Kościół Mariacki, którego budowę rozpoczęto w połowie wieku XIV.W kościele tym znajdują się zdobione trumny, czyli sarkofagi książąt pomorskich, takich jak: Eryk I, księżniczka duńska Elżbieta czy księżna Jadwiga. Kościół Mariacki słynie z tego, że rozwija się tu Kult Matki Bożej Fatimskiej. Jest to bardzo ważne miejsce dla mieszkańców miasta, ale również miejsce, które turyści bardzo chętnie odwiedzają.

Trzecim darłowskim kościołem jest Kościół świętej Gertrudy, zbudowana w stylu skandynawskiego gotyku, drugiej takiej budowli w Polsce już nie znajdziemy. Dla miłośników sztuki, koneserów sztuki skandynawskiej, jest to miejsce bardzo cenne i ważne, nie tylko pod względem religijnym. Gertruda od której imienia nazwano kościół jest patronką żeglarzy oraz szewców i piwowarów.

Darłowo, to również szlaki piesze, dla miłośników pieszych wędrówek oraz szlaki rowerowe. Jak widać w Darłowie wypoczywać można na kilka sposobów. Dla miłośników leżakowania jest piękna, piaszczysta plaża, dla amatorów aktywnego wypoczynku są szlaki turystyczne, masa atrakcji na plaży w postaci sportów wodnych czy turnieje piłki plażowej. Każdy, niezależnie od wieku i preferencji z całą pewnością znajdzie w Darłowie atrakcje dla siebie.