Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Sokoły z Ustronia
fot.: Antekbojar / Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0
W sokolarni mieszka około 30 ptaków, podziwiać możemy między innymi okazy takie jak myszołów czy jastrząb

Wybierając się do Ustronia, warto rozplanować sobie czas na zwiedzanie, tak, by zobaczyć wszystko, co warte uwagi. Miasto obfituje w zabytki, ciekawe obiekty, atrakcje turystyczne i rozrywki. Warto również zapoznać się z pieszymi szlakami turystycznymi, które w Ustroniu ze względu na bliskość gór, są wspaniałą okazją dla piechurów na ten rodzaj zwiedzania. Przez miasto przechodzi również wiele tras rowerowych.

Leśne Niespodzianki w Ustroniu

Jedną z najciekawszych atrakcji Ustronia z całą pewnością jest „Leśny Park Niespodzianek”, jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie na własne oczy podziwiać możemy dzikość przyrody. Jest to również ulubione miejsce fotografów, bowiem właśnie tutaj fotografować mogą niezwykłe okazy zwierząt, ptaków, praktycznie w naturalnym im środowisku. Park prowadzony jest w sposób niezwykły, inny niż w pozostałych ogrodach zoologicznych. Tutaj muflony i daniele spacerują sobie między turystami, można je karmić, głaskać, co jest szczególnie ciekawą atrakcją dla dzieci. Jest to wspaniała edukacja i swoista lekcja, która z całą pewnością zapadnie w pamięci dzieciaków na długi czas. Oczywiście dla bezpieczeństwa zwiedzających znaczna część zwierząt jest w zagrodach, jednak mają tam doskonałe warunki do życia. Można je fotografować, podziwiać z bezpiecznej odległości.

Szukasz noclegów w Ustroniu? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Ustroniu

Ustrońskie sowy i sokoły

Niewątpliwie dużą popularnością w „Leśnym Parku Niespodzianek” cieszą się sokolarnia i sowiarnia. Tutaj o konkretnej godzinie możemy zobaczyć niezwykłe pokazy lotów ptaków, które prezentują zwiedzającym profesjonalnie przygotowani i wykwalifikowani sokolnicy. W sokolarni mieszka około 30 ptaków, podziwiać możemy między innymi okazy takie jak myszołów czy jastrząb oraz osobników z dalekich zakątków świata, na przykład aguja z Ameryki Południowej, jedyna w Polsce. Wizyta w sokolarnia dostarczy nie lada wrażeń, szczególnie pokazy lotu ptaków, kiedy to niemal nad naszymi głowami, szybować będą sokoły czy bieliki.

W tym niezwykłym parku znajdziemy też sowiarnię. W specjalnych wolierach może podziwiać piękne okazy sów, które to są symbolem mądrości. Oczywiście i tutaj najciekawszą częścią zwiedzanie są pokazy lotów i lekcja przyrody, jaką dają sokolnicy. Można tutaj poznać tajniki życia ptaków, nauczyć się ich odróżniać oraz poznać wiele innych ciekawostek.Podczas zwiedzania parku, dzieciaki chętnie przyglądają się spacerującym dzikom, czasami są to ogromne okazy osiągające wagę ponad 350 kilogramów. Tak bliski kontakt ze zwierzętami, daje dzieciom ogromną satysfakcję i radość.

Tutaj również podziwiać można największego ssaka lądowego, jakim jest osiągający wagę nawet 1 tony żubr. Piękne okazy zwierząt i ptaków, to nie wszystkie atrakcje „Leśnego Parku Niespodzianek”, atrakcji tutaj jest o wiele więcej. Dla miłośników bajek, czyli przede wszystkim dla najmłodszych zwiedzających powstała wspaniała „Aleja Bajkowa”, ale jest to również ciekawa atrakcja dla rodziców, którzy na moment mogą przenieść się do czasów swojego dzieciństwa i powspominać, te miłe chwile.

Aleja Bajkowa w Ustroniu

„Aleja Bajkowa” składa się z 11 ekspozycji, każda z nich przedstawia bohaterów innej bajki. Możemy z bliska podziwiać podobizny „Bolka i Lolka”, „Żabiego króla” siedzącego na pięknej studni,  komnatę „Śpiącej Królewny”, piękną „Pszczółkę Maję” wraz z Guciem, „Czerwonego Kapturka” i wielu innych, tytułowych bohaterów naszych ulubionych bajek. Jest to niezwykła alejka w której warto zatrzymać się na dłużej i zrobić kilka pamiątkowych zdjęć.

Kolejną atrakcją na terenie „Leśnego Parku Niespodzianek”, jest z całą pewnością świetnie wyposażony plac zabaw. Tutaj dzieci pod opieką dorosłych, mogą oddać się błogiemu szaleństwu na przykład w jednej z ulubionych atrakcji dla dzieci, czyli w suchym basenie wypełnionym mnóstwem kolorowych, plastikowych piłeczek. Dodatkowo nie brakuje huśtawek, wspaniałych zjeżdżalni a także batuty. Na starsze dzieciaki również czekają tu ciekawe atrakcje, takie jak na przykład: trampoliny, których jest kilka, linowy pająk, bezpieczny do trenowania wspinaczki, można także skorzystać z okazji i przejechać się na tyrolce. Plan zabaw w tym parku, jest naprawdę ciekawy i bogato wyposażony, dlatego też dzieciaki z radością tutaj przychodzą.

Kiedy po zwiedzaniu i wielu rozrywkach zapragniemy  w końcu chwilę odpocząć, idealnym miejscem ku temu, są z cała pewnością miejsca widokowe. Podziwiać możemy stąd przepiękny i zapierający dech w piersiach krajobraz ukazujący Beskid Śląski. Spoglądając na górę Czantorię czy szczyt Mała Czantoria, można zapomnieć o zgiełku codzienności i oddać się wrażeniom estetycznym, jakich widoki te dostarczają. Cała okolica, niezwykle przyjemne i czyste powietrze, pozwalają się odprężyć i zrelaksować.

W „Leśnym Parku Niespodzianek”, mamy również Muzeum Myślistwa i Łowiectwa w którym podziwiać możemy zwierzęta, a dokładniej ich ekspozycję z różnych kontynentów na ziemi. Za pomocą mikroskopu, możemy obejrzeć tak maleńkie ekspozycję jak na przykład: głowa mrówki. To wspaniała lekcja przyrody dla dzieci.
Z całą pewnością warto odwiedzić, tak wspaniałe miejsce jak „Leśny Park Niespodzianek” w Ustroniu.