Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Ustka uzdrowiskiem
fot.: Maria Goliński, CC BY 2.5
Charakteryzuje ją bardzo dobry klimat, który ma wiele właściwości leczniczych i mnóstwo takowych surowców

Ustka, miasto w północnej części Polski, położone na Wybrzeżu Słowińskim, gdzie swoje ujście do Morza Bałtyckiego ma rzeka Słupia. Ustka to małe, nadmorskie miasteczko, jednak bardzo atrakcyjne i ciekawe dla przybywających tu turystów z całej Polski. Ustka jest miastem uzdrowiskowym i portowym. Ważną informacją dotyczącą miasta, jest to, iż Ustka i Słupsk od 2003 roku połączone są porozumieniem, tzn. Dwumiasto. Na mocy tego porozumienia, oba miasta połączone są ze sobą komunikacją zarówno autobusową jak i kolejową. Ustka, jak wspominaliśmy wcześniej jest małym miastem, dodatkowo 57% jej powierzchni stanowią lasy i użytki rolne.

Miasto uzdrowiskowe Ustka

Ustka, to miasto uzdrowiskowe. Charakteryzuje ją bardzo dobry klimat, który ma wiele właściwości leczniczych i mnóstwo takowych surowców, dlatego też do Ustki najczęściej przybywają turyści pragnący skorzystać z jej uzdrowiskowych dobrodziejstw. Zacznijmy zatem od tego czym jest uzdrowisko, bo żeby móc nazywać się uzdrowiskiem, trzeba spełnić kilka warunków.

Szukasz noclegów w Ustce? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Ustce

Uzdrowisko, to miejscowość dysponująca naturalnymi czynnikami, które mają działanie uzdrawiające lub znacznie poprawiające stan zdrowia. Zalicza się do nich wody mineralne i klimat oraz jego właściwości. Nas terenie uzdrowiska prowadzone jest lecznictwo, które wykorzystuje naturalne surowce, jakie na danym terenie występują. I tak wody mineralne, stosowane są do kąpieli wodnych, a także do kuracji pitnych. Klimat, naturalne zasoby wód, gazów, piękny krajobraz, wpływ morza, wszystkie te czynniki występują w Ustce, dzięki temu miasto nazywane jest miastem uzdrowiskowym.

W uzdrowiskach w Ustce, prowadzone jest leczenie chorób takich jak: choroby górnych dróg oddechowych, tutaj klimat morski ma zdecydowanie największe zasługi, choroby układu nerwowego, choroby kardiologiczne, choroby reumatologiczne, nadciśnienie czy chorobo układu ruchu. Ustka oferuje 6 zakładów lecznictwa uzdrowiskowego, są to sanatoria takie jak: Sanatorium „Perła”, położone tuż przy rozległej plaży, pięknym klifowym brzegu w otoczeniu lasu sosnowego. Wykonuje się tutaj mnóstwo leczniczych zabiegów, mających na celu poprawę zdrowia. Sanatorium wyposażone jest w odpowiedni sprzęt, korzysta również z naturalnych zasobów Ustki. Kolejne Sanatorium „Radość”, którego głównym atutem jest lokalizacja w jakiej się znajduje czyli samo centrum traktu spacerowego przy promenadzie nadmorskiej.

W odległości 100 metrów od budynku sanatorium znajduje się plaża oraz wiele innych atrakcji dla lubiących aktywny wypoczynek, np.: muszla koncertowa czy latarnia morska. W pobliżu również znajdziemy restaurację oraz Zakład Przyrodoleczniczy. Kolejne sanatorium w Ustce, to Sanatorium „Promyk”, które również zlokalizowane jest przy Steckiej promenadzie. Wszystkie sanatoria oferują leczenie układu krążenia, górnych dróg oddechowych, rehabilitację narządów ruchu, leczenie chorób reumatycznych czy poprawę przemiany materii i związanych z tym niedomagań organizmu. Każde sanatorium posiada wykwalifikowaną kadrę medyczną. Oprócz zabiegów leczniczych i rehabilitacyjnych w sanatoriach organizowane są także wieczorki zapoznawcze, dancingi, wycieczki krajoznawcze i inne atrakcje.

Plaże w Ustce

Ustka to przede wszystkim morze i plaża. Głowna atrakcja każdego miasta nadmorskiego. Na terenie miasta do dyspozycji mieszkańców i turystów, wyznaczone są dwa kąpieliska: Ustka Wschód obejmująca 500 metrów linii brzegowej i Ustka Zachód- 200 metrów linii brzegowej. Sezon kąpielowy trwa od 15 czerwca do 15 września i w tym okresie kąpieliska strzeżone są przez ratowników, którzy czuwają nad bezpieczeństwem plażowiczów. Warto wspomnieć, że woda w kąpieliskach Ustka Wschód i Ustka Zachód spełnia obowiązkowe wymogi jakościowe, którym poddana była w celach ochrony środowiska i dbałości o zdrowie publiczne.

Na plażach Ustki nigdy nie jest pusto, nie brakuje tutaj plażowiczów i zażywających wodnych kąpieli. Dla tych, którzy osobiście w Ustce pojawić się nie mogą działa strona internetowa, dzięki której możemy podziwiać widok z pylonu kładki nad kanałem portowym. Wszystko to dzięki kamerkom internetowym i transmisji na żywo.

Na plażach Ustki co roku pojawia się ekipa TVN ze świetnym programem, jakim jest „Projekt plaża”, którego celem jest bawienie wszystkich spędzających urlop właśnie w Ustce. Dla plażowiczów to zawsze wiele atrakcji, rozrywki, rozgrywek sportowych, pokazów, konkursów z nagrodami czy występów muzycznych uwieńczonych imprezą na plaży do białego rana.

Często spotykamy się z opinią, że Ustka to idealne miejsce na wypoczynek z dziećmi, bowiem miasto oferuje wachlarz niezapomnianych atrakcji i wrażeń dla małych turystów do których należą m.in. salon gier w lokalu „Promenada”, który zapewnie maksimum wrażeń zarówno dzieciom, ale i całej rodzinie. Do dyspozycji są cymbergaje i inne ciekawe urządzenia. Ciekawą atrakcją będą także gokarty na pedały dla których w nadmorskim parku wytyczono specjalne ścieżki, co zapewnia bezpieczeństwo i izolację od ruchu drogowego, dzieci mogą bawić się do woli! Ustka to zdrowie, piękno i moc rozrywek!