Szklarska Poręba dla najmłodszych

Szklarska Poręba dla najmłodszych
fot.: InnaIna / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0
Miasto i okolica mają bardzo bogatą ofertę dla dzieci i młodzieży, aby wypoczynek wakacyjny czy ferie zimowe nie były nudne, ale by zapadły w pamięci dzieciaków na długi czas.

Szklarska Poręba, to małe miasto, które zapewni każdemu komfortowy wypoczynek na najwyższym poziomie. Aż trudno uwierzyć, że miasto liczące zaledwie 7 tysięcy mieszkańców ma do zaoferowania tyle atrakcji, rozrywek dla turystów a także dla mieszkańców. Miasto atrakcyjne jest o każdej porze roku, zimą dominują tu sporty zimowe, wszędzie napotkać możemy miłośników szusowania, natomiast latem czy wiosną i jesienią nie brakuje miłośników natury, tych, którzy cieszą się pięknem krajobrazu.

Do miasta przybywają także miłośnicy rowerowych wędrówek po najbardziej atrakcyjnych szlakach rowerowych w Polsce, miłośnicy gór i górskich wędrówek, narciarze biegowi, narciarze zjazdowi a także miłośnicy psów, bowiem w Szklarskiej Porębie oglądać możemy wyścigi psich zaprzęgów. Ileż to trzeba czasu, by móc zobaczyć wszystko, skorzystać z każdej atrakcji czy wypocząć w każdym, pięknym zakątku miasta.

Dziś postaramy się „zwiedzić”, to, co według turystów bywających w Szklarskiej Porębie, jest niebywale atrakcyjne zarówno dla turystów indywidualnych czy dla rodzin z dziećmi. Bardzo dobrym pomysłem będzie spędzenie wakacji czy ferii zimowych z dziećmi, właśnie w Szklarskiej Porębie. Miasto i okolica mają bardzo bogatą ofertę dla dzieci i młodzieży, aby wypoczynek wakacyjny czy ferie zimowe nie były nudne, ale by zapadły w pamięci dzieciaków na długi czas.

Szukasz noclegów w Szklarskiej Porębie? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Szklarskiej Porębie

Park Linowy Szklarska Poręba

Każde dziecko i nie tylko, bo rodzice również świetnie się tam bawią, mowa o nowo powstałej atrakcji Szklarskiej Poręby czyli Park Linowy Trollandia. To tłumnie odwiedzane miejsce przez turystów z dziećmi, ale także i jedno z ulubionych miejsc mieszkańców miasta, którzy często Trollandię wybierają na weekendowe szaleństwa! Park usytuowany jest w centrum miasta, co dodaje mu atrakcyjności. Znajdziemy tam dwie trasy linowe, zawieszone na wysokościach od 4 do 18 metrów o różnym poziomie zaawansowania i różnym poziomie trudności, przygotowanym zarówno dla najmłodszych miłośników przygód i dla tych, którzy potrzebują większej dawki adrenaliny. Cała trasa Parku Linowego liczy ponad 400 metrów, wśród tego do pokonania jest, aż 26 stanowisk.

Park Linowy otwarty jest od 1 maja do 30 września, codziennie od 10.00-18.00. Ceny biletów oscylują od 20-40zł w zależności czy wybieramy się tam indywidualnie czy grupowo oraz czy do pokonania wybieramy jedną czy obie trasy Parku Linowego Trollandia. Poza sezonem również można skorzystać z atrakcji Trollandii, po wcześniejszym ustaleniu z właścicielami. Najczęściej poza sezonem otwarcia z takiej formy rozrywki korzystają zorganizowane grupy szkolne czy pracownicy firm, którzy często w ten sposób organizują  imprezy integracyjne.

Chata Walońska w Szklarskiej Porębie

Chętnie odwiedzana przez dzieci, młodzież i ich rodziców jest Chata Walońska, która ma bardzo ciekawą i magiczną historię, przez co jest tak lubiana przez najmłodszych. Waloni byli poszukiwaczami minerałów, to od nich wywodzą się pierwsze wzmianki o Karpaczu. To bardzo oryginalna grupa społeczna, dla której niezwykle ważna była tradycja, kultywowanie dawnych obyczajów, byli niezwykle tajemniczymi ludźmi, jednocześnie miłośnikami magii. W 1999 roku właśnie w Szklarskiej Porębie powstało Sudeckie Bractwo Walońskie i to właśnie Chata Walońska, jest siedzibą bractwa. Więcej informacji na temat Bractwa i Chaty Walońskiej znajdą państwo na oficjalnej stronie internetowej: www.chatawalonska.pl.

Podczas wycieczki do Chaty Walońskiej usłyszeć możemy ciekawe historię o regionie, obejrzeć niezwykle piękne minerały, spotkać się z zielarzami. Dzieciaki zwykle z niecierpliwością czekają na legendę o Duchu Gór- Karkonoszu. Na najdzielniejszych uczestników spotkania w Chacie Walońskiej czekają duże atrakcje, bowiem Ci, którzy przejdą Próbę Pokory otrzymają certyfikat Pierwszego Stopnia Wtajemniczenia Walońskiego, który nadawany jest w niezwykłej atmosferze w podziemiach przy palenisku. Dla dzieci i młodzieży odwiedziny w tym miejscu to swoista lekcja historii, kultury i niezapomniane wrażenia. Wstęp do Chaty Walońskiej jest wolny, a możliwy tylko w sezonie letnim od godziny 9.00 do 15.00.

Dinozaury hasają po Szklarskiej Porębie

Które dziecko nie lubi dinozaurów? Na pewno każdy maluch i starszak chętnie odwiedzą Dinopark w Szklarskiej Porębie, bowiem rekonstrukcje kilkudziesięciu dinozaurów o wymiarach naturalnych, to nie lada atrakcja dla każdego dziecka. Obszar Dinoparku jest bardzo rozległy i niezwykle interesujący. Do dyspozycji zwiedzających są również inne atrakcje, takiej jak: plac zabaw, wioska indiańska, kino 6D, piaskownica małych odkrywców, dinoshop a nawet atrakcja wyjęta prosto z bajki „Flinstonowie”- kolejka uwielbiana przez dzieci.

Na miejscu jest także restauracja, bowiem atrakcji w Dinoparku jest tak wiele, że najlepiej poświęcić na zwiedzanie tego miejsca choć jeden, cały dzień, bez tracenia czasu na powrót na obiad. W Dinoparku można także przejść szybki kurs strzelania z łuku czy wziąć udział w warsztatach paleontologicznych. Cena biletu normalnego wynosi 20zł, natomiast dzieci, młodzież do lat 12 oraz seniorzy za bilet wstępu zapłacą 16zł. Dinopark otwarty jest co dzień, a po jego terenie poruszać możemy się specjalnym Dinobusem.