Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Wielka Krokiew w Zakopanem
fot.: Mmichaal / Wikimedia Commons GFDL
Oficjalny rekord Wielkiej Krokwi to obecnie 140,5 metra, a ustanowił go Simon Ammann. Istnieje również nieoficjalny rekord osiągnięty przez naszego, polskiego mistrza Kamila Stocha.

Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza to obiekt znany każdemu z pewnością fanowi sportów zimowych, zwłaszcza skoków narciarskich. Znają ją również doskonale sympatycy najlepszego polskiego skoczka wszech czasów – Adama Małysza. Znajduje się ona oczywiście w Zakopanem, dokładniej w Tatrach Zachodnich, na stoku góry Krokiew, skąd tez pochodzi jej nazwa. Wielka Krowiew została otwarta w roku 1925, dokładniej dwudziestego drugiego marca, a zaprojektował ją Karol Stryjeński. Był on również rzeźbiarzem, architektem, działał społecznie, a także był dyrektorem Szkoły Przemysłu Drzewnego działającej w Zakopanem.

Architekt i projektant zakopiańskiej skoczni

Zasłużył się Stryjeński dla tej właśnie szkoły, ponieważ znacznie i zauważalnie podniósł jej poziom nauczania oraz ogólny. Ponadto Karol Stryjeński był działaczem Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. . organizował on w tej kwestii zawody sportowe oraz był prezesem sekcji narciarskiej. W roku 1927 rzeźbiarz przeprowadził się do Warszawy i był tak dyrektorem Instytutu Propagandy Sztuki. Zmarł on właśnie w Warszawie, pochowano go na początku w Krakowie, gdzie znajdował się rodzinny grobowiec, ale potem został przeniesiony na Cmentarz Zasłużonych na Peksowym Brzyzku w Zakopanem. Takie właśnie było ostatnie życzenie zmarłego artysty.

Szukasz noclegów w Zakopanem? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Zakopanem

Wielka Krokiew imienia Stanisława Marusarza, zakopiańskiego skoczka

Jeśli zaś chodzi o imię, które zostało nadane Wielkiej Krokwi, czyli Stanisława Marusarza to również był to zacny człowiek, któremu warto poświęcić choć chwilkę. Otóż urodził się on w Zakopanem w roku 1913. Był on skoczkiem narciarskim, ale to nie wszystko. Alpejczyk oraz dwuboista, był czterokrotnie olimpijczykiem a także siedmiokrotnie uczestniczył w narciarskich mistrzostwach świata. Poza tymi profesjami trudnił się jeszcze kurierstwem tatrzańskim i trenerstwem. Stanisław Marusarz był również podporucznikiem Armii Krajowej. Wiele tytułów i medali zdobył on w skokach narciarskich.

Marusarz podporucznikiem, skoczkiem oraz pisarzem i aktorem

Jest autorem książek: „Skok, który uratował mi życie”, „Na skoczniach Polski i świata”, oraz „Kartki z pamiętnika”. Już od najmłodszych lat wykazywał wielkie zainteresowanie skokami narciarskimi i jako mały chłopiec brał udział w konkursach w dziecięcych zawodach. Z biegiem lat coraz bardziej i trwalej zapisywał się on w historii polskiego sportu. Marusarz zagrał w filmie – to taka ciekawostka dotycząca skoczka narciarskiego. Był to film pod tytułem „Biały ślad” w reżyserii Adama Krzeptowskiego. Film ten pochodzi z roku 1932 i jest to rodzaj filmu obyczajowego i nawet melodramatu czarno-białego.

Nasz Stanisław Marusarz zagrał w nim pracownika GOPRu. Zdjęcia do niego zostały zrobione nigdzie indziej, ale właśnie w Zakopanem oraz na terenach Tatr. Został on  jeszcze przed polską premierą pokazany w Wenecji na festiwalu. „Biały ślad” był pierwszym polskim filmem jaki na tym festiwalu się w ogóle pojawił. I już wówczas został doceniony – otrzymał nagrodę - wyróżnienie za wykonane zdjęcia.

Jeżeli chodzi o muzykę do filmu to najprawdopodobniej skomponował ją ktoś ukrywający się pod pseudonimem artystycznym – Adam Noworyta. Ponieważ o owym wymienionym przeze mnie nazwisku nic nie wiemy, można dojść do takich wniosków. Poza tym muzyka w tym melodramacie jest na bardzo wysokim poziomie i dlatego uważa się, że komponował ją jakiś znany kompozytor muzyki klasycznej, w której dodane zostały liczne nawiązania do muzyki z Podhala. W rolach głównych obok Marusarza zagrali Janina Fischer oraz Bronisław Czech.

Wracając do Wielkiej Krokwi to nadając jej imię Stanisława Marusarza uzasadniono swoją decyzję tym, że stanowi on wzór postawy patriotycznej oraz sportowej. Na uroczystości patron skoczni pragnął oddać skok ( miał on wówczas siedemdziesiąt pięć lat ) jednak nie doszło to przedsięwzięcie do skutku, ponieważ pogoda nie sprzyjała. Zmarł Marusarz w roku 1993 na zawał serca. Został pochowany na Cmentarzu Zasłużonych położonym na Pęksowym Brzyzku.

Krokiew znajduje się przy ulicy Bronisława Czecha 1. To największa skocznia narciarska w naszym kraju. Obiekt sportowy może zmieścić jakieś pięćdziesiąt tysięcy widzów, natomiast jej punkt konstrukcyjny jest położony na 120 metrze. Z danych technicznych skoczni warto również dodać, że punkt sędziowski znajduje się na 134 metrze, a jej wielkość wynosi 134 metry.

Rekordy jakie padały na Wielkiej Krokwi w Zakopanem

Oficjalny rekord to 140,5 metra, a ustanowił go Simon Ammann. Istnieje również nieoficjalny rekord osiągnięty przez naszego, polskiego mistrza Kamila Stocha. Został pobity na Mistrzostwach Polski w roku 2015 i wynosi 141,5 metra. Na rok 2016 oraz 2017 przewiduje się modernizację skoczni. Szacuje się,  że remont może wynieść nawet 5 mil. Złotych, a po nim punkt konstrukcyjny przesunie się na 125 metr, natomiast rozmiar Krowi wyniesie wówczas 140 metrów. Głównie modernizacja dotyczyć będzie montażu lodowych torów a także wyprofilowanie rozbiegu oraz fragmentu zeskoku. Poza tym wymienić trzeba oświetlenie na rozbiegu. Od roku 1980 ( z przerwami ) na skoczni maja miejsce zawody skoków narciarskich – Puchar Świata. To najważniejszy cykl w tym sporcie.