Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Punkrockowe Ustrzyki Dolne
fot.: vea valko / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0
W roku 1978 zespół przyjął nazwę KSU, pochodzącą od tablic rejestracyjnych dawnego województwa krośnieńskiego.

Ustrzyki Dolne są obecnie siedzibą powiatu bieszczadzkiego. Ale pierwszą ciekawostką na temat tej miejscowości jest to, że jeszcze w latach 1944-1951 Ustrzyki należały do Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Miasto położone jest jak na polskie warunki dość wysoko, bo na wysokości około 480 metrów nad poziomem morza. Ustrzyki Dolne zamieszkuje obecnie około dziesięciu tysięcy mieszkańców.

Ustrzyki Dolne w górach Sanocko-Turczańskich, zimowa stolica Podkarpacia

Gmina Ustrzyki Dolne, to jedno z najpiękniejszych miejsc Bieszczadów. Dużą część tejże gminy zajmują lasy, ze względu na jej położenie. Geograficznie leży w paśmie Gór Sanocko-Turczańskich. Ustrzyki Dolne, to duży ośrodek turystyczny regionu. Atrakcje turystyczne, rozrywki, sprawiają, że są chętnie odwiedzane przez podróżnych. Na terenie gminy wyznaczone są szlaki do turystycznych wędrówek oraz ścieżki rowerowe, dla lubiących aktywną formę wypoczynku. Duże znaczenie mają tutaj również sporty zimowe, dzięki śródgórskiemu położeniu i odpowiedniemu klimatowi, śnieg ma tutaj długi okres zalegania. Znajdują się tutaj dwie stacje narciarskie na Gromadzeniu i druga na Laworcie a także wyciągi narciarskie na stoku Małego Króla w Ustrzykach, w Ropience i Arłamowie. Nie bez powodu Ustrzyki Dolne nazywane są przez mieszkańców i turystów „Zimową Stolicą Podkarpacia”.

Szukasz noclegów w Ustrzykach Dolnych? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Ustrzykach Dolnych

Agroturystyka w regionie

Baza noclegowa miasta jest również bardzo dobrze rozwinięta, turysta do wyboru ma hotele, pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne, ośrodki wypoczynkowe, domy wczasowe czy prywatne kwatery.  Dużą popularnością w tym regionie cieszą się szczególnie gospodarstwa agroturystyczne, których właściciele zapewniają swoim klientom mnóstwo atrakcji takich jak: łowienie ryb we własnych stawach czy domowe jedzenie z przysmakami kuchni regionalnej. Miasto do zaoferowania ma także dużo obiektów sportowych, rozrywkowych. Należą do nich: zespół basenów Delfin z których skorzystać może każdy, niezależnie od wieku, bowiem standard obiektu jest bardzo wysoki, do dyspozycji mamy także korty tenisowe, hale sportowe i wiele innych atrakcji.

Zabytki Ustrzyk Dolnych

W mieście znajdują się również ciekawe zabytki, które nie powinny umknąć naszej uwadze podczas wycieczki po Ustrzykach Dolnych. Odwiedzić możemy starą stację kolejową z 1872 roku, murowaną dawną cerkiew greckokatolicką pod piękną i wymowną nazwą Zaśnięcia Matki Bożej zbudowanej w 1874 roku czy budynek dawnej synagogi. Dużą atrakcją jest także znajdujące się w mieście muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego, które powstało w latach 70 XX wieku i jest jednym z największych w Polsce muzeów przyrodniczych.

Punkrockowo w Ustrzykach, czyli historia KSU

Ustrzyki Dolne, to miejsce powstania jednego z popularnych zespołów punkrockowych- KSU, zespół powstał w 1978 roku. W trakcie swojej 30 letniej działalności muzycznej, wydał 11 płyt. Jedynym członkiem zespołu, który gra i tworzy w nim od początku jest Eugeniusz „Siczka” Olejarczyk. Zespół kojarzony jest przede wszystkim z muzyką punkrockową, bo taką tworzył na początku swojej działalności. Z biegiem czasu muzycy wykształcili własny styl z którym utożsamiają się do dziś. Zespół został założony na przełomie roku 1977 i 1978 przez grupę czterech młodych chłopców: Bogdana „Bohuna” Augustyna, drugi z nich, to Eugeniusz „Siczka” Olejarczyk, Wojciecha „Ptysia” Bodurkiewicza i Mirosława Wesołkina.

Początkowo chłopcy zajmowali się graniem coverów. W roku 1978 zespół przyjął nazwę KSU, pochodzącą od tablic rejestracyjnych dawnego województwa krośnieńskiego. W 1980 roku dzięki znajomości z popularnym już artystą sceny muzycznej- Kazikiem Staszewskim grupa KSU wystąpiła na ogólnopolskim festiwalu prezentującym zespoły rockowe, Nowej Fali w Kołobrzegu. Występ ten zakończył się wielkim sukcesem zespołu. W latach 80-tych grupa wiele koncertowała. W tych latach powstały takie utwory jak: „Po drugiej stronie drzwi”, kolejno bardzo wymowny utwór „ Skazany na 716 dni” jak również „Umarłe drzewa”, które były odpowiedzią na odbycie obowiązkowej służby wojskowej.

W maju 1988 roku grupa nagrała swój debiutancki album- „Pod prąd”, utwory z tego krążka trafiły do  radio, zespół koncertował coraz więcej i zyskiwał coraz większą liczbę fanów i coraz większą popularność na polskiej scenie muzycznej. Koniec lat 80, to czas powstania drugiego albumu KSU pod nazwą „Ustrzyki”. Początek lat 90, to niezbyt pomyślny czas dla zespołu. Dochodziło do nieporozumień i zmian członków zespołu. Natomiast już w roku 1993 ukazał się kolejny album- „Moje Bieszczady”. Następnie kolejno ukazywały się albumy: „Na 15-lecie” czy „Bez prądu”. Po 2000 roku w KSU również wiele się działo, powstały albumy: „Ludzie bez twarzy”, „Kto Cię obroni Polsko…” czy „Nasze słowa”.  W 2008 roku zespół obchodził swoje 30-lecie, powstał album- „XXX-lecie, Akustycznie”, na płycie gościnnie wystąpili: aktor Andrzej Grabowski i wokalistka polskiej sceny rockowej: Małgorzata Ostrowska. Obecnie w skład zespołu KSU wchodzą:
- Eugeniusz „Siczka” Olejarczyk- który zajmuje się śpiewem i grą na gitarze
- Leszek „Dziaro” Dziarek- znakomity perkusista zespołu 
- Piotr „Lego” Leszega- gra na gitarze oraz instrumentach klawiszowych
- Łukasz „Luc” Zawada- znakomity gitarzysta basowy
Premiera ostatniej, najnowszej płyty zespołu miała miejsce 8 grudnia 2014 roku. Zapraszamy do zapoznania się z twórczością zespołu KSU