Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Studencki Kraków
Kraków jest miastem w którym uczy się ogromna liczba studentów, bowiem miasto to mając 23 uczelnie daje bardzo duże możliwości rozwoju i kształcenia.

Kraków, to piękne miasto położone w południowej Polsce nad Wisłą. Kraków jest drugim, największym miastem polskim, jeśli chodzi o liczbę mieszkańców. Do 1795 roku Kraków był stolicą Polski. Ma bardzo bogatą historię i tradycję. Do Krakowa każdego dnia przybywa masa turystów, którzy podążają śladami historii. Chyba nie ma turysty, który odwiedził Kraków i nie zobaczył takich miejsc jak Wawel, Sukiennice, Rynek Główny, Kościół Mariacki czy najstarszy budynek należący do Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius.

Żacy w Krakowie

Kraków jest miastem w którym uczy się ogromna liczba studentów, bowiem miasto to mając 23 uczelnie daje bardzo duże możliwości rozwoju i kształcenia. Wśród wspomnianych 23 uczelni, 10 to uczelnie publiczne, 2 uczelnie kościelne oraz 11 niepublicznych z których jedna posiada status akademii. Największą sławą cieszy się Uniwersytet Jagielloński, jest to najstarsza uczelnia w Polsce i jedna z najstarszych uczelni na świecie. Uniwersytet został założony w 1364 roku w Kazimierzu i odnowiony w roku 1400 w Krakowie. Kilkakrotnie Uniwersytet Jagielloński został okrzyknięty najlepszą uczelnią w Polsce.

Szukasz noclegów w Krakowie? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Krakowie

Jako jedyna uczelnia w kraju, Uniwersytet Jagielloński jest członkiem wielu stowarzyszeń zrzeszających najbardziej prestiżowe uniwersytety świata, m.in. Grupy Coimbra. Uczelnia ta daje swoim studentom bardzo duże możliwości rozwoju, ogromny wybór kierunków spośród 12 wydziałów i 3 należących do Collegium Medium, do wyboru 78 kierunków i prawie 150 specjalności, liczba studentów sięga prawie 50 tysięcy. Uniwersytet Jagielloński posiada 4 kampusy, prowadzi także 10 muzeów, które prezentują historię uniwersytetu, są gromadzone od stuleci przez krakowskich naukowców. Najcenniejsze zbiory znajdują się w historycznym budynku Collegium Maius.

W Krakowie studiować możemy także na Uniwersytecie Ekonomicznym czy np. na Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej. W Krakowie kształcić się mogą również przyszli aktorzy w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwiga Solskiego. Jest również wiele możliwości rozwoju dla artystów ukierunkowanych na różne dziedziny artystyczne. Akademia Muzyczna kształci artystów muzyków, natomiast Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki (Jan Matejko był jej dyrektorem w latach 1873-1893) kształci przyszłych malarzy, grafików, architektów, konserwatorów dzieł sztuki czy rzeźbiarzy.

Kinematografia w Krakowie

W Krakowie nakręconą również mnóstwo filmów i seriali. Do najważniejszych, znanych prawie każdemu należą: Katyń, Lista Schindlera, Vinci, czy Karol- człowiek, który został papieżem. W Krakowie czeka nas również masa rozrywek, bo nie tylko nauką żyją studenci.

Dla relaksu i odpoczynku warto czasami zaznajomić się z życiem kulturowym miasta oraz zaznajomić się z miejscami, gdzie w rytm dobrej muzyki można odetchnąć od zgiełku codziennego życia. W Krakowie odbywa się wiele różnych imprez i festiwali studenckich i nie można tutaj ominąć najważniejszej imprezy studenckiej, jaką są Juwenalia. Zwykle impreza trwa kilka dni w maju, najpóźniej na początku czerwca, wiąże się ona z pochodami studenckimi, wręczeniem żakom kluczy do bram miasta oraz licznymi koncertami znanych i lubianych artystów.

Wszystkie krakowskie państwowe uczelnie wyższe przy pomocy wielu instytucji organizują każdego roku Festiwal nauki w Krakowie, który na celu ma zaprezentowanie przez szkoły wyższe swojej działalności naukowej. Oczywiście nie brakuje także części artystycznej związanej z koncertami czy występami znanych i lubianych. Każdego roku w Krakowie odbywają się również Media Tory, jest to impreza na której przyznawane są Studenckie Nagrody Dziennikarskie przez studentów dziennikarstwa z 20 uczelni z całej Polski. Dodatkowo odbywają się inne imprezy, które łączą mieszkańców Krakowa i dają możliwości rozrywki. Są to m.in.: Festiwal Kultury Żydowskiej, Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia, Festiwal Literacki Czesława Miłosza, czy Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego OFF Plus Camera.

Krakowskie kluby

W Krakowie istnieje także około 150 klubów w których w rytmach ulubionej muzyki można bawić się do białego rana. W klubach tych każdy znajdzie coś dla siebie, ze względu na swoją ilość i różnorodność jaką oferują. Organizowane są tam różne imprezy tematyczne, koncerty, dyskoteki. W Internecie na wielu stronach internetowych możemy znaleźć nawet TOP LISTĘ 10 najlepszych krakowskich klubów na weekendowe imprezy, wśród nich na pierwszej pozycji klub Prozak znajdujący się na Placu Dominikańskim, są tam 3 sale taneczne, w każdej inna muzyka a także 4 bary, ażeby zbyt długo spragnieni nie musieli czekać w kolejce.

Często wymieniany jest również klub Rdza, znajdujący się na ulicy Brackiej, ten z kolei zachwyca swym wnętrzem. Są tam 2 sale z różną muzyką oraz dwa bary. Dla lubiących bawić się w rytm muzyki house i r&b krakowscy imprezowicze polecają klub Coco zlokalizowany przy ulicy Szpitalnej. Jak widać Kraków jest miastem niezwykle prężnie rozwijającym się. Można tam studiować na najlepszej uczelni w Polsce, albo bawić się do białego rana w najlepszych klubach.