Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Kuźnice w Zakopanem
fot.: Andrzej Otrębski / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0
Będąc w dzielnicy Kuźnice nie wolno nam zapomnieć o jednej z najstarszych pamiątek, jakie zostawiła tutaj po sobie historia.

Dla wielu Turystów Kuźnice są pierwszym i najlepszym przystankiem, jeśli akurat mają przyjemność zwiedzać Zakopane. Jest tutaj kilka bardzo ciekawych miejsc, które trzeba zobaczyć. Między innymi są to: Zespół Dworsko – Parkowy Hrabiego Władysława Zamoyskiego, siedziba Tatrzańskiego Parku Narodowego, stacja kolejki na Kasprowy Wierch także ma tutaj swoje miejsce oraz dwie wystawy, galeria zdjęć, która jest jednak plenerowa. Mają tutaj również swój początek szlaki turystyczne, niezwykle malownicze i często uczęszczane przez Piechurów.

Zespół Dworsko–Parkowy w Kuźnicach

Jednocześnie ów Zespół pałacowy im Zamoyskiego jest siedzibą Tatrzańskiego Parku Narodowego. Bardzo ważne miejsce właśnie ze względu na to. Znajdują się tutaj również dwie galerie, na które wstęp jest jak dotąd  bezpłatny. Jedna z nich dotyczy samej rodziny Zamoyskich i możemy obejrzeć na niej wspaniałe, stare zdjęcia miasta Zakopane. Natomiast druga galeria, której autorem jest Antoni Kocyan dotyczy zwierząt, ale... wypchanych.

Szukasz noclegów w Zakopanem? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Zakopanem

Prometeusz Rozstrzelany

Będąc w dzielnicy Kuźnice nie wolno nam zapomnieć o jednej z najstarszych pamiątek, jakie zostawiła tutaj po sobie historia. Przy ulicy Przewodników Tatrzańskich jest położony grób symboliczny nieznanego sługi. Idąc tą drogą nie przeoczymy też pomnika pod wdzięcznym tytułem „Prometeusz Rozstrzelany” autorstwa Władysława Hasiora. Pomnik ów powstał po wydarzeniu, które miało miejsce na Wielkiej Polanie Kuźnickiej w roku 1944, a dokładnie 30 maja. Otóż żołnierze niemieccy rozstrzelali tam dwudziestkę naszych rodaków. Pomnik powstał w roku 1964 z ręki artysty Władysława Hasiora. Jest tam też krzyż wykonany z drewna i tabliczka pamiątkowa.

Przy ulicy Nowotarskiej w Kuźnicach jest także Pomnik Ofiar II wojny światowej, który znajduje się na Nowym Cmentarzu. Pomnik pochodzi z roku 1962. Jest na nim napis „Bohaterom poległym od kul faszystów hitlerowskich w latach 1939-1945 w obronie wolności i niepodległości. LUD PODHALA 1962. Podczas II wojny światowej na owym Cmentarzu miały miejsce rozstrzelania Polaków przez niemieckich żołnierzy. Dlatego właśnie to miejsce wybrano na pomnik o tak ważnym znaczeniu.

Wojenne losy

Niemiecka siedziba Gestapo w czasie wojny to teraz Muzeum Walki i Męczeństwa „Palace”. To kolejny można powiedzieć „pomnik” ku pamięci ofiar poległych w tym strasznym okresie. Muzeum znajduje się w miejscu, gdzie dawniej był pensjonat „Palace” przy ulicy Chałubińskiego 7. Pensjonat został wybudowany przez doktora Włodzimierza Schneidera (lekarza pochodzącego z Krakowa). Były tam także cele więzienna oraz ciemnica. Mordowano tutaj nie tylko Polaków, ale i cudzoziemców, o czym mogą świadczyć napisy na ścianach, które jednak zostały już zamalowane przy okazji remontów. W roku 1945 Niemcy wyszli z Zakopanego dlatego ta data jest również datą zamknięcia więzienia w tym miejscu.

Sportowo w Zakopanem-Kuźnicach

W Kuźnicach można także iść na lodowisko, czy na stadion sportowy. Dla aktywnych znajdują się też korty tenisowe, biegowe trasy oraz narto rolkowe. Nie będą się więc nudzić Ci z was, którzy spacery i zwiedzanie uważają za zło konieczne i musza się raczej porządnie wyszumieć i wyskakać, że tak powiem. Kuźnice maja swoją chlubę, mowa mianowicie o Księżówce. Jest to dom należący do Episkopatu. Warto dodać, że swój azyl znalazł tutaj Karol Wojtyła, Polak Papież – Jan Paweł II, kiedy to znajdował się w kraju na pielgrzymce w roku 1997.

Spacer po tej pięknej dzielnicy Zakopanego może Państwa zmęczyć, a wówczas przydałoby się wypocząć w jakimś miłym miejscy i oczywiście zjeść coś dobrego. Takim miejscem może być „Kolibecka”, czyli wybudowana w drewnie restauracja góralska, serwująca niezwykle duże porcje jedzenia. Coś w sam raz więc dla łasuchów, którzy żeby mieć siłę i ochotę na dalsze zwiedzanie muszą sobie dobrze podjeść. Miejsce to ma powodzenie nie tylko wśród miejscowej ludności, ale i pośród Turystów. Zapraszamy!

Podhalański oscypek prosto z Zakopanego

Piszę już jakiś czas o Zakopanem i górach, a nie poruszałam jeszcze tematu tutejszego numeru jeden. Mowa oczywiście o przysmaku jakim jest oscypek. Jest to ser wędzony, który przygotowuje się z owczego mleka. Każdy kto był choć raz w Tatrach miał pewnie przyjemność spróbować tego specjału, który podaje się na różne sposoby i w różnorodnym towarzystwie, na przykład z żurawiną, ale zawsze smakuje wybornie…oczywiście jeśli ktoś lubi sery i ich specyficzny zapach i w przypadku oscypka również smak jest niezwykły.

W oscypkach charakterystyczne jest też ich zdobienie boków. Efekt taki uzyskuje się odciskając ser w wykonanej z drewna foremce, która jest rozszczepialna. Nazywa się ją „oscypiorką”. Istnieje pogląd, że od tej właśnie „oscypioki” i od rozszczepiania (scypania) pochodzi nazwa „oscypek”. Kto inny jak nie bacowie mógłby trudnić się w wyrobie oscypków. Od lat jest to umiejętność przekazywana sobie z pokolenia na pokolenie i w tradycyjny sposób wciąż kultywowana.