Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Samolotem do Krakowa
fot.: Piotrus / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0
Bo Balice są drugie właśnie po Okęciu biorąc pod uwagę podróżnych to znaczy ich liczbę przewijającą się przez portale lotnicze oraz zwracając uwagę na liczbę podejmowanych operacji lotniczych

Bardzo wielu ludzi nie wyobraża sobie dziś życia bez nowoczesnych technologii, Internetu, telefonów, samochodów. Jest również krocie ludzi, zwłaszcza biznesmenów, aktorów,  kochających podróże Turystów, które nie wyobraża sobie życia bez samolotów oraz latania po całym świecie. Bez tego nie mogliby pracować, zarabiać pieniędzy, zwiedzać najciekawszych i najpiękniejszych miejsc na świecie. Nie wszędzie bowiem dotrzeć można pieszo, samochodem lub innym jeszcze środkiem transportu. Samolot to samolot. To ponoć najbezpieczniejszy środek lokomocji i trzeba przyznać dość wygodny zwłaszcza dlatego, że w miarę szybko jest się na miejscu. Zależy to oczywiście od celu podróży, ale z pewnością gdzie by to nie było najszybciej dostaniemy się tam właśnie samolotem.

Kraków Airport im. Jana Pawła II

Krakowski Airport jest największym w naszym kraju portem lotniczym regionalnym. Ma on w swojej obsłudze region południowo – wschodni. W historii lotniska ważny jest rok 1964, ponieważ to właśnie wtedy wojskowe władze na ten cel przeznaczyły 10 hektarów, poza tym udzieliły one również wszystkich potrzebnych zezwoleń. I już w roku 1964, a dokładniej dwudziestego dziewiątego lutego pierwszy samolot miał swoje lądownie w Balicach. Był to samolot rejsowy PLL LOT. Całkowita powierzchnia obiektu wynosi 310 hektarów. W wymienionej przeze mnie wyżej powierzchni nie zawiera się jednak część wojskowa. Na tej właśnie części terenu jest położona 8. Baza Lotnictwa Transportowego. 

Szukasz noclegów w Krakowie? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Krakowie

Port Lotniczy czyli ... Airport

Ten Międzynarodowy Port Lotniczy jest zlokalizowany jedenaście kilometrów od centrum miasta Kraków. Porównać go można do Okęcia znajdującego się w Warszawie. Bo Balice są drugie właśnie po Okęciu biorąc pod uwagę podróżnych to znaczy ich liczbę przewijającą się przez portale lotnicze oraz zwracając uwagę na liczbę podejmowanych operacji lotniczych. Patronem lotniska jest wielki człowiek, wielki papież Jan Paweł II. Imię świętego nadano lotnisku w roku 1995. Papież Karol Wojtyła gościł tutaj niejeden raz , a dokładniej kiedy odbywał pielgrzymki do ojczyzny ( sześć razy gościł w Balicach ). Nazwa lotniska w roku 2007 została zmieniona z dotychczasowego: Międzynarodowy Port lotniczy im. Jana Pawła II Kraków – Balice na znaną nam bardziej nazwę Kraków Airport im. Jana Pawła II. Dobrze, że przy zmianie nazwy obiektu nie zmieniono patrona, bo uważam, że byłaby to wielka szkoda i zły pomysł.

Jumbo w Krakowie

Ciekawostką dotyczącą tego lotniska jest fakt, że nawet Jumbo Jet mógł tutaj lądować i zrobił to. Dokładnie dwudziestego dziewiątego kwietnia roku 1998. Był to Boeing 747 – 400 należący do linii lotniczych izraelskich zwanych El Al. Dla lotniska to nie lada sukces i powód do dumy, że tego typu samoloty mogą wylądować w Balicach. A są to naprawdę ogromne maszyny, bez słowa sprzeciwu. Należy jednak pamiętać, że pas startowy naszego Airportu nie jest dobrze przystosowany dla Jambo Jet’ów i nie mogą być one przeciążone ani załadowane do granic. Innym razem w Balicach lądował Boeing 747 – 437 należący do Air India.

Rywalizacja Balic i Pyrzowic

Również innym poza Okęciem poważnym i rosnącym w siłę lotniskiem, które porównywać można z Balicami stał się Port Lotniczy katowicki – Pyrzowice.  Lotnisko znacznie lepiej zajęło się sprawą pozyskania w swej ofercie tanich przewoźników. Jako tych tańszych właśnie można wymienić irlandzkiego Ryanair’a. Ryanair w Europie jest największym tanim przewoźnikiem, ponieważ liczy sobie jakieś trzysta dwadzieścia Boeingów. Owa spółka powstała w roku 1985 założona przez pana Tony’ego Ryana. W roku zaś 2012 linie ogłosiły swoja bytność w Krakowie. Poza Ryanair’em tanie linie lotnicze dość popularne to na przykład Wizz Air. I są to linie węgierskie. Samoloty latają nad Europą Zachodnią, Europą Środkowo – Wschodnią jak również nad Turcją, Gruzją oraz nad Izraelem. Kolejnymi przykładami na tanie latanie mogą być linie Norvegian, easy Jet, czy Germanwings.

Wracając do Krakowa i do naszych Balic to ważną datą w ich istnieniu jest 2004 rok, ponieważ to właśnie wtedy powstał pomysł, aby otworzyć połączenie kolejowe z lotniska do centrum. I tak użyto do urzeczywistnienia tego pomysłu wojskową bazę lotniczą a także tory, które w przeszłości wykorzystywano do transportowania cystern paliwowych. Autobusy szynowe, które od roku 2006 kursują do terminalu pasażerskiego są bardzo popularne, a przejazd nimi do centrum Krakowa nie trwa zazwyczaj dłużej niż osiemnaście minut.

W roku zaś 2011 powstał projekt przebudowy, a raczej rozbudowy terminalu dla pasażerów. Projekt, który zwyciężył w tym przedsięwzięciu powstał spod rąk APA Czech-Duliński-Wróbel Agencja Projektowa Architektura spółka z ograniczoną odpowiedzialnością projekt zakładał rozbudowę do pięćdziesięciu pięciu tysięcy metrów kw. Dla powierzchni użytkowej oraz do ośmiomilionowej przepustowości pasażerów. Jeśli chodzi o przyszłość lotniska to jest ona zaplanowana na rozbudowy na przynajmniej dwadzieścia najbliższych lat. W roku 2015 padł rekord, bowiem przewinęło się przez nie rekordowo dużo pasażerów - więcej niż 4,22 mln.